Jackovy zápisky #7 – Bude to boj do posledního kola

Václav Trávníček • 02.11.2010

Perný víkend mají za sebou starší dorostenci Vsetína. Nejprve v těžkých zápasech podlehli Vítkovicím (v pátek, 3:4) a Olomouci (v sobotu, 2:7), aby v pondělí v derby porazili rivalský Zlín 6:1. Trenéra Luboše Jenáčka může těšit, že osm kol před koncem základní části mají jeho svěřenci takřka na dosah svůj cíl: umístit se v elitní čtveřici. „Zbývá osm zápasů do konce, z toho dva do reprezentační přestávky. Pokud by se nám podařilo minimálně jednou vyhrát za tři body a jednou jít alespoň do prodloužení, opravdu bychom přiblížili našemu cíli,“ řekl Jenáček v sedmém díle Jackových zápisků.

Po čtvrté brance Vítkovic to bylo hodně těžké

„Páteční utkání s Vítkovicemi bylo podle mne výborné. Potvrdilo mi to víc lidí, kteří byli v hledišti – například pan Hudler, který hokeji hodně rozumí. Šlo o dobrý zápas z obou stran. Myslím si, že jsme měli více ze hry, více střel. Bohužel za stavu 2:1 se nám nepodařilo odskočit na 3:1 a naopak jsme inkasovali dva rychlé góly, které vyplynuly z nenápadných akcí. Vítkovice pak hodně urputně bránily a my se těžko dostávali k nim do pásma. Když jsme dostali čtvrtou branku, bylo to už hodně těžké. Utkání jsme ještě zdramatizovali, zkusili jsme štěstí v power play, ale vstřelit v něm gól? To vyjde jedenkrát dvakrát za sezónu. Zkrátka jsme v pátečním duelu podcenili pár situací a o tom hokej ve vyrovnaném utkání je. Za výkon jsme se každopádně stydět nemuseli. Vítkovice vyměnily trenéra, jejich kluci měli vekou motivaci. Hráli dobře a měli víc štěstí v zakončení a v situacích kolem brány. Nemohl jsem našim klukům nic vytknout.“

Olomouc měla efektivitu v zakončení

„Byla škoda, že jsme proti Vítkovicím nešli alespoň na bod, protože druhý den v Olomouci jsme nastoupili opět bez Ondry Slováčka a v průběhu utkání navíc odstoupil Víťa Pelc, který má nedoléčené zranění. Myslím, že nám v rozhodujících momentech chyběl. Za stavu 2:3 jsme hráli dvojnásobnou přesilovku a s Víťovou střelou a hrou na modré čáře bychom měli velkou šanci vstřelit gól. Zase jsme soupeře přestříleli, ale v určitých situacích jsme byli laxní. Olomouc měla velkou efektivitu v zakončení. Na některé věci z naší strany jsem byl naštvaný, protože nám chyběl důraz u vlastní brány. Když bráníme necháme hráče hrát hokejkou, aby mohl tečovat nebo dorážet puk, nejde o bránění. Kluci se to učí a musíme je na to znovu a znovu upozorňovat. Pokud to plní, jsme úspěšní. Jako v pondělním derby proti Zlínu.“

Derby se Zlínem? Potřebovali jsme bodovat

„První třetinu byli Berani aktivnější, ale nám se podařilo vstřelit dva góly. Pokračovali jsme ale v nedůsledné hře: dva hráči Zlína šli do čtyřech našich, následovala nahrávka zpoza brány a útočící hráč byl v mezikruží sám. Tohle je prostě strašná chyba. Po první třetině jsme proto museli v kabině zvýšit hlas a hráče upozornit na to, že kolem branky se hraje těsná obrana a pokud vyloženě nevzniká přesilová situace, každý zodpovídá za svého hráče. Hrajeme jeden na jednoho. Nemůžeme tam jenom stínovat, dívat se co se děje za brankou a přitom mít vedle sebe úplně volného hráče, který je nebezpečnější než hráč s pukem v rohu kluziště. To jsme od druhé dvacetiminutovky zlepšili, Zlín se už do tolika šancí nedostával.

Zbylé dvě třetiny jsme odehráli dopředu i dozadu výborně. Dali jsme góly a zvládli dobře oslabení. Na rozdíl od Zlína jsme chtěli hrát hokej. Jejich kluci byli trochu podráždění, chtěli nás trestat. Zbytečně faulovali a nechtěli hrát s pukem, což by podle mne měl být v této kategorii základ. Něco jiného je chtít dohrát souboj za účelem získání kotouče a něco jiného je nahánět hráče po ledě, abych ho sundal. Několik kluků ze Zlína předvádělo druhou variantu. Myslím, že jsme to odehráli s chytrostí a nepustili soupeře do nějakého tlaku. Naopak jsme to byli my, kdo měl přesilovky a vstřelil ještě dva góly. Konečný výsledek 6:1 je hezké vítězství. Minulý víkend jsme měli na páté místo náskok jedenáct bodů, ovšem scvrklo se to na šest bodů. Takže jsme teď potřebovali nutně bodovat. Je dobře, že jsme neprohráli třikrát za sebou, jako se to stalo třeba Třinci.“

Bude to boj do posledního kola

„Myslím, že tahle sezóna bude boj do posledního kola. Zbývá osm zápasů do konce, z toho dva do reprezentační přestávky. Pokud by se nám podařilo minimálně jednou vyhrát za tři body a jednou jít alespoň do prodloužení, opravdu bychom přiblížili našemu cíli – skončit v první čtverce. Je ale třeba mít na páté místo nějaký náskok. Z posledních šesti utkání hrajeme čtyřikrát venku a už teď vidím, že si některé mančafty přehazují z různých důvodů zápasy například na neděli. Vítkovice mají vynikajícího reprezentačního gólmana Bartošáka, který dělá jedničku v juniorech. Je možné, že v rozhodujících zápasech o první čtverku si ho stáhnou zpátky do staršího dorostu. Podobně se může zachovat i Jihlava nebo další mančafty.“

Předchozí díly:

Jackovy zápisky #6 – Jedině přes porážky se můžeme dostat k vítězství (26.10.2010)
Jackovy zápisky #5 – Nemusíme se klepat o každý bod, ale uvidíme, co bude dál (10.10.2010)
Jackovy zápisky #4 – Za vyhrané derby se Zlínem si kluci zaslouží pochvalu (4.10.2010)
Jackovy zápisky #3 – Ondra Slováček to vzal na sebe a rozhodl (21.9.2010)
Jackovy zápisky #2 – Na tabulku se nám zatím dívá dobře (13.9.2010)