Vstupenky online

Tobola: Motto „Spolu za Vsetín“ se ujalo, budeme v něm pokračovat

Tomáš Kopecký • 03.06.2016

Reálné úvahy nad účastí ve slovenské extralize, přihlášení týmu do 2.ligy, změny hracího modelu soutěže a vyhlášení ataku na WSM ligu. Ačkoliv jim probíhá standardní suchá příprava, zažívají vsetínští hokejisté velmi rušné léto. „Neustále pracujeme na posílení obrany i útoku. Naším hlavním cílem je postavit tým tak, aby měl potenciál být ještě lepším, než loni,“ říká jednatel VHK Daniel Tobola. V obsáhlém rozhovoru se vyjádřil i k rekonstrukci stadionu, prodeji permanentek či aktuálnímu zařazení juniorky do krajského přeboru mužů.

V minulosti jste se zmínil o tom, že za neúčastí VHK Vsetín ve slovenské extralize stojí změna rozhodnutí tamějších klubů. Je toto nakonec jediný důvod? Jaká byla situace v daný moment po ekonomické stránce?
Situace ohledně našeho účinkování ve slovenské extralize měla svůj vývoj. V první fázi jednání slovenské kluby se vstupem Vsetína souhlasily, avšak v pátek 20. května byla na programu další schůzka, při které kluby opět projednávaly možný vstup zahraničních celků do soutěže. Kromě nás se jednalo také o případném zástupci z Polska či Maďarska. Slovenské kluby se však nakonec prostřednictvím hlasování dohodly, že žádná alternativa hraní mimo Slovensko nepřipadá pro příští sezónu v úvahu. Dá se říci, že se nám to časově sešlo, protože v tu dobu jsme i my museli učinit definitivní rozhodnutí, zda do soutěže jít, nebo ne. Za sebe musím říct, že v daný okamžik jsme také cítili, že toho času pro možnou realizaci již moc nezbývá, navíc jsme nebyli připraveni adekvátně ekonomicky. Nechtěli jsme jít do rizika. Přísliby v rámci jednání byly však pro nás pozitivní a určitě na nich chceme stavět do příštích sezón.

Byl zde i okamžik, ve kterém jste cítil, že je možnost přesunu skutečně na spadnutí?
Možnost přesunu byla reálná od začátku. My jsme se v podstatě ihned po prvotním jednání se slovenským partnerem touto variantou zabývali. V první fázi jsme se dozvěděli, že extraligové kluby na tuto alternativu slyší. Začali jsme tedy pracovat na ekonomické stránce věci. Ta možnost, že chceme do soutěže vstoupit, zde bezpochyby byla.

Jak vnímali samotní hráči klubu situaci o možném přesunu?
Naše hráče jsme na začátku letní přípravy o této možnosti informovali a zároveň jsme jim sdělili, ať tomu pokud možno nevěnují pozornost. Bylo zde stále více variant, a proto jsme nechtěli, aby hráči přemýšleli nad tím, zda-li zde v příští sezoně budou hrát či nikoliv tu či onu soutěž. Zároveň jsme jim řekli, že v horizontu tří týdnů od začátku letní přípravy chceme mít jasno, tudíž času na přípravu bylo ještě dostatek.

Nyní už přejděme k sezoně následující: Jsou již známy nějaké hráčské změny? Podaří se udržet silnou kostru týmu i pro příští sezónu?
Hned od prvních dnů po skončení sezóny jsme avizovali, že chceme udržet významnou kostru týmu z loňské sezony pohromadě. Věřím, že jsme na dobré cestě. Zároveň hovoříme o tom, že chceme současný tým vhodně doplnit. V této chvíli máme potvrzenu jednu novou akvizici, kterou je útočník Filip Čech ze Zlína. Ostatní posily zatím ještě nejsou definitivní. Jak je našim zvykem, nebudeme odhalovat další jména unáhleně. Možná budeme na někoho v průběhu letní sezony působit trochu tajemně, avšak věřte, že na posílení útoku i obrany neustále pracujeme. Naším hlavním cílem je postavit tým tak, aby měl potenciál být ještě lepším, než tomu bylo v minulé sezoně.

