Barážové milníky: Skok přes propast

Radek Bařina • 26.03.2013

Emotivní večer zažil v neděli vsetínský Lapač. Junioři VHK se dokázai během jedné třetiny dostat z bahna beznaděje až na vrchol euforie. Dlouho to vypadalo, že utkání s Ústím srazí postupové naděje Vsetína do blízkosti nuly, třetí dvacetiminutovka ale zcela zvrátila kormidlo dějin a Vsetín se po ní stal týmem, který má baráž rozehránu nejlépe ze všech. My si v dalším díle barážových milníků ještě jednou připomeneme zásadní okamžiky nedělní show a také se podíváme na to, co čeká Jenáčkovy svěřence v pátečním kole baráže.

Klíčový okamžik: Pětiminutové oslabení
Vsetínský obrat paradoxně odstartoval okamžik, který se měl stát pro Valachy zkázou. Vsetín se v první polovině zápasu trápil. Bojoval s vlastní nervozitou stejně jako s nejlepším týmem, který letos na Lapač dorazil. Do toto přišla rána v podobě trestu na pět minu a do konce utkání pro týmovou oporu Kajabu. A ke všemu, ve chvíli, kdy už byl Vsetín v oslabení. Více než minutu hry ve třech Valaši přežili. V pokračující dlouhé přesilovce Slovanu sice inkasovali, ale jen jednou. Zdánlivě bezvýsledná situace ale VHK nastartovala. Mladíci si uvědomili, že už nemají co ztratit, setřásli nervozitu a začali předvádět svůj hokej. Ústí jim navíc pomohlo přílišnou pasivitou. Když se pak Vsetínský podařilo snížit, vycítili šanci a šli za ní jak lovec za kořistí. A výsledek? Nádherná třetí třetina a v ní velký obrat.

Hvězda: Tomáš Kohn
Vsetín znovu předvedl týmový výkon. Z něj lehce čněly některé individuality a nejvíc asi Tomáš Kohn. Vsetínský gólman sice inkasoval čtyři góly, s nimi toho ale příliš dělat nemohl. Čelil však i mnoha dalším ústeckým šancím, proti nimž vytáhl skvělé zákroky a podržel svůj tým. Nejvýrazněji zachránil Valachy nejspíš při úniku Kuchynky, jehož zakončení dokázal udržet před brankovou čarou. Následně si poradil i s trestným střílením téhož hráče. Kohn byl zkrátka pro tým jistotou a titul hvězdy si bezesporu zaslouží.

Smolař: René Kajaba
O smolaři zápasu asi není třeba dlouho polemizovat. René Kajaba hrál výborně. Byl jedním z mála hráčů, na kterých nebyla znát nervozita. Hrál odvážně, vsítil krásnou branku a byl největším nebezpečím pro hostující defenzívu. Jenže v 28. minutě pro něj utkání skončilo. V oslabení se pokusil atakovat rozehrávajícího hráče soupeře. Tvrdě, avšak férově zepředu, s rukama dole. Rozhodčí nicméně usoudili, že atak byl v rozporu s pravidly a nakonec domácího hráče vyloučili do konce zápasu. Pro Kajabu tak utkání předčasně skončilo, jeho vyloučení ale paradoxně semklo valašský tým a nastartovalo ho na cestu k lepším zítřkům.

Co zaujalo: Kohn versus Kuchynka
Souboj elitního útočníka Ústí nad Labem a vsetínského mladíka s maskou brankáře se možná stane jedním z památných momentů letošních barážových bitev. Oba stáli tváří v tvář už v prvním souboji. V penaltovém rozstřelu byl tehdy Štěpán Kuchynka jediným hráčem, který svůj nájezd proměnil a zařídil tak Slovanu těsnou výhru 1:0. Osm minut před koncem nedělního duelu na Lapači se souboj opakoval. Kuchynka nejprve unikl v oslabení, a ač faulován, dokázal zakončit. Kohn ho ale vychytal. Hlavní rozhodčí nicméně nařídil trestné a útočník hostů měl šanci na reparát. Kuchynka proměněným nájezdem mohl docílit hattricku, především ale mohl Ústí přiblížit kýžený zisk bodu. Nájezd se pokusil zakončit stejně jako v prvním vzájemném utkání, Kohn ho ale skvěle vybruslil, střelu zastavil a udržel tak pro Vsetín klíčové vedení.

