POČET PRODANÝCH PERMANENTEK: 410 (29.6.)

První osmička? Pro nováčka by to byl pěkný výsledek, říká před startem ligy Luboš Jenáček

Filip Bazala • 06.09.2017

Vsetínští hokejisté se v generálce na ligu rozešli s Prostějovem vítězstvím 6:2. Zelenožlutí se tak pozitivně naladili na soutěž. Příprava je již minulostí a všichni směřují své myšlenky na sobotní zápas, kdy odstartuje WSM liga zápasem Vsetína s Ústím nad Labem. Kdo nastoupí v brance? Kdo bude kapitán? Jak by mohly vypadat obranné a útočné dvojice? Na to vše jsme hledali odpovědi u trenéra Luboše Jenáčka.

Příprava na ledě je za vámi. Ověřili jste si to, co jste potřebovali?
Protočilo se na ledě kolem třiceti hráčů plus pět kluků ze staršího dorostu. Měli jsme kluky na zkoušku, někteří uspěli, někteří ne. Příjemně nás překvapil Jakub Vrána. Chtěli jsme ho vidět v zápasech už od začátku. Zaujal nás už vloni v play-off, kdy jsme hráli proti Hodonínu. Vybojoval si místo v kádru a myslím si, že bude platný hráč. Určitě vytvoří zdravé konkurenční prostředí pro další kluky. Uspěl i Jaroslav Markovič, který má zatím časově omezený příchod. Jde však na něm vidět velký potenciál. Věřím, že s postupem času se jeho výkony budou jen zvedat. Poslední přípravné zápasy už odehrál velmi dobře a ukázal svou kvalitu.

Byli zkoušeni i hráči, co byli součástí týmu už vloni?
Ano. Ať už to byl Dominik Pokorný, Adam Hořanský, David Vítek, Michal Žák a Jiří Weintritt. Všichni se v podstatě do letošního týmu dostali. Ne všichni budou moct v každém zápase nastoupit, ale do kádru se dostali. V podstatě to jsou všechno mladí kluci, kteří s vyšší soutěží nemají zkušenosti. Když budou dobře trénovat a dobře se připravovat tak mají potenciál první ligu hrát. Věřím, že se to naplní, budou hrát a předvedou dobré výkony.

Co vám ukázaly přípravné zápasy?
Tím jejich průběhem jsme všechno směřovali k devátému září, kdy soutěž vypukne. Poslední utkání už jsme chtěli sestavu stabilizovat. Co se týče obraných dvojic, tak si myslím, že se nám to podařilo. Máme tři obranné dvojice Ostrčil-Frolo, Teper-Janáček a Dundáček-Holomek. To by měli být stabilní beci. Můžeme hrát jen na šest beků, tak máme v záloze další tři obránce, kteří budou vytvářet na tyto kluky tlak, konkurenční prostředí a čekat na svou šanci. Pokud přijde nějaké zranění nebo výpadek formy, tak se do zápasu kluci dostanou, ať už je to Michal Žák, Michal Hryciow nebo Jiří Weintritt. Poslední tři zápasy už hrály obranné dvojice pospolu, aby se sehrály a s průběhem soutěže ta jejich sehranost ještě půjde nahoru. V útoku to postupem času vykrystalizovalo. Zatím se dobře jeví formace Vávra-Podešva-Slováček. Trochu nám zkřížilo plány zranění Radima Hrušky a Radima Kucharczyka. Radim Kucharczyk už je zdravý, ale Radim Hruška fit ještě není. S nimi jsme počítali, že budou hrát spolu plus hledáme k nim třetího útočníka, který by si s nimi rozuměl, ale to je ještě otevřené. Další dvojice, co vypadá, že by si mohla rozumět je Jaro Markovič a David Březina. Několik zápasů s nimi hrál Dominik Pokorný a myslím si, že vedle nich vypadal dobře. Takže i toto složení by mohlo být v sezoně použitelné. Jediný útok, který měl vazby z loňské sezóny je dvojice René Kajaba a Vojta Šilhavý. Spolu s Kubou Čuříkem odehráli téměř celou druholigovou sezonu. Myslím si, že ti by měli svou pracovitostí, napadáním být velmi platní a použitelní i do oslabení. Samozřejmě sezóna je dlouhá a ze zkušeností z loňska, kdy i startující čtvrtý útok se na určité období usadil v sestavě i v první formaci, se všechno nyní s určitostí říci nedá. Vždycky je však dobré nějakou kostru na sezónu mít.