FENOMÉN HOKEJOVÉHO VSETÍNA JE STÁLE ŽIVÝ

Jak probíhá příprava a kdy hráči vyjedou poprvé na led? V jakém stádiu je průběh rekonstrukce stadionu? Nehrozí zdržení, které by způsobilo pozdější nástup hráčů na led?
Letní příprava má z našeho pohledu standardní průběh. Netrénuje celý tým pohromadě, někteří hráči se připravují individuálně dle svých potřeb po dohodě s našim trenérem. Je však nutno dodat, že většina těch hráčů, se kterými počítáme, se na určitém počtu tréninkových jednotek v týdnu objeví. Letos jsme klukům letní přípravu zpestřili, spolupracujeme s Josefem Mikešem, jenž týmu po fyzické stránce pomáhal už v průběhu minulého ročníku. Věřím, že to klukům hodně dá, tréninky si pochvalují. Dále spolupracujeme s kondičním trenérem, který má zkušenosti z atletiky. Věříme, že i tato spolupráce bude pozitivní. Na led se chystáme v prvním srpnovém týdnu. Rekonstrukce ledové plochy je v plném proudu a do konce července by měly být všechny práce ukončeny, tudíž nemáme jediný důvod si myslet, že bychom měli nastoupit na led později.

Ptal jsem se i s ohledem na to, že v současném hokeji je trendem, že některé kluby nastupují na led mnohem dříve. Platí to hlavně pro profesionální kluby, které mají tréninky na ledě často už v druhé polovině července, někde i dříve. Na některých stadionech se plocha nerozmrazuje vůbec, příkladem je druholigová Poruba. Nemohlo by to hráčům pomoci lépe se dostat do pohody před startem sezony?
Shodou okolností pojedeme v neděli 5. června poprvé na led právě do ostravské Poruby, nicméně to platí pouze pro mládežnické týmy. Podařilo se nám pro mládež zajistit ještě další dva následující nedělní termíny pro tréninky na ledě, avšak bereme to spíše jako zpestření letní přípravy, aby si mohli hráči ten led po čase osahat. U týmu mužů jsme tuto možnost také zvažovali, ale nakonec jsme se po vzájemně domluvě jak s hráči, tak s trenéry dohodli, že pokud by tyto tréninky nebyly pravidelně každý týden po celou dobu letní přípravy, tak by to nemělo význam a raději jsme hráčům nechali volné víkendy. Tímto způsobem si tedy letní přípravu u týmu mužů zpestřovat nebudeme.

Jak probíhají jednání se sponzory, jakou roli hraje město? Má hokejový Vsetín v republice stále dobré jméno?
Věřím, že značka Vsetína stále má své místo na hokejovém poli. Dá se říci, že i ta zmiňovaná jednání o slovenské extralize to ukázala. Poté, co jsme s touto informací šli ven a dali jsme ji do médií, nás mile překvapil zájem v rámci celé ČR. Tento příklad jen dokazuje, že opravdu fenomén hokejového Vsetína je stále živý, neutichá a já doufám, že my všichni, co se ve vsetínském hokeji v posledních letech angažujeme, budeme stále v duchu motta „Spolu za Vsetín“ ještě více tuto značku oživovat. S tím poté souvisí další věci jako ekonomika, diváci a sponzoři. Se sponzory v současné době vedeme jednání o spolupráci do další sezony. V neposlední řadě musím zmínit podporu města. Myslíme si, že hokej dělá Vsetínu dlouhodobě velkou reklamu, také v posledních sezonách se prezentuje velmi dobře, proto doufám, že budeme všichni za jeden provaz společně pokračovat.

Sám jsem zaregistroval zajímavý fakt ze 3. května, kdy bylo na programu v Praze reprezentační utkání Česko - Kanada. V tentýž den se Vsetín poprvé zmiňoval v souvislosti se vstupem do slovenské extraligy. Rázem bylo v médiích častěji psáno o Vsetínu než o samotném významném reprezentačním utkání…
Opravdu tu ten enormní zájem médií byl a nebylo to jen z pohledu nějaké senzace. Novináři, ať to bylo z jakékoli média, se celorepublikově o možný přesun zajímali a i mimo mikrofon se dotazovali, jaká situace momentálně ve Vsetíně panuje. Většina navíc říkala, že by bylo skvělé, kdyby se Vsetínu opět podařilo postoupit do vyšší soutěže. V těch lidech to pořád je, stále o nás ví.

VŠICHNI PRO POSTUP UDĚLÁME MAXIMUM

Bude se opakovat úspěšná akce Spolu za Vsetín, případně chystá vedení Vsetína pro fanoušky něco nového?
Momentálně přemýšlíme nad tím, zda-li budeme pracovat na přípravě něčeho nového, ale rozhodně chceme pokračovat v akci „Spolu za Vsetín“. Myslíme si, že se chytla, samotný slogan je trefný, mezi fanoušky možná již zažitý. Zatím ještě nemáme přesně vymyšlenou žádnou další akci jako loni, kdy mohli fanoušci dostat svá jména na dresy. Ještě uvidíme, do startu sezony zbývá dostatek času. Dresy jsou momentálně v grafické přípravě a jejich design se dolaďuje.

