Postup na olympiádu? Splněný sen, září Čajanová. Emoce byly nepopsatelné

Helena Hegeďová • 16.11.2021

U historického postupu českého ženského národního týmu nechyběla obránkyně Sára Čajanová. V devatenácti letech na turnaji nastupovala v první obranné dvojici a přidala také gól v utkání proti Polsku. "Je to věc, pro kterou dřu jako kůň odmalička a najednou je to tak blízko, že si to ještě ani neuvědomuji," prozradila o startu na olympiádě.

Sáro, jaké byly emoce po vyhraném zápase proti Maďarsku?
Emoce? Nepopsatelné! Popravdě už když jsme vstřelily první gól, tak se mi chtělo brečet štěstím, protože jsem věděla, že ten zápas je náš.

Byl to nejtěžší zápas z celé kvalifikace?
Myslím si, že ano. Určitě to byl i nejvyhrocenější zápas, a to také díky divákům, kterých byla spousta. Hlavně na zápase proti Maďarsku, ale i po celou dobu kvalifikace byla vynikající atmosféra.

Očekávala jste takový průběh turnaje?
Možná, že jsem i čekala těžší průběh, ale přála jsem si, abychom měly jednoznačný postup na olympiádu.

Cítila jste nervozitu?
Největší nervozitu jsem cítila při prvním zápase. Postupem to samozřejmě odpadávalo, byla jsem klidnější. Díky tomu jsem se na ledě i lépe rozhodovala a vyhodnocovala situace.

V prvním utkání proti Norsku se vám nedařilo proměňovat šance, proti Polsku to bylo úplně naopak. V čem byl rozdíl?
Přesně nevím v čem by to mohlo být. V prvním zápase jsme možná byly překvapené, jak na nás Norky vlétly. Možná více pracovala nervozita a šlo to poznat na výkonu…

Byly Polky nejslabším soupeřem?
Polky byly nejslabším soupeřem a šlo to vidět na výsledcích, ale samozřejmě každý zápas je jiný a všechny hrajeme poctivě naplno bez ohledu na postavení týmu soupeře v nějakých mezinárodních tabulkách.

Měly jste před zápasy nějaké rituály nebo třeba talisman?
Určitě každá z nás máme své rituály a talismany, ale naše společné moto je Makej a nečum! Hezky nás to všechny spojuje a ani se na to nikdy nedá zapomenout (směje se). Společný rituál mám s Láskou (Dominikou Láskovou) před každou třetinou a je to pro nás určitě vnitřně velmi důležité.

Co pro vás znamená, dostat se na olympiádu?
Splněný sen! Je to věc, pro kterou dřu jako kůň odmalička a najednou je to tak blízko, že si to ještě ani neuvědomuji. Nikdy bych si nemyslela, že v se v devatenácti letech dostanu na olympiádu.

Co to podle vás znamená pro ženský hokej?
Má to obrovský význam pro český ženský hokej. Myslím, že spousta lidí si o nás po kvalifikaci udělala velmi dobrý obrázek. Hlavně chceme hrát na té nejvyšší úrovni a všem dokázat, že na to máme.

Jste spokojená i se svým osobním výkonem, který jste předvedla?
Se svým výkonem jsem určitě spokojená. Každý zápas i trénink se snažím ukázat všechno, co ve mně je a doufám, že realizační tým je stejně tak spokojený jako já (směje se).

Jak probíhaly oslavy?
Oslavy probíhaly hned po zápase. Můžete vidět různá videa a fotky na stránkách národního týmu žen a domyslet si jak to mohlo vypadat (směj se). Nebyly ale příliš dlouhé. Hodně holek odjelo po zápase domů, protože na druhý den odlétaly do svých klubů, ale i tak jsme si ten moment spolu krásně užily!

Jaké jsou teď tvé další hokejové plány?
Tak teď budu zase hrát za Bobry ve Valmezu, kde tuto sezonu působím. Určitě nás čeká ještě pár reprezentačních akcí před olympiádou a budeme se na ni s holkami připravovat.