Vstupenky online
Kompenzační formulář pro permanentkáře + vstupenky na virtuální zápas | Počet prodaných virtuálních vstupenek: 559 (k 8. 4.)

Milníky play-off: Vsetín doma zazářil, rozhodne pátý zápas

Radek Bařina • 25.02.2012

Výborný výkon ozdobený zaslouženou výhrou a odměněný dlouhotrvajícím potleskem zaplněných tribun Lapače. Tak vypadalo čtvrté utkání čtvrtfinále ze strany vsetínských hokejistů. Ti se prezentovali nejlepším výkonem v sérii a po výhře 5:2 si vynutili rozhodující pátý zápas. Ten se odehraje v neděli od 17:00 na ledě Prostějova. Důležité okolnosti pátečního zápasu jsme se pokusili pojmenovat v dalším díle našich Milníků.

Klíčový okamžik: využitá přesilovka pět na tři
Dvě přesilové hry využili vsetínští hráči ve čtvrtém čtvrtfinále play-off. Obě by se daly označit za nesmírně důležité. První využili Valaši již po dvou minutách a ujali se díky tomu vedení v zápase. Druhou, tentokrát dvojnásobnou, využili zelenožlutí v závěru druhé třetiny. Skóre v té chvíli bylo 2:1, a byť byli domácí lepším celkem, hosté neustále hrozili z rychlých protiútoků. Dvouminutová přesilovka pět na tři navíc mohla mít velký vliv nejen na skóre, ale též na psychické rozpoložení obou mužstev. Naštěstí pro Vsetín se tuto přesilovku podařilo přetavit v branku. Bylo v tom sice i trochu štěstí, neboť puku se po Vaňkově dorážce do sítě příliš nechtělo… Na druhou stranu, pár vteřin před gólem si domácí vybrali i něco smůly, neb Heš napálil od modré tyč. Zásluhou kapitána se tedy podařilo vsítit branku, která byla pro zbytek zápasu velice uklidňující a jak se nakonec ukázalo, byla to i branka vítězná.

Hvězda: Filip Bajtek
Jmenovat jedinou hvězdu utkání byl tentokrát nelehký úkol. Vsetínští totiž předvedli vesměs výborný výkon, na ledě nebylo zelenožlutého jedince, který by nezahrál dobře. Z pestrého výběru jsme se nakonec rozhodli pro Filipa Bajtka. Po jeho účasti volali vsetínští fanoušci již v předchozích utkáních série, a jak se dnes ukázalo, dobře věděli proč. Bajtek totiž nejenže sám předvedl výborný výkon okořeněný třemi body (1+2), ale svou hrou dokázal strhnout i, do té doby se trápící, třetí útok. Jeho přítomnost na ledě byla zkrátka za všech okolností cítit, titul hvězdy si proto rozhodně zaslouží.

Smolař: Jiří Paška
Obránce Jestřábů vůbec neprožívá povedenou sérii. Vše zlé pro něj začalo už v prvním zápase, kdy fauloval a zranil, byť neúmyslně, Jiřího Korčáka. Vysloužil si trest do konce utkání, a protože byl druhý v sezóně, pondělní zápas na Lapači musel vynechat. Vrátil se tudíž na třetí zápas a byl u jestřábí prohry 0:1. V zápase číslo čtyři si pak Paška vypil kalich hořkosti do dna. Nejprve se hned ve druhé minutě dopustil faulu, který domácí potrestali a ujali se vedení 1:0. Podruhé Paška putoval na lavici hanby v čase 37:18. Tušíte správně. Právě Jiří Paška byl tím nešťastníkem, který vyhodil puk z vlastního pásma vysoko na tribunu Lapače. Nabídl tak Vsetínu dvouminutovou přesilovku pět na tři, kterou zelenožlutí opět využili. Na tento zápas zkrátka bude chtít prostějovský bek rychle zapomenout.

Co zaujalo: Výkon třetí formace VHK
Až do dnešního zápasu byla třetí formace VHK považována za největší slabinu valašského celku. Čtvrtý duel série ale toto tvrzení zcela postavil na hlavu. Třetí pětka VHK nejen že nikterak nezaostávala, naopak byla nejlepší na ledě. Velký vliv na tuto skutečnost měla přítomnost již zmíněného Filipa Bajtka. Ten byl jejím hnacím motorem a k výbornému výkonu strhl i své kolegy. I René Kajaba na opačném křídle byl totiž k nezastavení, jeden gól dal, na další dva přihrál a svou dravostí a bojovností dělal Jestřábům velké problémy. Výkon a tempo hry obou třineckých mladíků jsou o to víc pozoruhodné, že pro oba to byl třetí zápas ve třech dnech.