Kdy začne prodej permanentek?
Prodej permanentek začne v druhé polovině srpna. Ostatně je to každý rok stejné. Dnes už víme, jaký bude herní formát soutěže, ale zároveň stále není jisté, kolik celků bude v příští sezoně působit ve 2. lize. Otázkou je totiž účast Břeclavi. Stále věřím, že budeme znát do začátku prázdnin konečný počet týmů a že se na tom do startu sezony nic nezmění. Pro nás je to s prodejem permanentek složitější, potřebujeme vědět počet zápasů, od toho se pak samozřejmě odvíjí cena. My jen doufáme, že se nestane nic podobného jako před dvěma lety, kdy najednou těsně před startem ligy odstoupila Orlová. Každopádně se začátkem prodeje permanentek počítáme v období mezi 15. - 20. srpnem.

S jakým počtem fanoušků byste byl spokojen? Očekáváte nárůst v souvislosti s úspěšnou loňskou sezonou?
Věříme, že všichni fanoušci, kteří se podíleli na vyprodání stadionu Na Lapači ve finálovém utkání s Frýdkem-Místkem, budou pravidelně chodit i v příští sezoně, a to i na zápasy základní částí. Rozhodně chceme pokračovat v tom, abychom předváděli takovou hru, která se bude divákům líbit. To je předpoklad k tomu, aby se lidé na stadion stále vraceli. Z posledních sezon máme ověřeno, že pokud tomu tak je, pak si fanoušek čím dál více ve větším počtu cestu na zimní stadion najde.

Které soupeře vnímáte v příštím ročníku jako největší konkurenty v boji o postup? Najde se někdo typu Frýdku-Místku i letos?
Žádnou farmu typu Frýdku-Místku, která by byla v rámci 2. ligy silně finančně podporovaná, v následující sezoně pravděpodobně nelze očekávat. Případ Frýdku byl za poslední roky ojedinělý. Rozhodně však předpokládáme, že bude silný Šumperk, který loni spadl z WSM ligy. Dalším silným klubem je Poruba, která je velmi stabilizovaná a léta funguje na podobné úrovni jako my. V popředí může hrát také Hodonín, v loňské sezoně dokázala velmi potrápit favority Technika Brno. Zatím je ještě těžké předvídat, kádry se teprve formují. Avšak my se nechceme ohlížet na soupeře, letos opravdu vyhlašujeme, že našim cílem je jednoznačně 2. ligu vyhrát a postoupit výše.

Je tedy klub dostatečně ekonomicky silný, aby mohl za rok působit ve WSM lize?
Samozřejmě v to věříme, přestože nemáme za zády zatím žádného generálního partnera, nemáme za sebou ani žádný extraligový klub jak tomu bylo loni v případě Třince u Frýdku-Místku. Přesto musím říci jedno. Máme za sebou podle mého názoru to nejvíc, co můžeme mít – to, že jsme Vsetín a společnými silami chceme do WSM ligy. Všichni pro postup uděláme maximum. Čas se naplnil a nyní je potřeba udělat jednoznačně rozhodující krok, abychom mohli od sezony 2017/18 působit ve vyšší soutěži. Postup sportovní cestou je tím nejlepším možným řešením. Chceme dostat vsetínský hokej tam, kde podle nás oprávněně patří.

KRAJSKÝ PŘEBOR PRO JUNIORY NENÍ KROK ZPĚT

Nyní bych chtěl přejít otázkami na mládež. Jak to vypadá pro příští sezonu s týmem juniorů? Loni byly velké problémy především s počtem hráčů. Jsou zde nějaké tlaky zespodu, že by se mohla extraliga opětovně otevřít? Kriticky se k uzavřené soutěži vyjádřil například manažer Písku...
Otevření extraligy juniorů je v budoucnu určitě reálné. Jestli to bude za rok nebo za dva, to opravdu v tuto chvíli nevíme. Co se týče naší juniorky, počet hráčů byl již v minulé sezóně velmi nízký. Vedli jsme o tom debatu celé dva měsíce a nakonec jsme se rozhodli tým do ligy juniorů nepřihlásit. Co je však novinkou, přihlásíme tým juniorů do Krajského přeboru mužů Zlínského a Jihomoravského kraje. Zastáváme názor, že co se týče hokejové kvality, nejedná se o krok zpět. Naopak, kvalita krajského přeboru je minimálně na stejné úrovni jako liga juniorů. S nedostatkem hráčů se totiž potýkají všechny moravské kluby vyjma Poruby. Ke stejnému rozhodnutí jako my dospěl také Hodonín. Věříme, že se ukáže, že to byl dobrý krok. Chceme tuto možnost vyzkoušet. Kluci, kteří budou chtít hrát, budou mít příležitost se více přiblížit mužskému hokeji.

