Vstupenky online

Obránce Jiří Říha získal Cenu Radka Nováka za oddanost hokeji

Redakce • 25.05.2021

Cena Radka Nováka za oddanost hokeji je jedinou kategorií, o jejímž vítězi rozhoduje redakce Hokej.cz, a nikoliv sportovní manažeři Chance ligy. Pro letošní sezonu se oficiální portál Českého hokeje rozhodl trofej udělit obránci Jiřímu Říhovi, jenž uplynulou sezonu dohrál ve Slavii Praha a od května je posilou hokejistů VHK ROBE Vsetín.

„Děkuji moc serveru Hokej.cz za tuto cenu. Prošel jsem si svým peklem a jsem rád, že to vnímali i jiní lidé," uvedl Jiří Říha. „Děkuji moc fanouškům, kteří mi posílali pěkné vzkazy, ať to zvládnu a držím se. V první chvíli to nebylo vůbec jednoduché. Doktoři mi řekli, že se k hokeji možná už nikdy nevrátím. Já si ale říkal, že se uzdravím. Jsem moc vděčný lidem, kteří se o mne starali, ať už to byli doktoři v Rychnově nad Kněžnou nebo v Praze, odvedli kus skvělé práce. Děkuji svým rodičům, v těch nejtěžších chvílích se o mne postarali. Jsem strašně rád, že jsem se mohl k hokeji vrátit," dodal zkušený obránce.

Cena je pojmenovaná po Radku Novákovi, trenérovi Třebíče, který náhle zemřel loni v květnu. On sám byl symbolem oddanosti k hokeji: jeho detailní příprava na zápasy byla vyhlášená a sportu zasvětil svůj život. Trofej se udílí od sezony 2019/2020. Jejím cílem je vyzdvihnout mimořádné životní příběhy sportovců, a to po vzoru zámořské Bill Masterton Memorial Trophy.

Jejím prvním držitelem se stal benátecký útočník Jiří Průžek, kterému před začátkem loňské sezony našli nádor na varleti, rakovinu ovšem porazil a ještě v témže roce se vrátil k hokeji. A dokonce v životní formě.

Vážnými zdravotními komplikacemi si letos prošel také Jiří Říha. Od července běhal po doktorech. „Protože jsem měl neustále vodové průjmy a hrozně jsem slábl," popisoval v nedávném rozhovoru pro hokej.cz. „Bylo zjištěno, že mám ve střevech infekční bakterii (ulcerózní kolitidu, pozn. redakce). Tím pádem jsem byl izolovaný v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou. Kvůli těm krvavým průjmům mi odcházelo dost krve a ztrácely se mi krvinky, takže mi doktoři museli nasadit krevní plazmu,“ pokračoval.

„Během čtyř týdnů jsem ztratil dvanáct kilo, nebylo to nic příjemného. Nemohl jsem moc jíst, protože ze mě všechno odcházelo," vyprávěl. „Průběh byl tak nepříjemný, že jsem vyšel schody a musel jsem si jít lehnout a spát." K hokeji se vrátil až v únoru, kdy ho z Litvínova získala Slavia – ve čtrnácti zbývajících zápasech získal jeden bod (1+0). Kondička a forma z let minulých byly pryč. Ale hlavní bylo, že se vůbec dokázal vrátit k hokeji.

Situace na podzim totiž byla vážná. „Doktor mi po jedné kontrole řekl, že si zahrávám se životem a narovinu se mě zeptal, jestli chci umřít,“ prozradil Říha. „To si člověk vezme do hlavy a začne přemýšlet, co se může stát. V nemoci si všechno uvědomíte, podle mě mi to do života dalo dost. Vzal jsem si z toho ponaučení. Možná můžu děkovat, že jsem ji dostal, protože jsem si hodně věcí uvědomil."

Prvoligový rekordman v počtu gólů vstřelených obráncem za jednu základní část bude od nové sezony působit na Lapači. „Teď se potřebuji dostat do kondice a všechno dohnat, protože kvůli nemoci jsem toho ztratil opravdu hodně," popisuje 28letý bek v rozhovoru pro hc-vsetin.cz. „Ani jsem nevěděl, jestli hokej ještě někdy budu moct hrát. Teď na sobě budu pracovat, jak jen to půjde. Na soutěž se připravím parádně."

Držitelé Ceny Radka Nováka za oddanost hokeji

2020/2021 – Jiří Říha (Slavia)
2019/2020 – Jiří Průžek (Benátky nad Jizerou)

Individuální ceny v Chance lize za sezonu 2020/2021

Cena Tomáše Zelenky: ?
Nejlepší brankář: Pavel Jekel (SK Horácká Slavia Třebíč)
Cena Ondřeje Buchtely pro nejlepšího obránce: Jakub Husa (SC Kolín)
Nejlepší útočník: Tomáš Plekanec (Rytíři Kladno)
Nejlepší junior: Michal Gut (HC Baník Sokolov)
Cena Karla Metelky pro nejlepšího trenéra: Viktor Ujčík (HC Dukla Jihlava)
Hráč play-off: Maxim Žukov (HC Dukla Jihlava)

All-Star tým: Pavel Jekel (SK Horácká Slavia Třebíč) – Jakub Husa (SC Kolín), Zachary Frye (Rytíři Kladno) – Tomáš Čachotský (HC Dukla Jihlava), Tomáš Plekanec (Rytíři Kladno), Matěj Beran (HC Stadion Litoměřice).

Cena Radka Nováka za oddanost hokeji: Jiří Říha (HC Slavia Praha)

banner pod článkem
×
Dnes v 17:00 | Muži
VHK ROBE Vsetín
HC Stadion Litoměřice
×
Dnes v | Dor.
Draci Pars Šumperk
VHK ROBE Vsetín