Marek Dubec: První třetina? Jako obvykle pořád ve čtyřech

Aleš Koňařík • 19.09.2006

V s e t í n – Maličko, a mohl být hrdinou dne. Stejně maličko, a stal se naopak hrobařem vsetínských ambicí na body z domácího zápasu s Českými Budějovicemi. Čtyřiadvacetiletý útočník Marek Dubec sice jako jediný dokázal překonat Romana Turka, v závěru však svou nepovedenou přihrávkou při vsetínské power-play zhatil plány Valachů na závěrečný tlak. Mea culpa, řekl by Dubec být latiníkem. „Chtěl jsem poslat puk na Stantiena, ale nepovedlo se mi přihrát žabkou. Co se dá dělat, beru to na sebe,“ kál se místo toho hodně zklamaný hráč, kterého otrávil zejména výkon jeho krajana, slovenského rozhodčího Konce.

„Nebyl to dobrý zápas jak pro mě, tak pro celé mužstvo. Nezachytili jsme začátek, ovšem skoro jako pokaždé jsme hráli v první třetině hlavně ve čtyřech. Vůbec jsme se nedostali do tempa a rychle jsme inkasovali dvě branky,“ vypočítával Dubec fragmenty, které rozhodly o vsetínské porážce. „Na oslabení chodí skoro pořád stejní hráči, kteří pak nemají sílu v dalších částech zápasu. Těžko se pak dostanou do tempa hokejisté ze čtvrté formace, které chtějí trenéři také využít.“

Vsetín byl od vyrovnání krůček především ve druhé části právě po Dubcově vydřeném gólu v přesilové hře. „Měli jsme po snížení docela velký tlak, ale branku jsme s něj nedali. Nakonec po vyrovnané třetí části přišla moje chyba a bylo po všem,“ ulevil si Dubec, kterému se v hlavě honily zážitky z loňského hororového ročníku. „Mám trochu strach, že se opakuje loňská sezóna, kdy jsme pořád prohrávali o gól, o dva. Neměli jsme ztratit zápas v Liberci, tohle nás docela srazilo. Doufám, že se to s námi nepovleče dál.“

Rozhodčí nejsou schopni udržet stejný metr po celý zápas. Vylučuje se extrémně."
— Marek Dubec
Kromě této skryté hrozby dělají Marku Dubcovi vrásky i inovovaná přísná pravidla, podle kterých se letos v nejvyšší soutěži řídí hlavní rozhodčí. Slovenský útočník v nich zatím nenašel mnoho pozitiv a nebojí se proti těmto trendům otevřeně promluvit.

„Před začátkem soutěže jsme měli sezení s rozhodčími ohledně toho, že se změní trendy v pískání. Proběhlo to tiskem, televizí, ale ve výsledku je to všechno jinak. Rozhodčí nejsou schopni stejný metr udržet po celý zápas,“ myslí si Dubec.

„Někdo má slabší první třetinu, hodně vylučuje, ale v závěru pak stejné zákroky vůbec nepíská. Nechci sice házet všechno na sudí, je to i naše chyba, že jsme například k dnešnímu zápasu přistoupili tak, jak jsme přistoupili a z čehož nakonec pramenily fauly. Jenže prakticky stejné zákroky soupeře při našem tlaku sudí nechal být. Podle mě by mělo být rozhodování stejné po celý zápas. Vylučuje se ovšem extrémně,“ dodal znechuceně Dubec.

„Trenéři po nás chtějí nátlakový hokej, my se snažíme hrát do těla a dohrávat souboje, ale... nevím, zkrátka je těžké poznat, co sudí odpíská a co ne. My jsme navíc týmem, který prostě musí hrát tvrdě, takže nově upravená pravidla nám opravdu nevyhovují. Na druhou stranu se povídalo, jak se bude trestat filmování, ale hráči sebou hážou o led jak chtějí a nic se neděje,“ zlobil se Dubec a přidal zážitek z utkání v Karlových Varech, ve kterém padlo neuvěřitelných 34 trestů. „Ve Varech pískali diváci už při jakémkoliv vyloučení, bylo jedno, jestli jsme šli my nebo domácí.“

Baví pak vůbec takový hokej samotné hráče? Marek Dubec odpovídá stručně a výstižně. „Ne.“