Kapitán Gergela: Chceme sérii ukončit už ve čtvrtek

Václav Trávníček • 11.03.2009

Pohledný zápas to nebyl. Zato velice urputný s množstvím vyhecovaných soubojů. Valaši v úterním prvním utkání předkola play off začali skvěle: Novému Jičínu dali dvě branky a zdálo se, že už na Lapači drama nehrozí. Soupeř ale během pár minut v závěru druhé třetiny srovnal a posléze vymazal i vedení Vsetína 3:2. „Síla mužstva se projevuje v tom, když to v téhle situaci nepoloží,“ řekl bezprostředně po zápase kapitán domácích Dalibor Gergela. Jeho tým splnil první misi - navzdory chybám, o kterých byla řeč v rozhovoru.

Dalibore, tři body jsou doma, ale bez chyb to nebylo, že?
Bylo jich tam dnes hodně. Zbytečně jsme se hnali dopředu, z čeho plynuly brejky a šance Nového Jičína. Byla to naše chyba, trenér nás na to ještě před utkáním upozorňoval. Kdybychom ho poslechli a naopak z našich brejků dali za stavu 2:0 ještě branku nebo dvě, bylo po zápase. Nechat v předkole play off stát před bránou volného soupeřova hráče, když jsou tři minuty do konce třetiny, to je trestuhodné.

Přišlo mi, že jakmile soupeř vymazal vaše vedení 2:0, hodně to na tým dolehlo…
Každé mužstvo určitě dostane do kolen, když vede 2:0 a najednou je to 2:2. Ale síla mužstva se projevuje v tom, když to v téhle situaci položí, nebo ne. My jsme to nevzdali a bojovali dál. Jsem rád, že jsme ukázali nějakou vnitřní sílu, že naše mužstvo chce bojovat a vyhrávat.

Soupeř měl čtrnáct vyloučených, ale Vsetínu se podařilo v přesilovkách vstřelit jenom tři branky. Dvě dvojnásobné jste nevyužili vůbec a útočník Podešva dokonce pohrdl samostatným nájezdem. Tohle se vám nemusí v play off vyplatit?
Určitě. Říká se, že mužstvo, které nevyužije přesilovku pěti proti třem, obvykle nevyhrává. A my jsme je dneska měli dvě. Naštěstí to rčení neplatilo. Musíme se na to zaměřit na tréninku. Ale na druhou stranu hraje v přesilovkách hodně roli štěstí. Dneska nás třeba moc neposlouchal led, protože je nový a není ještě ideální. Ale to samozřejmě není omluva.

Čím to, že dnes hrál Jičín místy záludně až zákeřně? Viz faul na Hrňu v přerušené hře před vhazováním…
To měli podle mě nařízeno od trenéra, který chtěl, aby do nás šli a k něčemu nás vyprovokovali. Cílem takových provokací samozřejmě je, aby byl protivník vylučován. Jsem rád, že jsme to ustáli víceméně s chladnými hlavami a neopláceli jsme. Myslím, že to rozhodčí zvládl velice dobře. Ale taky mi to na mančaft jako je Nový Jičín moc nesedí. Vím, že mají momentálně docela výrazně omlazené mužstvo, takže to přičítám tomu. Ti staří chlapi by asi takhle nehráli.

Oddechli jste si, když obránce Rajnoha v závěru prodloužení ranou od modré rozhodl?
To tedy ano. Jestliže jste do čtyř hodin v práci, pak jedete na zápas a odehrajete utkání jako bylo to dnešní, máte toho pak dost.

V sérii jste bráni jako favorit, z kabiny dokonce zněly hlasy, že právě Nový Jičín jste si do předkola play off přáli. Jak to teď vnímáte?
Favorit jsme určitě, protože jsme skončili pátí, respektive šestí. Také jsme poslední zápasy nadstavbové části vyhrávali. Ale v play off, i v jeho předkole, je každý soupeř nebezpečný. Většina kluků si přála do předkola Jičín raději než rozjetou Břeclav. Ta dnes vyhrála (porazila Opavu 3:2 – pozn.), stejně jako Šternberk, Přerov. To jsou velice nepříjemná mužstva. Takže si myslím, že jsme na předkolo dostali asi nejpřijatelnějšího soupeře - jestli to tak jde říct.

S čím pojedete ve čtvrtek za odvetou do Nového Jičína?
Pojedeme bránit a uvidíme, co předvede Jičín, který bude hrát před svým publikem. Zkusíme využít jejich chyb, vymyslet brejk a vytěžit z něj gól. To by je mohlo položit. Snad nám nedají rychlý gól ze začátku, to by se pak složitě dotahovalo. Chtěli bychom samozřejmě sérii rozhodnout už na jičínském ledě, abych měli místo třetího zápasu volno.

Někteří hráči hráli poslední dobou s různými bolístkami, útočník Mikeš měl několik týdnů teploty. Jak vypadá situace teď?
Přesně nevím, ale myslím, že by to mělo být relativně v pohodě. Poděs dostal přes ruku, ale dohrál. Play off je vyvrcholení sezóny, to dokážete překousnout spoustu věcí, vybičujete se k velkým výkonům. Bolístky často skousnete.