Kouč Jenáček: Musím pochválit celé mužstvo

Filip Bazala • 10.03.2012

Třinec byl v osmifinále se Vsetínem jasným favoritem, ale po prvním zápase na domácím ledě uhráli Oceláři pouze remízu a zápas na Lapači tak sliboval velký boj. Domácí hráči na nic nečekali a ihned v první třetině dali jasně znát, že postup si chtějí doma pohlídat. Po první třetině, kterou Valaši vyhráli 4:1 bylo prakticky rozhodnuto. „Kluci byli fantastičtí, nemám slov,“ promlouval hrdě hlavní trenér vsetínských starších dorostenců Luboš Jenáček.

„Z Třince, jako osmifinálového soupeře jsme měli respekt, protože s nimi dlouhodobě nemáme pozitivní bilanci. Dá se říct, že jedno utkání vyhrajeme a poté dvě prohrajeme. Letos se nám je pokořit podařilo pouze jednou, když jsme zvítězili 2:0. Jinak jsme třikrát prohráli, jednou z toho na nájezdy. Klíčový zápas byl ve čtvrtek v Třinci, kdy se nám podařilo uhrát výsledek 1:1. Pokud bychom tam prohráli o dva, tři góly, tak by to bylo velmi těžké si to v hlavě srovnat, protože bychom do utkání šli s tím, že musíme tři branky vstřelit, ale takto jsme šli do zápasu kdo s koho. Myslím si, že důležité bylo naše vedení, kdy jsme vedli 3:0. Trochu nás přibrzdila branka na 3:1, ale poté jsme opět skórovali, což bylo velmi důležité.

Chtěli jsme stav 4:1 udržet až do konce druhé třetiny, ale bohužel po naší jedné chybě jsme inkasovali a dali jsme Třinci šanci do třetí třetiny. Dvě branky za třetinu se dají totiž vstřelit v pohodě. Někdy je to otázka pouhé minuty. Nicméně jsme klukům řekli, ať zbytečně nestresují, že si zápas mají užít a nebát se hrát směrem dopředu. Nabádal jsem je, že musíme dát pátý gól my. Myslím si, že až na výjimky se nám to podařilo a kluci hráli s chutí. Dopadlo to přesně, jak jsme si přáli. Dali jsme pátou branku a ta šestá už byla taková třešnička na dortu.“

Kluci byli fantastičtí

„Výsledek 6:2 neodpovídá, Třinec byl dobrý a hodně nás zlobil, ale Mirek Svoboda opět předváděl své kvality. Taky třeba vzpomenout naše tahouny Martina Kohouta, který hraje výborně celou sezónu. Kamil Šjafutdinov také výborný, já bych nerad někoho vynechal. Hold patří také obráncům, kteří kolikrát dohrávali zápasy i na čtyři beky. Ať je to Zbyňa Žabčík, Michal Hryciow, Hozna Ščotka, Pepa Zuzaník, Jirka Hajda, který je ale zraněný, a tak museli hrát taktéž výborní Tomáš Vašíček s Ivo Svozílkem. V útoku jsou to, no to bych musel vyjmenovat úplně všechny.

Zkrátka musím pochválit celé mužstvo, protože když si to projdu, tak od těch prvních kol se tým obrovsky zvedl a já to považuji za velký úspěch, ještě větší než vloni, protože ten kádr nebyl tak silný a o to s větším srdcem jsme do toho šli a ti kluci byli fantastičtí, nemám slov. Na to s kolika hráči jsme sezónu hráli a také na ten začátek sezóny, kdy jsme z šestnácti zápasů dvanáct prohráli a strachovali se, abychom nespadli do baráže, tak jsme opět dokázali přejít přes první kolo play-off a to dokonce přes čtvrtý tým tabulky.“

