Poslední týden přípravy, Valaši přivítají Osvětim

Jan Tajzler • 05.09.2022

S příchodem měsíce září je jasné, že přípravné období už míří do cílové rovinky. Již za pár dnů se rozjedou ostré souboje o body v rámci Chance ligy. Vsetín ještě před prvním kolem podstoupí dvě zápasové prověrky a obě odehraje v domácím prostředí. Nejprve je na programu úterní souboj s polskou Osvětimí, který má úvodní vhazování naplánováno na 18:00.

Osvětim zatím v přípravě tápe

Osvětim patřila podobně jako Poprad k soupeřům v přípravě ještě v dobách extraligových. Unia platí za přední celek polské nejvyšší soutěže. V loňské sezoně skončila těsně pod vrcholem, když až ve finále play-off podlehla Katovicím.

Osvětimi se zatím příprava příliš nedaří. Stihla už sice odehrát hned sedm přípravných střetnutích, ale radovala se teprve v poslední prověrce, když na domácím ledě porazila konkurenta z polské soutěže Toruň vysoko 8:1. Před tím se Unia musela dvakrát poklonit Katovicím či dalšímu účastníkovi polské soutěže Jastrzebie. Dvě konfrontace podstoupili hráči Osvětimi také s celky české Chance ligy. Nejprve v Porubě prohráli 2:4 a nedařilo se ani Prostějovu, který zvládl přestřelku v poměru 5:4. Do třetice přichází na řadu Vsetín.

Zajímavostí z osvětimského kádru může být přítomnost Petera Bezušky, který se na Lapači krátce ohřál v sezoně 2012/2013, kdy měl střídavé starty z juniorky Třince. Chance ligu si zahrál také za Havířov, ale posledních sedm sezon je pevným článkem sestavy předního polského klubu. Bezuška je slovenské národnosti, na soupisce Osvětimi nenajdeme zatím jediného Čecha, naopak jsou zde hráči z dalších sedmi zemí. Kromě Polska v Osvětimi působí zástupci slovenského, švédského, lotyšského, ukrajinského, finského a francouzského hokeje . K týmu se v létě přidal například vsetínským fanouškům dobře známý obránce Aleksandrs Jerofejevs.

Vsetín čekají poslední přípravné duely

Původně se mělo jednat o generálku před startem Chance ligy. Hokejisté Vsetína však v závěru přípravy tak trochu dohánějí zápasové manko, když nejprve neodehráli celý zápas se Zlínem (zápas byl po první třetině přerušen) a poté nepřijel ze zdravotních důvodu Poprad. Na poslední chvíli se Valachům podařilo najít soupeře ze Žiliny a na ledě loňského vítěze druhé nejvyšší slovenské soutěže si Vsetín připsal vítězství 5:2. Nutno podotknout, že Vlci však nebyli v plné sestavě a zápas se bude znovu opakovat ve čtvrtek na Valašsku. „Soupeř nebyl v plné přípravě ani sestavě. V tomto ohledu bych utkání moc nehodnotil. Spíše jsme chtěli vidět, jestli se nám něco z tréninku promítne do zápasu. Něco nám to ukázalo, víme, kde nás tlačí bota, na to byl zápas dobrý. V rámci reciprocity jsme se domluvili, že k nám Žilina příští týden ve čtvrtek přijede na odvetné utkání v plnější sestavě. Bude to náš poslední zápas před startem ligy, což je ideální,“ nastínil závěr přípravného období svého týmu trenér Roman Stantien.

Zelenožlutí se fanouškům představí teprve potřetí v letošní sezoně. Cílem bude určitě znovu hledat potřebnou chemii pro nově vznikající útočné formace. V zápase na Slovensku už se trenéři mohli opřít o služby Luboše Roba. Jediným hráčem, který čeká na svůj první letošní start zůstává kapitán Vít Jonák. V přípravě se střelecky daří posile Pavlu Klhůfkovi, který skóroval i v Žilině a na svém kontě už má 3 trefy a 2 asistence. Dobře se aklimatizuje také Peter Lichanec (2+3) a na úspěšné play-off zatím statisticky navazuje i vsetínský odchovanec Daniel Klímek.

Během přípravných zápasů doposud neskóroval jediný obránce vsetínského celku, distributorem přesných přihrávek je však zkušený Ondřej Němec (0+5) a zdá se, že na Valašsku by se mohl dobře aklimatizovat i David Kájinek (0+3).

Valaši už v přípravě nikam cestovat nebudou, poslední dvě prověrky je čekají na domácím ledě. Nejprve v úterý od 18:00 proti polské Osvětimi a ve čtvrtek ve stejný čas odveta se slovenskou Žilinou. Ostrý start Chance ligy je naplánován na středu 14. září, kdy Vsetín od 17:30 vyzve v rámci 1. kola celek Šumperku.

Dnes v 18:00 | Muži
Rytíři Kladno