Na Lapač zavítá lepšící se Nový Jičín

Radek Bařina • 12.12.2011

Kontumované zápasy, dlouhá řada porážek, utkání přerušené na 77 minut i výměna trenéra. To vše už mají letos za sebou hokejisté Nového Jičína. U 37 kilometrů vzdáleného soupeře Vsetína tedy rozhodně nezažívají nudnou sezónu. Ve vzájemném duelu budou Vsetínští favoritem, zlepšená forma Severomoravanů z posledních zápasů by ale měla být pro Valachy varováním - určitě je nečeká snadný zápas. Bitva o zachování série domácích výher začne na Lapači ve středu, tradičně od 17:30.

Vsetínští v minulém týdnu bojovali nejen se soupeři, ale též s nemocí, která se bez pozvání vkradla do kabiny. Návštěva bacilů se možná podepsala na složení sestavy a na hře v některých fázích utkání, co je ale nejdůležitější, nikterak se neprojevila na bodovém zisku. V soubojích s Uherským Hradištěm i Porubou Valaši splnili roli papírového favorita a do tabulky jim přibylo cenných šest bodů. Ani jeden z těchto zápasů se přitom pro VHK nevyvíjel dobře, o to větší hodnotu vydřené úspěchy mají.

Sérii duelů s celky ze spodních pater tabulky zakončí Vsetín ve středu proti Novému Jičínu. Vítězství by se přitom VHK náramně hodilo a to nejen proto, aby i nadále udržel postavení nejlepšího celku na domácím hřišti. Po duelu s „NJ“ totiž Vsetín čeká sled zápasů s elitními celky soutěže a s úspěchem v zádech by se mu hrálo rozhodně lépe. Přes špatné tabulkové postavení ale Nový Jičín rozhodně nebude slabým soupeřem, vždyť z posledních osmi zápasů vytěžil víc bodů, než kupříkladu Bobři z Valašského Meziříčí.

HC Nový Jičín: 9. místo, 19 bodů, skóre 57:97

Jak již byl zmíněno, Nový Jičín prožívá ne zrovna veselou sezónu. Tým, u nějž se předpokládalo, že by se měl bez větších problémů pohybovat v osmičce je momentálně devátý a na příčku zaručující play-off ztrácí osm bodů. Před pár koly na tom navíc byli Severomoravané ještě o kus hůře.

Novojičínské trápení nastartoval už úvod soutěže a již několikrát zmiňovaná kontumace zápasů pro neoprávněný start brankáře Šrámka. Tým přišel o šest bodů a tato ztráta jakoby hráče uvalila do hluboké deprese. První regulérní výhru tak Nový Jičín zaznamenal až v 10. kole, po kole 19. pak měl na svém kontě pouhopouhých šest bodů. Vedení klubu poté došla trpělivost s hlavním trenérem, odvolalo Petra Kneblíka a na jeho místo nastoupil David Handl. Nutno dodat, že změna zabrala a v dalších osmi zápasech nasbíral Nový Jičín třináct bodů. Za poslední měsíc odcházel s prázdnou jen z duelů ve Frýdku Místku a s Karvinou. Výhry proti Havířovu a v Prostějově pak dokazují, že současný „NJ“ je svým rozpoložením úplně jinde než před pár týdny.

V kádru severomoravského mančaftu je navíc duo kvalitních hráčů, kteří proti Vsetínu budou mít dvojnásobnou motivaci. Jako prvního zmiňme Michala Horáka. Ten v dresu HC Vsetín zažil poslední extraligové sezóny a patřil mezi hráče, kteří na Valašsku setrvali de facto až do úplného konce. Po vyloučení Vsetína z extraligy zamířil do Norska, aby se o pár let později vrátil přes Slovensko do rodného Nového Jičína. Zde se samozřejmě stal lídrem týmu a oporou zadních řad. Důležitou roli plní i v přesilovce, jako snajpr od modré. Statisticky je Horák nejproduktivnějším bekem mužstva s deseti body (1+9) a se 70 trestnými minutami je rovněž zlým mužem sestavy a druhým nejtrestanějším hráčem sutěže. K Horákovi ještě jedna zajímavost. Právě jeho branka se postarala o poslední vítězství Vsetína nad Zlínem v soutěžním utkání (viz odkaz).

Archiv: Michal Horák vystřelil poslední soutěžní výhru Vsetína nad Zlínem (reportáž)

Druhým z hráčů, který zná vsetínské kolbiště více než dobře, je Daniel Brynecký. Ten na Valašsku strávil minulou sezónu a absolvoval též část přípravy na ročník letošní. Nakonec z jeho angažování sešlo a Brynecký zůstal ve své domovině. Příliš se mu ale nedaří. Ve 25 zápasech nasbíral totiž jen 11 bodů za 6 gólů a 5 asistencí, což je rozhodně méně, než od něj v „NJ“ očekávali. Neproduktivnější hráčem Novojičínských je tak zkušený Petr Macháček. Obvyklá opora celku letos zatím zaznamenala 18 bodů (4+14). Macháčkovi nejvíce sekunduje jeho tradiční parťák Marián Skaloš (7+6). Nejlepším střelcem týmu je Martin Toman s devíti trefami. Dohromady jen šest hráčů Jičína nasbíralo více než 10 kanadských bodů, je tedy nanejvýš patrné, kde Nový Jičín nejvíc tlačí brusle. S průměrem 2,28 gólu na zápas je Nový Jičín druhý nejhůře střílející celek v soutěži.

