Nový hokejový rok zahájí Valaši na ledě šumperských Draků

Jan Tajzler • 04.01.2021

Hokejový rok 2021 začíná, Vsetín se vydá k prvnímu utkání na sever Moravy a to na led nováčka soutěže z Šumperku. Draci přivítají Valachy po necelých čtyřech letech, kdy byli tehdy jedni z mála, kdo rozjetou vsetínskou mašinou dokázali zbrzdit v cestě za postupem právě do Chance ligy. Karty před prvním novoročním utkáním jsou však tentokrát rozdány jasně, Vsetín bude plnit roli favorita, ovšem v Šumperku se během vánoční pauzy děly změny. Kdo si připíše první kořist v novém roce 2021? Zápas mezi Šumperkem a Vsetínem startuje ve středu od 18:00, průběh utkání můžete znovu sledovat na hokejkatv.cz, pro držitelé permanentních vstupenek je tato služba zdarma.

Zvedne se Šumperk z chvostu tabulky?

Zajímavá otázka. Draci před Vánoci schytali na domácím ledě ostudný debakl od Kadaně, které podlehli 3:7. To už vedení šumperských Draků došla trpělivost a zasáhlo do kádru. Po šesti letech se v Šumperku loučil útočník Daniel Hroch, představy pak nenaplnili ani Martin Nepokoj s Jiřím Uhlíkem. Naopak v extralize dokázal oslovit Petr Geweise tým Vítkovic, Šumperk svému odchovanci ve štěstí nebránil a do nejvyšší soutěže jej uvolni. Draci ovšem nechtějí spoléhat na uzavřenou soutěž, což dokazují také tři příchody na přelomu roku. Ofenzívu vyztuží Jaroslav Moučka, toho si vsetínští fanoušci mohou pamatovat z loňských derby s Přerovem, kde platil za důrazného útočníka, navíc se jedná o praváka, což je pro každého trenéra vždy plus. Další dvě jména už tolik známa nejsou, jedná se spíš o nadějné mladíky, jedním z nich je ruský odchovanec CSKA Moskva Konstantin Ťjurin, ten začal sezonu ve druholigové Bílině, přes Sokolov se však pokusí zaujmout v Chance lize právě v dresu Šumperka. Poslední novou akvizicí u Draků je nadějný mladík Richard Záruba, ten se však s dospělým hokejem teprve seznamuje a bude zajímavé sledovat, jak se mu povede.

Od výše popsaných změn si v Šumperku slibují zlepšení aktuální situace, kdy jsou Draci na posledním místě se skromným ziskem 8 bodů. Nováčkovi se zatím příliš nevede, tým zaznamenal pouze dvě tříbodové vítězství, když na domácím ledě deklasoval Frýdek-Místek 5:0 a hned v následujícím kole zvítězil i v Prostějově 4:3. Zdálo se, že by se Draci mohli nadechnout, ale opak byl pravdou, následovala série sedmi porážek, tu poslední Šumperku uštědřila Kadaň. Jistou zajímavostí je, že všechny body, které Draci dokázali v aktuální sezoně připsat na své konto byly proti moravskoslezským soupeřům, krom dvou tříbodových skalpů, bodovali Draci s Přerovem a Havířovem.

Šumperk v letošní sezoně nastřílel pouze 32 branek, horší už je s 26 zářezy jen Ústí nad Labem. Největší podíl na produktivitě Draků měl doposud měl právě odcházející obránce Petr Geweise, s nímž do Vítkovic odchází i pomyslných 13 kanadských bodů. Roli nejproduktivnějšího hráče tak přebírá útočník Tadeáš Jaroš (5+7). Zkušenosti s Chance ligou má také Jan Milfait (3+4), z Třebíče si pak trenér Sobotka vytáhl také Tadeáše Krále (5+2).

Obranu bude mít nyní na povel Daniel Kabelka (1+5), v týmu nováčka působí také vsetínský odchovanec Jiří Weintritt, v dresu Valachů dříve působil také Jakub Řezáč. Brankoviště Draků střeží Marek Peksa, jeho čísla však nejsou příliš oslnivá, úspěšnost zákroků je pod 90 procent a průměr inkasovaných branek činí téměř rovné 4 na zápas. Záda mu kryje dvacetiletý Martin Altrichter, jenž zatím nastoupil do pěti utkání.

Vsetín nechce připustit překvapení

Valaši zakončili kalendářní rok 2020 vítězně, když si dokázali spravit náladu na ledě prostějovských Jestřábů, odkud odvezli dva body za výhru 2:1 v prodloužení. Trenér Srdínko však litoval, že na Valašsko neputoval kompletní tříbodový zisk. Nicméně to bylo druhé venkovní vítězství Vsetína v aktuální sezoně. Právě výkony na ledě soupeřů jsou zatím největší bolístkou zelenožlutých a to chtějí na Valašsku zásadně změnit. Ideální příležitost přichází hned na úvod nového roku, v Šumperku bude Vsetín plnit roli jasného favorita a nehodlá připustit překvapení, které by ho mohlo v tabulce vyhostit z elitní čtveřice.

O vítězství v Prostějově rozhodl dvěma trefami Jan Kloz, jenž se počtem 7 vstřelených branek vyrovnal na čele klubových střelců Sebastianu Gorčíkovi, ten nadále vládne vsetínské produktivitě, když k 7 trefám přidal ještě 10 asistencí. Gorčíkovi sekundují v útoku Antonín Pechanec (4+9) s Davidem Březinou (6+6). Z obránců je mimořádně produktivní Jan Bartko (2+9) a do duelu v Šumperku by měl být již připraven i Lubomír Štach. V závěru roku dostával celkem dost prostoru v brance mladý brankář Jakub Málek, ten si vychytal úspěšnost zákroků nad 91 procent a průměrně inkasoval v sedmi duelech 2,31 branky na zápas.

Souboj Šumperku se Vsetínem startuje ve středu od 18:00, Valaši naplňují na ledě posledního celku tabulky roli favorita, jak si povedou, můžete sledovat prostřednictvím přímého přenosu a portálu hokejkatv.cz nebo číst dění na onlajny.com.

Vzájemná utkání v sezoně 2020/2021

1.kolo Vsetín – Šumperk 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Oba celky se potkaly již v prvním kole letošního ročníku Chance ligy. Vsetín dokázal ještě tehdy před vlastními diváky naplnit roli favorita a nováčka vyprovodil z ledu jasným výsledkovým poměrem. Podaří se Vsetínu i podruhé v sezoně Draky porazit?

Sestavy v posledním kole:

Šumperk: Peksa (28. Altrichter) – Gewiese, Ševčík, Weintritt, Kabelka, Věntus, Nepokoj, Viktorin – Jaroš, Milfait, Král – Krejčiřík, Baláž, Kratochvíl – Uhlík, Spratek, Hroch – Horký, Scheuter, Danielčák.

Vsetín: Málek – Smetana, Jenáček, Bartko, Hryciow, Jenáček, Kudělka, Štach – Gorčík, Pechanec, Březina – Kucharczyk, J. Kloz, Machač – A. Zeman, R. Vlach, Babka – Gajarský, Šilhavý, Hořanský.