Jackovy zápisky #3: Ondra Slováček to vzal na sebe a rozhodl

Václav Trávníček • 21.09.2010

Už šest utkání v řadě vsetínští starší dorostenci sbírají body. V uplynulém dvoukole nejprve sahali po vítězství v pátečním duelu s Vítkovicemi, nakonec za prohru 4:5 v prodloužení brali jeden bod. Další dva však přihodili o den později v Olomouci, když zásluhou skvěle chytajícího Kohna a střelce Slováčka uspěli 3:2 po samostatných nájezdech. „Budeme se snažit šňůru prodloužit co nejdéle, i když to bude těžké,“ řekl trenér Luboš Jenáček ve třetím díle Jackových zápisků.

Před utkáním s Vítkovicemi bych bod bral. Po jeho průběhu ne

„V pátek nás čekaly Vítkovice, které mají výborný mančaft. Podle mne budou hrát o to, aby byli lídrem naší skupiny. Skončí bezesporu mezi dvěma prvními a v pátečním zápase to potvrzovaly. Ostravští měli kvalitní přechod do útoku a bylo těžké se přes ně dostat v situaci jeden na jednoho. Jejich hráči mají velkou individuální kvalitu. Nicméně si myslím, že jsme dostali hloupé góly. Všechny padly nahozením obránce od modré čáry. V tom vidím naši největší slabinu: Nejsme dostatečně důrazní u vlastní branky. Budeme se na to muset zaměřit, protože nejsme schopni odklízet a zametat pryč odražené puky. Tomáš Kohn je kvalitní gólman, který první střelu z devadesáti pěti procent polapí, ovšem když někdy chytne první dorážku, následuje často druhá. A ta se už chytat nedá. S tím by si neporadil asi žádný gólman. Takže na tomhle budeme muset zapracovat. Jinak jsme kromě tohoto nedostatku sehráli výborné utkání. Nevzdali jsme zápas ani za stavu 0:2 a 1:3, měli fantastickou třetí třetinu, v níž jsme zápas během několika minut otočili. Jen škoda, že jsme za stavu 4:3 inkasovali opět smolný gól, kdy jsme si střelu od modré sami tečovali do branky. Bylo to 4:4. Těsně před koncem normální hrací doby ujel Ondra Slováček, poslal to Martinu Ptáčníkovi mezi kruhy a ten měl pět vteřin před koncem na holi gól, který by znamenal tři body. Škoda.

Chtěli jsme uhrát alespoň prodloužení, měli jsme i určité možnosti, ale platilo nedáš – dostaneš. Rozhodčí nás trošku přísně poslal do tří a soupeř, pro nás dost krutě, zužitkoval početní výhodu dvanáct vteřin před koncem. Dopadlo to, jak to dopadlo, měli jsme jen bod. Před zápasem bych ho možná i bral, ale po jeho průběhu ne. Měli jsme pětapadesát střel, Vítkovice dvaatřicet. V téhle disciplíně jsme byli aktivnější a zasloužili si vyhrát za tři body. Každopádně šlo o výborné utkání, ve kterém jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem, což mi udělalo radost. Byl jsem ale zklamaný z toho, že se to neodrazilo i v bodovém zisku.“

V Olomouci nebude moc týmů vyhrávat

„Sobotní utkání byla dříve naše slabina, měli jsme lepší spíše pátky. Proti Olomouci jsme chtěli dohnat bodovou ztrátu z předchozí ho dne. Olomouc týden předtím dala 6:1 Zlínu, takže jsme věděli, že nás čeká dost těžký soupeř. V soutěži asi žádné utkání nebude lehké. To se potvrdilo i na Hané. Do utkání jsme vstoupili špatně, Olomouc nás přebruslovala a chvílemi to bylo na ručník. Nemohli jsme se dostat do tempa. Po první třetině, která skončila 1:0 v náš neprospěch, jsme udělali změny v sestavě. Přesto nám Olomouc odskočila na rozdíl dvou branek.

V půlce druhé dvacetiminutovky se nám však podařilo dát kontaktní gól na 2:1 zásluhou Jardy Janeby. Od té chvíle jakoby nastoupil jiný mančaft. Kluci se chytli, dostali se do tempa a od té chvíle jsme byli lepší, Olomouc jsme přehrávali. Znovu jsme soupeře o patnáct střel přestříleli, měli jsme blízko ke třem bodům. Soupeř ale vyrovnal na 2:2. My měli několik přesilovek, které jsme si vynutili dobrým pohybem, a Víťou Pelcem nastřelili těsně před koncem břevno. Vypracovali jsme si šance i v prodloužení, včetně přesilovky. Nedokázali jsme ji však zužitkovat a tak jsme se dostali až k penaltám. Řekli jsme si, že budeme důvěřovat v bráně Tomášovi a že se u nás prostě musí najít alespoň jeden střelec, který gól dá. V podstatě to tak i dopadlo. Tomáš Kohn chytil perfektně všechny tři penalty a Ondra Slováček to vzal na sebe, dal gól a rozhodl utkání. Poprvé v sezóně jsme brali druhý bod. Byli jsme samozřejmě rádi, protože v Olomouci moc týmů nevyhraje. Hanáci jsou dost silní, podobně jako loni, kdy skončili druzí.“

Sérii chceme natáhnout co nedéle to půjde

„Díky úspěšnému dvoukolu jsme protáhli bodovou sérii a jako jediní ještě po šedesáti minutách neprohráli. Samozřejmě ta šňůra nebude trvat věčně, ale chceme ji prodloužit co nejdéle. Teď máme tři utkání doma a všechna budou těžká. V pátek přijede Třnec, který se chytl a dvakrát po sobě vyhrál. Sobotní Jihlava bude taky nebezpečná, navíc hraje venku líp než doma. A v úterý nás čeká derby se Zlínem. Určitě bychom chtěli některé utkání dovést do konce po šedesáti minutách hry, abychom brali všechny tři body. V tomto systému je lepší jedenkrát prohrát a jedenkrát vyhrát než třeba dvakrát za sebou remizovat. To je jasné. Bude to těžké, ale potřebujeme se i doma čapnout. Věřím, že kluci budou nažhavení, zatím se totiž rvou a bojují statečně. Kromě první třetiny v Olomouci jsme zatím nebyli horší jak soupeř.

Pokud budeme k utkáním přistupovat jako doposud, budeme pokorní a postupovat zápas od zápasu, mohli bychom sbírat body dál a v tabulce se držet mezi prvními čtyřmi nebo pěti. Bude to ale samozřejmě těžké, protože všichni soupeři jsou kvalitní. I to, že jsme z šesti utkání šli čtyřikrát alespoň do prodloužení, vypovídá o vyrovnanosti soutěže. Soupeři mají sílu a záleží na každé situaci, na každém střídání. A tak k tomu musíme přistupovat.“