Splnila generálka na ligu s Prostějovem svůj účel?
Splnila. Hlavně tím, že po dvou prohraných zápasech na domácím ledě se nám ten třetí podařil ovládnout. Chceme doma vyhrávat, chceme doma být silní, takže proto je to dobře i pro sebevědomí kluků. Zápas však herně nebyl jednoznačný a Prostějov ukázal svou kvalitu. Některé věci se nám v zápase líbily, ale některé i ne, a to hlavně ve druhé třetině. Všechno však ukáže až sobotní zápas s Ústím. Může být super příprava, ale pak se třikrát po sobě prohraje a všechno může být jinak. Příprava není zaměřená na výsledky, ale spíš na to, aby se našla páteř mužstva a vznikly vazby mezi hráči. To se nám splnilo a ty zmíněné věci máme pořešeny. Samozřejmě nějaké otazníky nad námi ještě visí, ale takových 90 % mám vyřešeno a dle toho tým do sobotního zápasu nastoupí.

Kdo bude kapitán týmu?
Kluci si to zvolili sami. Klasicky se hlasovalo prostřednictvím papírků a vylezlo z toho to, že o jeden hlas zvítězil před Tomášem Frolem Radim Hruška. Takže Radim Hruška je kapitán, Tomáš Frolo asistent a druhý asistent bude Radim Kucharczyk, jenž obdržel jako třetí nejvíce hlasů.

Máte jasno v tom, kdo bude jednička v bráně?
Začátek sezóny by měl odchytat Luboš Horčička. Má spousty zkušeností, je zvyklý na tlak a soutěž dobře zná. Samozřejmě Michal Šurý se do brány dostane. Oba brankáři odchytali přípravu dobře. Začne tedy Luboš Horčička, ale s Michalem Šurým samozřejmě také počítáme.

Máte vytyčeny cíle do sezony?
Asi jako všechny týmy v tabulce chceme bojovat o osmičku, který zaručuje play-off. Co tak pročítám weby soupeřů, tak se do ní chce dostat každý. Navíc každý celek na to i reálně má postavený tým. Bude to hodně vyrovnané pod silnou čtveřicí týmů Karlovy Vary, České Budějovice, Slavia Praha a Kladno. Myslím si, že hrát se dá s každým, což se ukázalo už vloni, kdy tyto týmy nebyly neporazitelné. Samozřejmě mají obrovskou kvalitu na první ligu, ale při shodě určitých věci se dá porazit každý. Zbytek mančaftů si to mezi sebou rozdá, aby místo v osmičce vybojoval. Věřím, že do ní bude patřit i náš tým. Což si myslím, že by pro nováčka byl pěkný výsledek.

Jak byste pozval fanoušky na start WSM ligy?
Jak se těší hráči, trenéři a vedení klubu, tak věřím, že o to více se těší fanoušci. Chtěli bychom je pozvat na sobotu na Ústí, na středu na Karlovy Vary, na všechny domácí zápasy i na výjezdy s námi do republiky. Ať si společně celou sezónu užijeme a uděláme maximum pro to, aby Vsetín byl co nejvýš a abychom z hokeje u nás měli radost. To nadšení šlo myslím vidět už v přípravných zápasech, kdy hlavně v domácím zápase s Třebíčí byla atmosféra už ligová. My se na domácí atmosféru v lize moc těšíme a věřím že budeme pokračovat v hesle #spoluzavsetin, kdy bude pokračovat ta propojenost klubu, hráčů, trenérů a vedení s fanoušky. Věřím, že to takto bude dále fungovat, tak jako minulé sezóny a společně potáhneme VHK ROBE Vsetín k co nejlepšímu výsledku.