Daniel Vaněk: Každý zápas má nyní cenu šesti bodů

Tomáš Salamon • 24.01.2013

Po zápase v Karviné odpovídal na dotazy vsetínský kapitán Daniel Vaněk, který se postaral o oba góly Valachů. Mimo průběh zápasu přišla řeč i na vyhlídky do vyřazovacích bojů a marodku v kádru, který tým po čas sezóny značně sužuje. „Je to v našich řadách trošku rozbité, ale myslím, že ještě tak tři týdny až měsíc a mohlo by se to dát do kupy. Pokud půjdeme do play-off, tak bychom měli být v plné palbě,“ vyhlížel návrat svých spoluhráčů kapitán Daniel Vaněk.

Dane, před zápasem jsi prozradil, že rozhodně nehodláte hrát od obrany, což se vám dařilo jen částečně. Viděl jsi to stejně?
Z té taktiky jsme určitě vycházeli. Hráli jsme na čtyři lajny a chtěli jsme se dostat do tempa a hodně bruslit. Myslím si, že se nám to dařilo plnit a naše hra nebyla příliš svázaná, ale rozhodla chvilková nekoncentrace a možná i individuální chyba. Ze začátku jsme prohrávali 1:0, ale ten systém, že chceme hrát aktivní, otevřený hokej, jsme pořád drželi. Trošku nás ale srazila ta nekoncentrace.

V úvodu jste předvedli velkou bojovnost. Rvali jste se o každý centimetr a kolikrát bojovali o kotouč i v leže, s čímž měla Karviná trochu problém, ale nakonec se s tím vyrovnala. Kdy ten zvrat přišel?
Budu se opakovat. Jak říkáš, tak jsme hráli ten aktivní, nezastrašený hokej a chtěli jsme hrát férovou partii, ale trošku nás vždycky srazí individuální chyby, které zkušení karvinští hráči jsou schopni využít. Dokážou nás „vybagovat“ a zakončit. Jsme mladý tým, učíme se, zvykáme si a možná i proto opakujeme některé individuální chyby. Je v tom asi nevyzrálost.

Dnes jste oba góly dali v přesilovce, ale běžně se vám venku přesilovky nedaří, přestože doma je máte výborné. Může to být tím, že ze Vsetína jste zvyklí na menší kluziště? Dnes jste celkem dost v přesilovkách stříleli, ale ta vzdálenost k brance je zde přece jen větší, hraje to svou roli?
Paradoxně na tom menším hřišti je méně prostoru, takže by se nám to nemělo dařit, ale je to naopak, to máš pravdu. Dneska se nám přesilovky dařily, protože Karviná to hrála hodně pasivně a to nám hrálo do karet, protože jsme mohli zahrát své věci, které máme nacvičené. Ale pokud mám mluvit o tom rozdílu doma a venku, tak je to podle mě tím, že týmy jezdí do Vsetína trochu zastrašené z těch přesilovek, nehraje tak uvolněně a my z toho cítíme výhodu, protože ten mančaft má podvědomí o tom, že ty naše přesilovky jsou silné.

Před zápasem jsi zmiňoval, že je zápas velmi důležitý a trochu nadneseně jsi řekl, že se hraje o šest bodů. Směrovalo to k vyrovnanosti ligy před play-off?
Ta matika je opravdu neúprosná a přestože si teď nevzpomenu na pravé slovo, tak všechny ty zápasy před play-off jsou v podstatě o šest bodů. Tam dvakrát prohraješ a jsi dole, dvakrát vyhraješ a hraješ první čtverku, takže myslím, že těch posledních zápasů bude opravdu nadoraz. Bude tam hodně vzájemných zápasů o pozice a bude to podle mě napínavé i pro diváky a ta soutěž bude hodně transparentní. Pro oko diváka je to dobré, ale pro nás trochu svazující a jsme pod tlakem, protože o těch šest bodů musíme hrát.

Troufl by sis tipnout na koho zbude černý Petr?
To si nedokážu představit a mění se to zápas od zápasu. Ale postoupí ty mančafty, které budou více chtít a víc si toho vážit. Vidíme, jak dopadají zápasy typu Prostějov, Opava, takže si myslím, že černý Petr zbude na toho, kdo si toho nebude vážit a zápasy půjde jen tak odehrát.

Ve Vsetíně nyní řešíte marodku útočníků. Vrátil se vám obránce David Hoďa, ale to situaci v útoku neřeší. Jak podle tebe ta situace v ofenzivě dopadne?
Je to tam trošku rozbité, ale myslím, že ještě tak tři týdny až měsíc a mohlo by se to dát do kupy. Pokud půjdeme do play-off, tak bychom měli být v plné palbě. Kluci se uzdravují, Mára Dubec už trénuje, takže si myslím, že se dáme rychlo do kupy a možná přijdou i další posily. Jde hlavně o to, abychom teď ty důležité zápasy o play-off uhráli.

Dnes v 16:00 | Jun.
Piráti Chomutov