Hráči A-týmu společně podpořili nemocného Matýska

Redakce • 11.06.2019

Matýsek se narodil jako zdravý kluk. Ve čtyřech letech mu byl zjištěn mozkový nádor o velikosti sedmi centimetrů. Od té doby prodělal nespočet operací mozku. Bohužel po operacích došlo k nevratnému ochrnutí levé poloviny těla. Důsledkem operací došlo i ke střední mentální retardaci, ztrátě vnímání dlouhodobé paměti a po radioterapii přišel i o zrak.

Matýsek po poslední operaci v roce 2018 se bohužel opět zhoršil. Došlo k těžkému zhoršení nosného aparátu, ztrátě řeči a balanční dysfunkci. Matěj je v neustálé péči onkologa, neurologa, ortopeda, endokrinologa a dalších lékařů. Je doživotně odkázán na léky, které vlivem hormonů mají vysoký a jen velmi těžko ovlivnitelný dopad na růst hmotnosti, která je v současnosti kolem 90 kg. S tím je spojena i velmi náročná manipulace. Pro Matěje často bolestná a riziková. Pro pečující osobu zase fyzicky velmi těžko zvladatelná. Matýsek přesto nepřestává bojovat! Dnes je ve stavu, kdy je schopen až třikrát týdně dopoledne navštěvovat speciální školu v Horní Lidči a stýkat se s kamarády, které i přes svůj handicap pozitivně vnímá.

Po zhoršení stavu byl Matýskovi vyměněn vozík za mechanický s podpěrnými pelotami, držící vestou a oporou hlavy i nohou. Tento vozík má polohovací opěrku zad, nohou i sedáku. Matěj je tak ušetřen přemisťování a polohování na postel v případě často se dostavující únavy. K tomuto vozíčku by Matýskova rodina ráda pořídila přídavný motorek, který by byl velkým pomocníkem při jeho oblíbených procházkách, protože i při mírném převýšení se každá jeho procházka stává pro pečující osobu fyzicky velmi náročná.

Vsetínští hokejisté se proto rozhodli, že Matýskovi a jeho rodině pomohou. Kabina A-týmu Matýska a rodinu společně podpořila. Osobně jej navštívili David Vítek a Ondra Slováček, kteří byli při setkání zástupci celého mužstva. Matýskovi na pomoc proti silnému slunci donesli i klubovou kšiltovku.

Pokud vám osud Matýska jeho rodiny není lhostejný, můžete rodině osobně pomoci. Budou určitě rádi za jakoukoliv pomoc. V případě zájmu volejte maminku Matěje, paní Evu Šafaříkovou (+420 732 267 615).