Dva body bereme, ale chtěli jsme víc, shodli se trenér i hráči

Václav Trávníček • 11.10.2012

Vsetínští hokejisté se konečně dočkali. Poprvé v moderní historii klubu dokázali v soutěžním zápase porazit na domácím ledě Valašské Meziříčí. Ve středečním šlágru 7. kola sahali po třech bodech, nakonec je ukořistili dva. Na druhou stranu - všema deseti by je brali v 5. minutě, kdy se Bobři ujali vedení už 0:2. O drama tedy nebyla nouze. „Znovu se ukázalo, že se skutečně hraje do poslední minuty. V prodloužení jsme to konečně dotáhli,“ řekl například útočník Marek Dubec.

Zelenožlutá parta začala ve středu dobře. Hostujícího brankáře Slováka zasypala sprškou střel a vypadalo to, že rázně vykročila za vítězstvím. Z ojedinělých akcí se však paradoxně radovali Bobři. V rozmezí pouhých osmi vteřin se trefili Schejbal s Ševčíkem a dokonale sebrali domácím vítr z plachet. „Začali jsme dobře, jenže jsme udělali dvě hrubky, soupeř vystřelil dvakrát na bránu a byly z toho dva góly v naší síti,“ mrzelo trenéra Viktora Hlobila.

„Stačí, když to jedna lajna trochu vypustí a soupeř nás potrestá. Bobři nás potrestali dvakrát,“ věděl René Kajaba. „Soupeř měl za celou třetinu tak pět střel, zatímco my asi dvacet a dostatek velkých šancí na to, abychom dali první gól. Ale zase to tak nebylo,“ připomněl vsetínský trenér předchozí utkání svých svěřenců proti Novému Jičínu, které mělo podobný scénář.

Dvě šťastné branky otevřely stavidla tradičnímu hokeji Valašského Meziříčí. Bobři bránili v pěti hráčích na červené čáře a pasivně si hlídali náskok. Zvrat přinesl až kontakt Mária Brezániho s Jakubem Voznicou ve druhé části, který rozhodčí ohodnotili pětiminutovým trestem + do konce utkání pro domácího útočníka. „Voznica simuloval,“ měl jasno Viktor Hlobil. „Dělal kličku pod sebe. Ale pokud jde do hráče soupeř tělem, tak ho zle vytrestá. S tím musel počítat,“ poznamenal Kajaba. Tak jako tak Brezáni odešel do šaten a Bobrům se naskytla možnost vedení ještě navýšit.

Když však do přesilovky naskočil Voznica, jenž před pár okamžiky „bezvládně“ ležel na ledě, rozhodl se k činu vsetínský Jan Podešva. Vyzval jej k souboji a tím své spoluhráče nečekaně nabudil. „K derby tohle patří a myslím, že právě takovéhle věci dokážou mančaft nabudit,“ řekl vsetínský trenér. „Honzovi to nevyčítám. Byl to hráč, který nasimuloval pád a my potom hráli pětiminutové oslabení. Válí se tady a pak hraje přesilovku? Poděs mu správně naložil,“ podotkl Hlobil.

Rohovnický souboj v rohu kluziště domácí hokejisty skutečně nastartoval. Nejprve v 31. minutě ukořistil ve středním pásmu kotouč Kajaba, objel dva protihráče a ve vlastním oslabení stihl uklidit puk do branky. Když o tři minuty později dorazil Fardovu dělovku za Slovákova záda Lukáš Vrba, bylo na Lapači srovnáno. To ale nemělo být vše. Ještě do konce prostředního dějství přiložil svoji ruku k dílu podruhé Kajaba a ranou pod břevno otočil na 3:2 pro domácí. Vsetínskou jízdu korunoval na začátku třetí třetiny brankou na 4:2 František Zúbek a zdálo se, že obrat je definitivně dokonán. Chyba lávky. „Bohužel jsme hráli jenom do 50. minuty. Pak jako bychom se báli o výsledek, začali se bránit ve vlastním pásmu a to byla chyba,“ smutnil Kajaba.

Pouhých 108 vteřin po Zúbkově zásahu vsítil kontaktní gól Valmezu Robin Ševčík a pět minut před koncem základní hrací doby dokonce vyrovnal Zábojník. „Vedení 4:2 bychom měli udržet,“ tušil Marek Dubec. „Mužstvo se však před sezónou obměnilo v obraně, odešli zkušení beci. A kluci, kteří jsou na jejich místě, teprve nabírají zkušenosti. V útoku máme velkou sílu, vidíte, že doma pět nebo šest gólů dáme. Ale pořád jich dost dostáváme,“ podotkl.

Hlobilovi svěřenci tak upnuli všechny síly k tomu, aby na domácím ledě vyválčili alespoň bonusový druhý bod. V prodloužení nechali zapomenout na dvě inkasované branky ze třetího dějství a měli opět více ze hry. Minutu a půl před koncem nastaveného času kapitán Vaněk obral chybující Bobry o puk, vyměnil si ho dvakrát se Zúbkem a slovenský forvard svým druhým zásahem v utkání derby rozhodl.

Vsetín tak poprvé v moderní historii porazil na Lapači Bobry a konečně se radoval z vítězství ve valašském derby. „Jsme moc rádi, že jsme to v prodloužení konečně dotáhli. Vyhráli jsme a to nás posune dál. Takové zápasy hráčům hrozně moc dají. To je nenahraditelné,“ radoval se Dubec. „Musím kluky pochválit za jejich nezměrnou bojovnost. Odvedli kus poctivé práce, i když si myslím, že to dnes mělo být za tři body a ne za dva,“ zakončil trenér Hlobil.