Velké díky fanouškům

„Strašně se těšíme na úterý, kdy přivítáme Spartu, což je myslím ten nejatraktivnější soupeř. Chtěl bych poděkovat skvělým fanouškům a to hlavně těm co chodí dlouhodobě, jako GPH. Těm bych chtěl moc poděkovat, vazby tam společné máme a vzájemně se uznáváme. Fandí nám, my je máme rádi a společně s rodiči a ostatními fanoušky vytvořili nezapomenutelný zážitek. Užili jsme si to, zítra odpočineme a v pondělí jdeme do tréninku. V úterý hrajeme doma od 18:00 a pokusíme se opět sehrát dobrý zápas. Hraje se na dva vítězné zápasy a bude důležité doma vyhrát, protože pak máme dvě utkání na ledě soupeře a musíme se pokusit to v jednom venkovním urvat.“

Poděkování Martinovi Kohoutovi

„Bohužel přijdeme o Martina Kohouta, který v neděli nastupuje do nemocnice a v pondělí jde na operaci. Jemu bych chtěl zvlášť poděkovat, protože operace měla proběhnout již v lednu, ale on na vlastní žádost chtěl klukům ještě pomoct. Někdy v prosinci, kdy ještě nebylo vůbec jisté, jestli se zachráníme v soutěži, tak on byl pro nás ten nejdůležitější článek, jak přístupem, tak přistoupením k zápasům, kvalitou. Sezóna se mu povedla skvěle, opět trochu povyrostl a během dvou let se stal jedním z lídrů i v reprezentaci, odkud na něj chodí velmi dobré reference. Přeji mu do další kariéry jenom to nejlepší, a aby se mu jeho operace povedla. Pokusíme se i bez něj o další malý zázrak. Zkusíme sérii zdramatizovat a připravit fanouškům další bezva zážitek.“

Budu klukům fandit aspoň přes internet, říká trochu smutně Martin Kohout

Kapitán staršího dorostu a jeden z lídrů reprezentace do sedmnácti let Martin Kohout zápasem s Třincem ukončil své působení v letošní sezoně. „V neděli nastupuji do nemocnice a čeká mě operace,“ říká trochu skleslým hlasem reprezentační forvard. Trenér Jenáček se tak bude muset ve čtvrtfinále obejít bez jedné z hlavních opor týmu.

Martine, jak bys zhodnotil letošní sezónu?
Je pravda, že sezónu jsme nezačali příliš dobře, ale kádr se stmelil a začali jsme hrát, tak jak nám říkali trenéři. Vše se změnilo a překopali jsme to do lepších stavů, které nás posunuly až do čtvrtfinále a my jsme za to rádi.

S čím jste šli do zápasu s Třincem?
Věděli jsme, že přijde spousty diváku a chtěli jsme už od začátku na ně vletět. Chtěli jsme je ihned překvapit a to se nám myslím povedlo, jelikož po první třetině jsme vedli 4:1.

V oslabení ses dostal do samostatného nájezdu, který si s přehledem proměnil. Co se ti při jízdě na gólmana honilo hlavou?
Přemýšlel jsem, že bych udělal blafák, ale pak jsem si všiml, že má nad ramenem místo, tak jsem mu tam s pukem zamířil a spadlo to tam.

Soupeř do čtvrtfinále je ten nejatraktivnější, souhlasíš?
Ano je to tak. Bude to hlavně díky tomu, že za Spartu hrají naši bývalí spoluhráči a bude to tak mnohem více nahecované, než kdybychom hráli třeba s Pískem.

Co říkáš na vsetínské fanoušky v zápase?
Fanoušci byli na zápas domluvení, ale velmi nás překvapili a jsme za to jen rádi. Doufáme, že nás přijdou podpořit i v dalších zápasech a pomohou svým fanděním k lepším výsledkům.

Utkání se Třincem bylo pro tebe poslední. Můžeš prozradit, co se s tebou nyní bude dít?
V neděli nastupuji do nemocnice. Strašně mě to mrzí, ale už to bohužel nejde odkládat, je to domluvené a musí to tak být. Jde o plastiku křížového vazu. Po operaci budu měsíc o berlích a poté ještě čtyři měsíce rehabilitace. Nedá se nic dělat, a tak budu klukům fandit alespoň přes internet.