Silnou stránkou je naopak defenzíva. Statisticky sice má Handlův celek druhou nejhorší obranu, čísla jsou ale výrazně ovlivněna zmíněnými kontumacemi. V čele defenzívy samozřejmě stojí brankář. Těch se letos v brance Nového Jičína vystřídalo už šest. Ani jeden přitom neodchytal více než sedm zápasů. Proti VHK letos nastoupili Kubáň a Šrámek, přičemž druhý jmenovaný má asi nejblíže k pozici brankářské jedničky. Šrámek je ale momentálně zraněný a v brance „NJ“ se tak na Lapači zřejmě představí hostující objev sezóny. Je jím osmnáctiletý Daniel Chvostek. Ten vloni chytal ligu dorostu, nový trenér Severomoravanů mu ale při Šrámkově zranění nabídl příležitost a Chvostek se jí chopil dokonale. Právě s ním v brance dosáhl Nový Jičín zlepšení posledních zápasů. Po šesti odchytaných střetnutích je jeho brankářský průměr 3,11 gólu na zápas a úspěšnost zákroků se drží na 90,2%. Uvidíme tedy, zda mladý gólman dostane příležitost předvést svůj talent na vsetínském ledě.

I ve středu lze očekávat, že se Nový Jičín bude spoléhat na svou tradiční chloubu – zodpovědnou a pevnou defenzívu. Hráči s tím ostatně počítají: „Musíme si s nimi poradit. Žádné výmluvy, že budou hodně bránit. Víme, jak hrají a musíme se podle toho na ně připravit," prohlásil před zápasem odhodlaně Ondřej Hruška. „S takovými mančafty je nejhorší, když dostaneme rychlou branku v prvních minutách. Pak se soupeř postaví na modrou a brání. Těžko se prostupuje obranou. Bude proto strašně důležité dát první branku a vést. Soupeř se poté musí snažit něco vymyslet vepředu a my pak z toho můžeme těžit," doplnil ostřílený centr VHK. Uvidíme tedy, zda se Vsetínu povede vstřelit důležitá první branka a zda na ni také dokáže v dalších minutách navázat – letošní vzájemné zápasy totiž naznačily, že ani úvodní gól nemusí být vždy samospásný.

Letošní vzájemné zápasy – dvě vydřené výhry

Poprvé svedl los oba celky v kole 6. Vsetín se rychle ujal vedení, hosté ale, zejména díky výborně sehraným přesilovkám, utkání záhy zvrátili a ve 13. minutě vedli rázem 3:1. Zbytek souboje byl ve znamení velké stíhající jízdy Vsetína. Ta nakonec slavila úspěch, když Sprušil v 57. minutě rozhodl o tom, že body zůstanou na Valašsku. Podruhé se týmy setkaly v kole 16. Oba celky měly za sebou dlouhou sérii porážek, kterou toužily zlomit. Vsetín znovu začal dobře a v 15. minutě vedl už 2:0. Nový Jičín ale ještě do přestávky vyrovnal a v polovině zápasu už vedl. Před třetím dějstvím byla v kabině VHK velká bouřka, dle trenérů největší v dosavadním průběhu sezóny. Zvýšený hlas zafungoval. Vaněk totiž ve třetí třetině dokázal srovnat a tentýž hráč pak při penaltovém rozstřelu rozhodl o dvoubodovém zisku pro Vsetín.

6.kolo, sobota 24.9.2011
VHK Vsetín – HC Nový Jičín 4:3 (2:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. Mečiar (Hegyi), 16. Bajtek (Hoďa), 32. Vítek (Farda, Korčák), 57. Sprušil (Kubo, Mečiar) - 5. Macháček (Horák, Andrýsek), 6. Gebauer (Pelikán), 13. Brynecký (Zedník).

Zaznělo po zápase: „Měli jsme šancí na dva zápasy. Brankář puky vyrážel hodně před sebe, navíc několikrát zachraňoval situace na brankové čáře. Bylo těžké se přes něj prosadit, přeci jen je to urostlý brankář, který pokryje v brance spousty místa a to se pak obtížně hledá volná skulinka kudy procpat puk," připomenul obtíže se zdoláváním novojičínské branky, hájené gólmanem Šrámkem, obránce Vsetína Jiří Farda.

16.kolo, sobota 24.9.2011
HC Nový Jičín – VHK Vsetín 3:4 po sn (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Horák (Pelikán, Štěpják), 19. Štěpják (Richter, Zedník), 30. Richter (Horák, Pelikán) - 7. Kajaba (Hruška P.), 15. Spitzer (Hruška O.), 55. Vaněk (Bajtek), rozh. nájezd Vaněk.

Zaznělo po zápase: „Do utkání jsme vstoupili dobře a dostali se do vedení 2:0. Místo toho, abychom v klidu dohráli třetinu, tak jsme soupeře nakopli sami. Začali jsme propadat a soupeř to stáhl na 2:2. V další třetině nám dokonce odskočil na 3:2, kdy naše hra v této části byla katastrofální a s hokejem to nemělo nic společného. Před poslední třetinou jsme v kabině zvýšili hlas, možná až moc, ale pomohlo to. Třetí třetinu kluci odbojovali, zamakali a podařilo se nám srovnat. Důležité bylo přežití oslabení tři na pět, což nás docela nakoplo. Závěr už byl dobrý, nájezdy super, i když je to o štěstí," shrnul nervydrásající zápas trenér Viktor Hlobil.

Sestavy v minulém kole:

VHK Vsetín: Plšek - Spitzer, Farda, Hoďa, Mečiár, Heš, Báchor, Zúbek, Sprušil, Kubo, Vítek, Hruška, Holík, Hegyi, Bajtek, Kajaba.

HC Nový Jičín: Chvostek D. - Andrýsek, Horák, Pelikán, Chvostek F., Gulda, Slavík - Toman, Macháček, Brynecký - Skaloš, Zedník, Štěpják - Uhlár, Gebauer R., Tomášek