Proti Valašskému Meziříčí se dvěma novými hráči

Václav Trávníček • 10.08.2009

Druhým soupeřem, se kterým vsetínští hokejisté změří v rámci přípravy síly, je celek Valašského Meziříčí. Soused, v jehož azylu začali hráči VHK s přípravou na ledě, před nadcházející sezónou mocně posiluje. Bobři navíc dokázali ve své hrázi udržet útočné duo Šebesta - Sochorek, které bylo v loňské sezóně jejich údernou zbraní. Nad složením jednotlivých pětek bude moci během duelu přemýšlet i vsetínský trenér Viktor Hlobil, jenž v kádru přivítá dva nové hráče. Utkání začíná v úterý v 18 hodin ve Valašském Meziříčí, vstupné je 20 Kč.

Zmiňovanými novými tvářemi v kádru VHK jsou hokejisté, jejichž jména vsetínský fanoušek dobře zná. Prvním je útočník Petr Sakrajda, který se k týmu připojil v pondělí a stejně jako Tomáš Brunec a Jiří Korčák bude ve Vsetíně na zkoušku. I na výkonu proti Bobrům bude tedy záležet, zda s ním šestinásobný mistr extraligy podepíše smlouvu. Sakrajda je odchovancem Uherského Hradiště a ve Vsetíně odehrál dvě extraligové sezóny v letech 2005 – 2007. Letos sedmadvacetiletý forvard přišel tehdy do Vsetína na popud obránce Rostislava Klesly, který na Valašsku strávil výlukovou sezónu.

Byl to veliký příběh – z druhé ligy (Uherské Hradiště, Kroměříž, Šumperk) přímo do nejvyšší soutěže! Ve své první vsetínské sezóně odehrál Sakrajda devětadvacet zápasů, v nichž nasbíral čtyři kanadské body (2+2). V následujícím ročníku odehrál zápasů čtyřicet a kanadských bodů ulovil pět (2+3). Spíše než střílením branek byl však týmu platný pohybem na kluzišti a kombinační hrou. Ze vsetínského angažmá si navíc bude pamatovat i nepříjemné zranění – několik utkání musel odehrát s chráničem tváře kvůli zlomenině nosu. Po vyloučení Vsetína z extraligy odešel Petr Sakrajda do prvoligového Hradce Králové, kde strávil dvě sezóny. Tu loňskou strávil dílem v Olomouci a dílem v Berouně.

Druhým nováčkem, který proti Valašskému Meziříčí oblékne premiérově zelenožlutý dres, je Simon Stantien. Ano, nemýlíte se. Slovenský forvard je synem legendárního Romana Stantiena, který získal se Vsetínem všech šest mistrovských titulů a navrch přidal zlato s Trenčínem a Slovanem Bratislava. Jednadvacetiletý Simon je stejně jako otec odchovancem Dubnice nad Váhom, za kterou v mládežnických kategoriích nastupoval až do sezóny 2007/2008. Tu už absolvoval v HK Ružinov 99 Bratislava, hrajícím první ligu. Osm startů si Stantien připsal i za Prievidzu, v jejímž dresu nasbíral předloni sedm kanadských bodů (5+2).

„Simon v minulosti hrával centra i levé křídlo. Myslím si, že je dostatečně rychlý, dobře stavěný, ale čeká ho ještě hodně práce,“ vyjádřil se o svém následovníkovi otec Roman pro webové stránky prievidzského hokeje. Ve Vsetíně populární Bobo si však už v jednom týmu se synem nezahraje, jak se to podařilo například obránci Alexeji Jaškinovi. Stantien starší totiž letos ve svých čtyřiačtyřiceti letech pověsil brusle na hřebík a teď už se věnuje trénování trenčínských juniorů. Simon ovšem není jediným pokračovatelem rodinného řemesla. Má ještě šestnáctiletého bratra Patrika, jenž stále působí v mateřské Dubnici.

Z tábora soupeře: Bobři mocně posilují

V sousedním Valašském Meziříčí touží navázat na vydařenou loňskou sezónu, kdy mužstvo Bobrů došlo až na práh finále východní skupiny. Mezi nové tváře modrobílých barev patří obránci Přemysl Vašut, Bohumil Hrušovský (oba z Nového Jičína) a útočníci Daniel Tomášek (ze Šternberka) a třetí Novojičíňan Luděk Lhotský. Ten stihl vstřelit dvě branky v úvodním přípravném zápase Bobrů proti týmu Zaglebie Sosnowiec (7:5), hrajícímu nejvyšší polskou soutěž.

Do přípravy valašskomeziříčských hokejistů vstoupil i Lukáš Vnenk, který hrál loni 1.ligu v týmu Poruby a z juniorky ostravského mužstva přišel bojovat o místo v sestavě obránce Marián Mlynář. Toho Vsetínští moc dobře znají – Mlynář v utkání extraligy juniorů na jaře hrubě napadl vsetínského útočníka Plachtoviče a způsobil mu otřes mozku. Věřme, že impulsivní zadák tentokrát uhlídá své emoce na uzdě.

Tým pod vedením trenéra Romana Sedláka naopak dále nepočítá se službami útočníků Ondřeje Martiníka, Ivo Kratěny a obránce Romana Bambucha. Další útočník Radovan Glas byl z týmu vyřazen už v závěru loňské sezóny. Jedničkou mezi tyčemi bude zřejmě stejně jako loni Michal Krumpoch.

Vsetínské okénko

Vsetínský trenér Viktor Hlobil bude mít kromě zmíněných Sakrajdy se Stantienem k dispozici kádr ve stejné podobě, v jaké odehrál první dvě přípravná utkání proti Opavě. Chybět budou pouze marodi Daniel Vaněk (zlomené zápěstí) a Libor Haschka (zraněný meniskus). Otazník visí nad startem tahouna Josefa Mikeše, jenž léčí drobné poranění na ruce. Nejpozději při páteční odvetě, která se hraje na Lapači, by však Mikeš měl být k dispozici. O místo v brance se rozhodne mezi gólmany Lukášem Plškem, Petrem Hromadou a Adamem Kurtinem, jenž loni hostoval ve valašskomeziříčské juniorce.

S týmem už se nepřipravuje Lukáš Duba, který se upsal konkurenčnímu Prostějovu společně s šumperskými spoluhráči Zdeňkem Novosadem a Martinem Stejskalem.

Sestavy soupeřů v minulém zápase

Jak budou vypadat soupisky obou soupeřů v úterním klání? Mnohé napoví sestavy v minulém zápase obou celků.

Valašské Meziříčí: Krumpoch - Růčka, Dvořák O., Lhotský, Dvořák P., Matějný, Vnenk, Hruškovský, Šebesta, Sochorek, Varga D., Blažek, Vašut, Tatarčík, Vaněček, Bokroš, Zrník, Mikel, Varga M., Tomášek, Dědek.

Vsetín: Hromada - Pšeja, Šimek, Černý, Rajnoha, Kapr, Bezouška, Tesařík, Kořistka, Staša, Korčák, Ševčík, Brunec, Knebl, Klabačka, Ašer, Valigura, Plachtovič, Sýs.