Číslo dne: 3
Trojka se prolnula zápasem s Ústím hned několikrát. Především se za ní skrývají tři vsetínské branky ve třetí třetině, které znamenaly obrat skóre. Jedna z nich padla ve dvojnásobné přesile, tedy proti bránící trojici Slovanu. Vsetín tedy svou přesilovku pět na tři využil, na rozdíl od Ústí ve třetině druhé. Jinak ale přesilovky oběma týmům vycházely. Vsetín i jeho hosté v nich vsítili po třech brankách. Trojka zároveň dělá propojku k dalšímu zápasu. Pokud by totiž Vsetín získal v Hradci tři body, znamenalo by to, že Hradec ani Ústí by již nemohli Valachy v konečné tabulce předstihnout.

Další zápas: Druhá bitva s Hradcem
Na Valašsku zavládla po skvělém nedělním zápase euforie, teď je ale třeba vrátit se rychle na zem. V pátek vyrazí Vsetín vstříc Hradci Králové, který bude dělat možné i nemožné, aby v utkání zvítězil – je to totiž jeho jediná šance, jak zachránit naději na postup. Podle informací z východu Čech se utkání odehraje v pátek od 17:30 v malé hale. Je trochu zarážející, že tým, který se netají postupovými ambicemi, je uklizen do malé haly, která jistě nenabídne tak důstojnou atmosféru, jako zápas na hlavním stadionu. Zvláště, když její kapacita je menší než 500 lidí.

Příští soupeř: Královští Lvi Hradec Králové
Vítězové skupiny střed zatím nehrají dle vlastních představ. Daří se jim více v pátky, kdy pokaždé vyhráli, naopak neděle Hradci dosud přinesly bodovou nulu. Nejvíc Hradeckých branek v baráži zatím zaznamenal obránce Zdeněk Čáp. Stabilní člen mužského týmu se trefil třikrát a připojil i dvě asistence. Vsetín si tak na něj bude muset dát velký pozor. Tvůrcem hry je Lukáš Pravda (0+6) a nebezpečí bude hrozit i z holí Lukáše Nedvídka (2+2) či exvsetínských Michalů - Bridy (2+2) a Štědrého (1+1). V brance odchytal všechny barážové zápasy Michal Mahdal (89,9% úspěšnosti). Další informace o pátečním soupeři VHK naleznete v článku zde.

Barážové výsledky: Hradec Králové krok od blamáže
V Hradci před baráží neskrývali sebevědomí, což dokazovala mnohá prohlášení tamních funkcionářů, na ledě ale zatím Východočeši příliš neexcelují. Do prolínací soutěže sice vstoupili jednoznačnou výhrou na ledě Kladna, poté ale vůbec nezvládli utkání na Vsetíně. Ze zklamání se dokázali vzpamatovat a v dalším kole doma porazili, i s trochou štěstí, Ústí, ani druhý nedělní duel ale Královští lvi nezvládli – Kladnu doma překvapivě podlehli 2:5. V tabulce je zatím Hradec druhý, dva body za Vsetínem, los posledních kol ale nemá vůbec jednoduchý.

Očekávání: Hradec musí, Vsetín může
Jedno je jisté. Pokud Hradec Králové touží po postupu do extraligy, musí Vsetín bezpodmínečně porazit, ideálně za tři body. Jiný výsledek je pro ambice Říhova týmu likvidační. Hradečtí tak budou pod obrovským tlakem. To by zároveň mohla být pomoc pro Vsetín. I pro něj by samozřejmě prohra byla nepříjemnou komplikací, rozhodně by ale nemusela mít tak fatální následky, jako pro Hradec. Jakýkoliv bodový zisk by tým kolem Josefa Daňka notně přiblížil k vysněnému postupu, výhra, především ta tříbodová, by dokonce, za určitých okolností (pokud Kladno neporazí Ústí v normální hrací době), mohla znamenat jistotu extraligy. Vsetín tak může shodit stres, který ho svazoval v posledním utkání a na Východočechy může vyrukovat sebevědomě, v dobré náladě, zároveň ovšem s maximální koncentrací.