Jaká bude premiéra nového trenéra? Vsetín ve středu hostí Porubu

Jan Tajzler • 02.02.2021

Základní část Chance ligy míří do závěrečné fáze, odehrát zbývá už pouze devět zápasů. Vsetínské hokejisty před blížící se reprezentační pauzou čekají ještě dva duely. Nejprve budou hostit v domácím prostředí silný celek Poruby, aby v sobotu zamířili na rovněž led silné Jihlavy. Středeční bitva s Porubou startuje na Lapači v 17:30 a premiéru na lavičce v roli hlavního trenéra Vsetína prožije Roman Stantien.

Poruba bojuje o čtverku

Ambicioznímu ostravskému celku se vydařil vstup do nového kalendářního roku, když zvítězil celkem šestkrát v řadě za tři body. Červenobílá mašina se však zadrhla a z posledních pěti duelů získala jen 7 bodů, což tým hlavního trenéra Františka Výborného prozatím vyšachovalo z elitní čtverky, zaručující přímý postup do čtvrtfinále play-off. V posledním zápase proti přerovským Zubrům však Ostravané nabrali sebevědomí, dvakrát otočili nepříznivý stav a v domácí RT Torax Aréně si ponechali všechny body za vítězství 5:3. Momentálně se Poruba nachází na 5. místě tabulky, ztráta na 4. Třebíč však činí pouhý jeden bod.

Porubu můžeme charakterizovat podobně jako Vsetín na ofenzivní mužstvo. Ostravanům patří přední příčky co se týče střel vyslaných za zápas, ovšem na rozdíl od zelenožlutých umí být v koncovce i efektivní a v tomto ohledu momentálně drží 5. místo za Vrchlabím, Prostějovem, Sokolovem a Jihlavou. Poruba platí za nejslušnější tým ligy, a když už jde do oslabení, dokáže se se soupeřovými početními výhody vypořádat, Ostravané ubrání 87,38% početních nevýhod, což je řadí na 3. příčku soutěže.

Kádr Poruby je dle papírových předpokladů považován za jednoho z největších adeptů na postup do Tipsport extraligy. Nejvíce ční jméno finského forvarda Markuse Korkiaskiho, ten v Porubě ovládá hned několik statistických nej. Je nejen nejproduktivnějším hráčem, ale také nejlepším střelcem i nahrávačem v jednom, k tomu všemu platí také za nejužitečnějšího borce v porubském kádru. Jeho aktuální bilance v kanadském bodování činí 12+19, což je čtvrtý nejlepší počin v Chance lize. Vysokou produktivitu vykazují i další borci v útočných řadách, Tomáš Jáchym (1+19), Petr Stloukal (8+6) nebo vsetínským fanouškům dobře známý Lukáš Endál (11+3).

Obrana Poruby se opírá o zástupce střední generace. Velkou posilou se z Třebíče stal příchod Šimona Szathmáryho, jenž si v červenobílém dresu odbyl premiéru právě v podzimní utkání se Vsetínem a platí za nejvytěžovanějšího hráče porubského celku. V novém působišti se daří také exvsetínskému Jakubu Teperovi (5+9).

Brankoviště Poruby v drtivé většině případů střežil Ervīns Muštukovs, co se týče průměru inkasovaných branek na zápas, řadí se na 3. místo mezi prvoligové brankáře s 2,23 brankami na zápas. Procentuální úspěšnost zákroků činí 91,96 procent. Záda lotyšskému brankáři kryje Frederik Foltán.

Oplatí Vsetín Porubě těsnou porážku?

Valachům se leden nepovedl, na Lapači doufají, že druhý měsíc nového roku bude o poznání lepší. Vsetín z devítí utkání vyhrál pouze ve čtyrech případech a v pěti padl, což jej stálo sešup ze 4. místa na aktuální 11.pozici. Mrzí především ztráty v Šumperku či dobře rozehraném domácím střetnutím s Přerovem. Vedení Vsetína se rozhodlo reagovat příchodem nového hlavního trenéra Romana Stantiena, tomu budou i nadále po ruce Jan Srdínko s Lubošem Jenáčkem.

Zelenožlutí se víceméně trápí pořád se stejnými problémy. Střeleckou aktivitu znehodnocuje bídná efektivita v zakončení, co se týče úspěšnosti střelby, jsou Vsacané nejhorším týmem soutěže. Pokud by se podařilo tento trend otočit, mohl by Vsetín mnohdy vysokou převahu ve střelbě přetavit i do konečného výsledku, a nevylepšovat tak soupeřovým brankářům statistiky.

Ve zbytku základní části budou všechny celky ladit formu na blížící se vyřazovací část, k tomu navíc čeká kluby ještě jedna reprezentační pauza. Na Lapači už vědí, že proklouznout do elitní čtverky se letos nejspíš nepodaří, ovšem upevnit pozici v postupové dvanáctce a co nejlépe se připravit na předkolo bude nyní denodenním chlebem vsetínského mužstva.

Poslední měření sil mezi Porubou a Vsetínem proběhlo 25. listopadu loňského roku na ostravském ledě. Utkání nabídlo atraktivní hokej, ve kterém brali všechny body domácí za těsné vítězství 2:1. Vsetín v tomto zápase domácí přestřílel 31:26, ale vsítil pouze jednu branku z hole Lubomíra Štacha, za domácí se tehdy prosadil novic v porubském dresu Šimon Szathmáry a Lukáš Endál. Do odvety nastoupí Valaši ve středu od 17:30, na marodce zůstává nadále David Březina, jinak by měl mít trenérský štáb k dispozici kompletní kádr.

Sestavy v minulém kole:

Poruba: Muštukovs – Voráček, Urbanec, Szathmáry, Kozák, Teper, Slavík, Žovinec – Špaček, Toman, Kanko – Korkiakoski, Jáchym, Stloukal – Raška, Hudeček, Sikora – Pořízek, Žolobov, Endál.

Vsetín: Gába – Š. Jenáček, Smetana, Hryciow, Bartko, Kudělka, Štach, J. Jenáček – L. Bednář, Pechanec, Gorčík – Babka, R. Vlach, A. Zeman – Hořanský, Šilhavý, Vítek – Půček, Kucharczyk, Berger.