Další atraktivní bitva je tu, na Lapač v sobotu přiletí Jestřábi Prostějov

Jan Tajzler • 09.12.2021

Chance liga v sobotu pokračuje 28. kolem a na Lapači se představí další atraktivní soupeř z elitní šestky. Po Jihlavě, Přerovu, Litoměřicích a Třebíčí budou vsetínští hokejisté čelit prostějovským Jestřábům. Hanáci na Lapači naposledy uspěli v rámci čtvrtfinálové série v play-off 2019, od té doby se Valachům pokaždé podařilo nálety soupeře odrazit. Bude tomu tak i v sobotním podvečeru? Vsetín bude chtít na domácím ledě potvrdit bodovou sérii, která čítá pět zápasů v řadě. Naopak Jestřábi přilétají s motivací oplatit zelenožlutým porážku z hanáckého klání. Zápas startuje v 17:00.

Partner utkání:

Jestřábi střídají vítězství s porážkou

Pokud pomineme kontumaci zápasu s již vyřazenou Kadaní, pak jede Prostějov v posledních pěti utkáních v trendu prohra - výhra. Dle tohoto vývoje by tedy měl na vsetínském Lapači uspět, neboť v Jihlavě přišel o vítězství v poslední minutě základní hrací doby, když nezvládl přestřelku a Dukle podlehl 5:6. Prostějov však letos zatím určitě prožívá lepší sezonu než loni, drží se v elitní šestce s celkovým bodovým ziskem 47, na Valachy tak ztrácí 7 bodů, náskok na 7. Vrchlabí je pouze tříbodový, další soupeři už však musejí čekat minimálně na další dva nezdary Jestřábů.

Prostějovský tým podobně jako vsetínský disponuje ofenzivní silou. Letos se mezi jeho největší tahouny řadí Petr Mrázek, jenž je zároveň se 13 trefami nejlepším střelcem mužstva, k tomu ještě přidal 15 asistencí. Na vsetínský Lapač se v dresu soupeře po roce vrátí Jan Kloz (9+17). Opomenout určitě nesmíme Tomáše Jáchyma (7+17) či zkušeného Martina Nováka (8+15). Pozor si Valaši budou muset dát na přesilové hry soupeře, v tomto ohledu je totiž Prostějov velmi silný, když s úspěšností 24,72 procent uzavírá nejlepší čtveřicí týmů v soutěži.

Oporami zadních řad jsou Jiří Klimíček, jenž navíc umí i mimořádně podpořit produktivitu svého týmu, což dokazuje jeho příspěvek ve výši 4+15. Po loňské nepříliš povedené sezoně se v prostějovském angažmá znovu daří Patriku Husákovi (2+11). Není tomu dávno, kdy na Lapači mezi třemi tyčemi působil Ondřej Bláha, nyní přijede jestřábí klec střežit mezi valašské kopce podruhé a určitě bude doufat, že se mu povede lépe než při poslední návštěvě, kdy inkasoval pět branek. Momentálně Bláhova úspěšnost zákroků činí 90.63 procent a průměrně inkasoval 2,66 branky na zápas.

Upevní Vsetín postavení v elitní čtveřici?

Valaši po reprezentační přestávce sice přišli o sérii pěti výher v řadě, postupně se však znovu zahřáli a momentálně drží pětidílnou sérii zápasů, ve kterých bodují, z toho čtyři skončily výhrou valašského mužstva. Trenéry Stantiena a Srdínka určitě těší fakt, že jeho svěřenci zvládají i bitvy se soupeři z vyšších pater tabulky případně nejbližšího okolí. Když se podíváme na aktuální elitní šestku, dokázali Valaši porazit všechny kromě Litoměřic a poslední otazník visí nad aktuálně šestým Prostějovem.

Vsetínu se podobně jako před týdnem v Praze podařilo i v dalším venkovním utkání otočit nepříznivý stav. Vsacané ztráceli v západočeském Sokolově po dvou třetinách 0:1, přesto se znovu radovali z vítězství. Obrat nastartoval v přesilové hře Roman Vlach, po jehož trefě Vsetínští využili přesilovou hru. Skóre otočil první trefou po návratu na Lapač Tomáš Pitule, kterému zatím výměna z Kladna svědčí, v pěti duelech zaznamenal pět kanadských bodů. Daří se také dalšímu novici ve vsetínském dresu, Roman Pšurný si ve třech zápasech za Vsetín připsal už čtyři asistence.

Vsetín aktuálně drží 3. místo, které si vybojoval právě v Sokolově, ovšem k jeho udržení bude potřebovat další skalpy, nejlépe už ten jestřábí ze sobotního měření sil. Na delší dobu naposledy do vsetínského brankoviště nastoupí Jakub Málek, jenž suverénně vládne statistikám prvoligových brankářů a bezesporu má lví podíl na vsetínských výsledcích, po zápase s Prostějovem se však bude soustředit o možnost startovat na juniorském Mistrovství světa v Edmontonu a Valachům tak bude měsíc chybět. Vsetínští nechtějí nic ponechat náhodě, a proto ze Sokolova přichází na měsíční hostování dvaadvacetiletý Adam Beran, který už však v Chance lize odchytal slušnou porci zápasů. David Gába je i nadále zraněný, a tak Beran vytvoří dvojici s Davidem Sachrem.

Souboj Vsetína s Prostějovem odstartuje v sobotních 17:00. Vsetín bude usilovat o natažení vítězné série a zároveň o druhý letošní skalp Jestřábů v sezoně, první měření sil Valaši zvládli v poměru 3:1. Jak to dopadne tentokrát? Pokud se nedostanete na Lapač, můžete průběh zápasu sledovat v přímém přenosu na hokejkatv.cz nebo textové reportáži na onlajny.com.

Sestavy v posledním kole:

Vsetín: Málek – Jerofejevs, Štach, Š. Jenáček, Smetana, J. Jenáček, Ondračka – Jonák, Pšurný, Rob – Hořanský, Pitule, Půček – Berger, Vlach, Gago – Březina, Kucharczyk, Apolenář.

Prostějov: Bláha – M. Jáchym, Klimíček, A. Havlík, Babka, Vala, Zajíc, Motloch – Martin Novák, T. Jáchym, Mrázek (C) – M. Švec, J. Kloz (A), Rudovský – P. Beránek, T. Koblížek, Dubský – Š. Jelínek, Janeček, Štefka.