První polovina základní části finišuje, Valaši míří bojovat do Českých Budějovic

Jan Tajzler • 30.11.2018

Polovina základní části se v nadcházejícím kole naplní a Vsetín ji zakončí na ledě Českých Budějovic. Atraktivnímu utkání však nyní nepředchází tradice obou klubů či mimořádná fanouškovská podpora, nýbrž především fakt, že se bude jednat o souboj tabulkových sousedů a v napjaté první čtveřici by Valaši rádi zůstali i po utkání s ambiciózními Jihočechy. Budvar aréna uvidí úvodní vhazování v sobotu v 17:00.

Kontumace zadřely rozjetý Motor

České Budějovice usilují již pátou sezonu po sobě o návrat mezi tuzemskou smetánkou. Postup do extraligy se však rok od roku odkládá, nicméně trpěliví fanoušci věří, že právě letos se kýženého návratu dočkají. Momentálně však tým trenéra a jihočeského patriota Václava Prospala neprochází jednoduchým období. České Budějovice srazily administrativní zásahy svazu, který musel přistoupit ke kontumací utkání s Kladnem a Ústí nad Labem. Odečet šesti bodů srazil Motor na druhé místo a otevřel tabulkový trůn pro konkurenta z Jihlavy. Těžko říct, jaký vliv měl tento počin na morálku v českobudějovické kabině, ale od tohoto incidentu nasbírali Jihočeši ze čtyř utkání pouze dva body, a to je málo.

České Budějovice si chtěly spravit chuť hned v následujícím utkání, na domácí půdě hostili tým Třebíče a stal se šok. Horácká Slavia jako první tým v soutěži dokázal domácí tým doslova vynulovat a to jak počtem bodů tak i branek a zvítězil 4:0. Mírná náprava přišla na ledě Litoměřic, kde Motor urva dva body za vítězství 2:1 v prodloužení. Jenže pak se v Českých Budějovicích znovu radoval soupeř, tentokrát si pro všechny body přijela třinecká farma z Frýdku-Místku, která si připsala cenné vítězství 4:3. Ztráty s papírově slabšími soupeři nebrali konce ani v Ostravě, na ledě porubského nováčka si Motor připsal další ztrátu, tentokrát padl 1:3.

Není nejspíš pochyb o tom, že Motor prochází krizí, tu koneckonců připustil i trenér Václav Prospal, jenž kritizoval přístup svých hráčů v posledních zápasech. Není ovšem pochyb, že České Budějovice patří k největším favoritům Chance ligy a nejspíš je jen otázkou času, než začnou svou sílu znovu potvrzovat i na ledě. Motor by měli proboudit tahoni mužstva. Aktuálně nejproduktivnějším mužem v týmu trenéra Prospala je Martin Novák (11+16). V těsném závěru je David Gilbert (9+16) a o roli nejlepšího střelce týmu se společně s Novákem dělí Lukáš Endál (11+13).

Mimořádné zkušenosti najdeme v obraně českobudějovického Motoru. Jména Zdeňka Kutláka či Reného Vydareného snad mluví za vše. Ovšem bodově přispívá k útočné činnosti mužstva nejvíc slovinský reprezentant Žiga Pavlín (6+14). Daří se také Pavlu Pýchovi či Mitchelli Filmanovi. Zajímavostí českobudějovické obrany je také fakt, že ani jeden z defenzivních borců není v mínusových číslech.

Jedničkou Českých Budějovic je v letošním ročníku Jan Strmeň, ve dvaceti utkáních dokázal pochytat 474 střel s celkovou úspěšností 91,98%. Talentovaný Petr Kváča aktuálně hostuje v Třinci a záda Strmeňovi kryje Daniel Svoboda.

Vsetín bude na jihu Čech bojovat o 2.místo

Valachy čeká na jihu Čech boj o udržení aktuální 3. pozice, v případě úspěchu však Vsetín může útočit také o stupínek výš. Na zaváhání Kladna však budou bezpochyby čekat také domácí hokejisté. Na první pohled půjde o důležitou bitvu a vítězství si připíše tým, který bude lépe připraven.

Vsetín dokázal po reprezentační přestávce navázat na říjnové výkony. Samozřejmě černou kaňkou je pondělní porážka na ledě pražské Slavie 3:7, ovšem z posledních pěti utkání si Valaši připsali rovných 15 bod. Naposledy se Vsetín radoval v duelu s přerovským rivalem, kterého na svém ledě udolal v poměru 3:1. Po návratu do druhé nejvyšší soutěž sse Vsetínu povedlo vůbec poprvé porazit Zubry v domácím prostředí. Trenéři Dopita s Jenáčkem přivítali do týmu navrátilce a to uzdraveného Tomáše Vávru společně s Ondřeje Koptou, jenž ukončil měsíční hostování právě v Přerově.

Pro Ondřeje Koptu se bezesporu jednalo o zajímavé utkání, nestává se často, aby hráč odehrál v pondělí zápas za Přerov, ve kterém dvakrát skóroval a hned ve středu bojoval za Vsetín právě proti přerovskému rivalovi. “Samozřejmě to není úplně fajn. Je to zvláštní zápas, když ještě dva dny zpět jedete na zápas s nimi, ale já jsem profesionál, takže to musím brát takhle a potom když začne utkání už to člověk ani moc nevnímá,” hodnotil zvláštní pocity nyní již vsetínský útočník.”

Speciální zápas nyní čeká na další vsetínské hráče. Na domovský stadion se v dresu soupeře vrátí Luboš Rob, českobudějovický odchovanec si svými výkony ziskává i publikum na vsetínském Lapači a nyní nejspíš sám přemýšlí, jaké to bude hrát právě před tím českobudějovickým, kterému své výkony předváděl po většinu průběhu své hokejové kariéry. Podobně může smýšlet i brankář David Gába. O návrat Motoru do nejvyšší soutěže usiloval vloni také Vít Jonáka, nyní ovšem bude usilovat o vyloupení Budvar arény vsetínským týmem.

České Budějovice se se Vsetínem v novodobé historii střetly již pětkrát a ve čtyrech případech slavili vítězství. Naposledy se Motoru podařilo utnout vsetínskou vítěznou sérii v říjnovém měření sil na Lapači, odkud si Motor odvezl všechny body za vítězství 3:2 a přerušil sérii osmi vítězných utkání Valachů. Vsetín touží po odvetě a na úkor toho prodloužit českobudějovickou agónii. Zda se to zelenožlutým podaří, můžete sledovat v sobotu od 17:00 a to buď přímo v Budvar aréně nebo již prostřednictvím tradičních mediálních služeb z produkce portálu onlajny.com či hokejkatv.cz.

Sestavy v posledním kole:

České Budějovice: Strmeň – Kutlák, Fillman, Pýcha, Pavlin, Kachyňa, Plášil – M. Novák, Šimánek, Endál – Karabáček, Bradley, Z. Doležal – Beránek, Dančišin, Babka – Čermák, Doktor, Heřman.

Vsetín: Šelepněv – Frolo, Hryciow, Teper, Slováček, Mikuš, Holomek, Jenáček – Rác, Pitule, Karafiát – Jonák, Rob, Vávra – Březina, Kucharczyk, Kopta – Klímek, Vítek, Šilhavý.

Dnes v 17:30 | Muži
HC Dukla Jihlava