Za třineckými dravci ale nezaostával ani třetí muž do party, centr Vladimír Bessonov. Ruská posila ze závěru základní části dosud působila velice nenápadně, v dnešním zápase ale naplno zazářila její hvězda. Bessonovova nejlepší akce přišla sice až v závěru zápasu, kdy po krásném průniku připravil na zlatém podnose gól Bajtkovi, už předtím měl ale spoustu podařených okamžiků. Výrazný podíl měl na druhé vsetínské trefě, byť mu oficiálně nebyla připsána asistence a zaujal i několika dalšími akcemi. Třetí formaci zkrátka zápas vyšel na výbornou a na Valašsku všichni věří, že se podobná sestava i výkon budou opakovat i v zápase číslo pět.

Číslo dne: 3
Již podruhé jsme za číslo utkání zvolili trojku. Toto prvočíslo totiž i ve čtvrtém duelu série hrálo klíčovou roli. Stejně klíčovou, jako hrála třetí formace VHK. Její členové Filip Bajtek a René Kajaba si v zápase připsali tři body a stejně produktivní byl i obránce Jiří Heš. Třetí, rozhodující gól padl ve hře pěti proti třem. Této přesilovce pak předcházel trest na pět minut a do konce zápasu pro prostějovského hráče. A světe div se, jedná se již o třetí obdobný trest pro Jestřáby během této série. Trojka je zkrátka číslem série.

Skvělá série vrcholí, pátý zápas rozhodne

Co bude následovat:
I stalo se něco, v co většina Vsetínských po úvodních dvou zápasech asi příliš nevěřila. O postupu do semifinále rozhodne pátý zápas. Ten se odehraje v neděli od 17:00 na prostějovském zimním stadiónu. Pokud se někdo ze vsetínských fandů do Prostějova nedostane, bude pro něj připraven tradiční online přenos.

Očekávání:
Výhoda domácího prostředí a zkušenosti na straně jedné a euforie a dobré psychické rozpoložení na straně druhé. To jsou devízy obou celků před rozhodujícím duelem. Jestřábi už ve čtvrtém utkání na Lapači působili značně nervózním dojmem, mimo jiné se zdálo, že si jejich útočníci příliš nevěří v koncovce. Pátý zápas bude pro jejich nervovou soustavu ještě náročnější, uvidíme tedy, jak se s tlakem dokážou vypořádat. Na druhou stranu jsou Jestřábi mnohem zkušenějším týmem a to by v klíčových momentech mohlo být jejich výhodou. Hodně důležité znovu bude, kterému týmu se podaří docílit branky jako první. Čeká nás každopádně hodně zajímavý zápas.

Cesta k úspěchu:
Vsetín dnes již dobře ví, co na Prostějovské platí. Bojovnost, obětavost, zodpovědnost, důraz před vlastní brankou, nedat rychlonohým Jestřábům prostor v rozletu. Přesně těmito atributy Valaši dosáhli vyrovnání série a totéž budou muset předvést i v zápase číslo pět. Důležité pochopitelně budou i výkony brankářů, přesnost zakončení a pochopitelně i proměňování přesilovek. Zkrátka tradiční faktory zápasů „o vše“.

Předzápasové novinky:
Jestřábi se v pátém zápase budou muset obejít bez útočníka Mikšovského, který v sérii inkasoval již druhý trest do konce utkání. Prostějovský trenér Zachar mluvil po čtvrtém duelu o tom, že před rozhodujícím zápasem nejspíš provede nějaké změny, jejich konkrétní podoba se ale ukáže až v neděli na ledě. Valaši oproti tomu nemají důvod cokoliv měnit. Změnu by snad mohlo způsobit jen neuvolnění juniorských mladíků ze strany jejich domovských klubů. Na Valašsku ale věří, že k ničemu takovému nedojde a Vsetín tak na rozhodující zápas narukuje ve vítězné sestavě z pátku.