Na finále se těším, hlásí ze Švédska nadšená Čajanová. Došlo i na trénování online

Helena Hegeďová • 24.03.2021

Ve švédské ženské soutěži SDHL začne ve čtvrtek finálová série, do které v dresu týmu Brynäs IF zasáhne i Sára Čajanová. Ta do Švédska zamířila ještě před play-off z dorosteneckého výběru VHK ROBE Vsetín a dopomohla týmu k druhému místu v základní části. „Čtvrtfinále proběhlo bez problémů, u semifinále to tak může taky vypadat, ale měly jsme štěstí a zápasy vždy otočily na svou stranu,“ komentuje Čajanová cestu ve vyřazovacích bojích.

Před samotným finále nastaly v Brynäs nepříjemné komplikace. „Asi jedenáct hráček dostalo covid a deset dní jsme byly v karanténě bez tréninků. Před třemi dny jsme začaly trénovat a dostáváme se do toho,“ popisuje osmnáctiletá obránkyně. Poslední zápasy sezony tak musely být právě o deset dnů odloženy.

Čajanová přiznala, že bude její tým v menší nevýhodě, na více než týden bez tréninku se ale nechce vymlouvat. „Budeme bojovat do poslední chvíle a uvidíme, jak to dopadne. Věřím, že to můžeme zvládnout,“ burcuje před vrcholem sezony. Otázkou zůstává, v jaké formě budou její spoluhráčky. „Holky, které nemoc prodělaly, můžou být unavené,“ uvědomuje si.

Sama desetidenní karanténu strávila studiem a občasnými procházkami. „Měly jsme s holkami i pár videohovorů, nějaké to trénování online,“ glosuje s širokým úsměvem aktuální situaci. Teď už je však plně připravena a natěšena na finálovou sérii, v níž hráčky Brynäs vyzvou vítěze základní části Luleå. „Já se na to úplně těším, protože je to nejlepší soupeř, jaký může v této soutěži být. Ty holky jsou opravdu výborné. Jsem zvědavá a těším se, jak to dopadne,“ říká s nadšením.

Pochvaluje si také úroveň švédské soutěže. „Oproti Česku je to takový rozdíl, že se to snad nedá ani srovnat. Je to sto a nula,“ popisuje, ale hned vzápětí dodává, že i mezi prvním a posledním celkem tabulky je značný výkonnostní rozdíl.

Talentované hokejistce se daří i individuálně. „Hodně si to tu užívám. Dala jsem jeden gól a druhý, proti Modo, mi neuznali,“ vypráví. „Hrály jsme přesilovku a bylo odpískáno postavení hráče v brankovišti, ale nikdo tam nebyl. Bylo to nepříjemné, můj první gól a neuznaný,“ směje se Čajanová, která má pevné místo v přesilovkové formaci.

Ani adaptace po prvním výraznějším odloučení od rodiny nebyla pro Čajanovou problém. „Adaptovala jsem se velmi rychle, protože mám kolem sebe hodně dobrých lidí a prostředí je tu neskutečné. V týmu jsou se mnou dvě Češky, které mi na začátku hodně pomohly. Hlavně v komunikaci. Máme super kolektiv, všechno je parádní,“ pochvaluje si a doufá, že právě s tímto týmem dosáhne na nejvyšší příčku.