Podmínky jsou zkrátka nyní nastaveny tak, že v současné době nemůžeme žádným způsobem vybojovat postup do extraligy juniorů, proto jsme nakonec zvolili toto řešení. Zároveň však rozhodně nechceme bránit našim výkonnostně nejlepším hráčům mládeže, kteří jsou ve věku juniorů či odcházejí z týmu staršího dorostu, aby měli možnost si nejvyšší soutěž vyzkoušet v jiných klubech, pokud tuto nabídku mají. Letos se o tuto možnost popere až pět naších odchovanců a my jim samozřejmě držíme palce.

Krajský přebor by však mohl být potenciálně zajímavý i pro diváky. Utkání s Uherským Hradištěm či Kroměříží by mohly vzbuzovat náboj malého derby…
Tato informace je hodně čerstvá, situace se bude ještě postupem následujících měsíců dolaďovat, ale za aktuálním rozhodnutím klubu si stojíme. Zohledňovali jsme spoustu aspektů, nakonec jsme se rozhodli pro variantu týmu juniorů v krajském přeboru mužů. Primárně chceme dát přednost těm juniorům, kteří budou chtít trénovat, hrát a zlepšovat se. Zároveň se nikomu nezavírají dveře ani do mužského A-týmu. Juniorka bude také otevřena pro hráče jiných ročníků.

Na dnešním dní dětí s Annou si u stánku VHK mohly děti zastřílet na branku. Bylo to krásné odpoledne.

Video zveřejněné uživatelem VHK Vsetín (@vhkvsetin),

Takže i někteří hráči A-týmu, kteří nebudou v první týmu tolik vytížení, nebo se naopak budou vracet po zranění, mohou ladit formu v krajském přeboru?
Samozřejmě se to nabízí, přestože ten počet je nějak omezen, nemůžeme to dělat svévolně. To je však na nás, abychom si pohlídali, kdo případně může či nemůže nastoupit.

Závěrem se chci zeptat, jaké jsou ambice obou dorosteneckých družstev?
Ambice obou dorosteneckých družstev se nebudou lišit od těch z minulých sezon, základem je udržení extraligy. Určitě to nebude nikterak jednoduché, s počtem hráčů v těchto ročnících bojují ve většině klubů na Moravě. Příští sezona staršího dorostu navíc bude pro nás ve znamení těžší skupiny, než tomu bylo minulý rok. Sestupující Opavu a Porubu totiž nahradí Dukla Jihlava s Kometou Brno. Nemáme k dispozici až tak silné ročníky, budeme se snažit oba týmy vhodně doplnit, a to hlavně kluky z okolí. Věříme, že to nemalé úsilí, které tomu věnujeme, se nám vrátí v tom, že extraligu starších i mladších dorostenců opět udržíme.

Tím, že se nám obě extraligy daří držet již velmi dlouho, se zdá být naše účinkování samozřejmostí. Avšak vzhledem k tomu, jaké problémy s hráčskou základnou mají v mnohem větších městech na Moravě, tak je takový malý zázrak, že se nám obě extraligy vždy podařilo udržet. Pereme se tady s tím už několik sezon a letošní rok zřejmě nebude výjimkou.

Zároveň mládežnický hokej není pouze o juniorech či dorostech, pro nás je neméně důležitá práce s nábory malých hokejistů v co největším počtu a jejich kvalitní výchova v žákovských kategoriích. Spolupráce se školami a školkami, tak abychom ke sportu, resp. hokeji přivedli hodně adeptů. A to doufám, že se za poslední čtyři sezony výrazně daří a bude dařit nadále. Věnujeme tomu hodně úsilí a pozitivní energie, protože to je ta správná cesta jak držet kvalitní hokejovou mládež na Vsetíně. To je jedna z našich největších dlouhodobých priorit.

banner pod článkem
×
Dnes v 17:30 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC RT TORAX Poruba 2011