Jackovy zápisky #1 – Čtyři body na úvod, to je slušný výsledek

Václav Trávníček • 06.09.2010

Plodný víkend mají za sebou starší dorostenci Valašského hokejového klubu. Svěřenci trenéra Luboše Jenáčka vstoupili do soutěže v pátek na ledě Třince, kterému nakonec podlehli 1:2 v prodloužení, aby o den později triumfovali 4:3 v Jihlavě. „V podstatě jsme s prvním dvoukolem spokojeni. Mít čtyři body po úvodních dvou kolech, odehraných navíc venku, to je myslím slušný výsledek. Teď nesmíme usnout na vavřínech a šlapat dál naplno,“ říká zkušený trenér v prvním letošním díle Jackových zápisků.

Třinečtí mi připadali zaražení

„Z Třince jsme měli respekt. V přípravě jsme je sice na domácím ledě porazili, ale to měli asi pět kluků schovaných v juniorce. Zároveň jsme v pátek neměli v plánu hrát nějaký zalezlý hokej. Chtěli jsme se s Oceláři měřit jako rovný s rovným. A myslím, že se nám to podařilo. Sehráli jsme dobré utkání a byli minimálně vyrovnaným soupeřem. Přestříleli jsme domácí poměrem 46:35, což se v Třinci moc nestává. Přišlo mi, že jsou Oceláři trošku zaražení, což byl možná průvodní jev prvního zápasu extraligy. My do toho šli naplno. Kluci bojovali, jezdili po ledě. Vytvářeli jsme si šance, kvalitu to mělo.

Vzadu nás navíc podržel Tomáš Kohn, který inkasoval jenom v dvojnásobném oslabení a potom smolně v prodloužení. Během něj jsme měli tři šance, které se nám nepodařilo proměnit, Třinec k nám přišel do pásma poprvé až ve čtvrté minutě prodloužení. Puk najednou trefil našeho obránce do nohy, změnil směr a zaplul za brankovou čáru. V podstatě šlo o vlastní gól. Byla to škoda, ale na druhou stranu jsme byli rádi za bod – ten se z venku vždycky počítá. Remízy jsou v tříbodovém systému ošidné, ale náš cíl byl takový, aby nás po prvním dvoukole nestrašila v tabulce nula.“

V Jihlavě jsme závěr zápasu ubránili

„S tímhle vědomím se nám cestovalo líp v sobotu do Jihlavy. Samozřejmě to bylo náročné, protože z Třince jsme se vrátili skoro v jedenáct večer a ráno v sedm jsme měli už sraz, protože Jihlava hraje domácí utkání od dvanácti. Někdy to sedne líp, někdy ne. V podstatě se potvrzuje to, co jsem už dřív říkal – letošní liga bude vyrovnaná a každý bude moct porazit každého: Havířov porazí Zlín, který předtím doma přejede Kometu. Jihlava vyhraje ve Vítkovicích a pak prohraje s námi. Snažím se kluky přesvědčit o tom, že v těchto vyrovnaných zápasech rozhodují maličkosti. Soustředěnost na výkon, na detaily. Stačí, když jednu dvě situace podceníš, nejdeš do ní důsledně a útočník, který má podporovat obranu, to nezvládne. Pak je z toho problém a když venku prohráváš, těžko se to otáčí. Naštěstí se nám v Jihlavě podařilo dát góly, takže jsme šli do vedení 3:1. Domácí pak snížili na 3:2, ale my odskočili na 4:2.

Soupeř pak hrál dvě minuty přesilovku pěti proti třem. My jsme ty dvě minuty perfektně odbránili, kluci padali do střel a hráli obětavě. Ale právě když se dva naši hráče zároveň vraceli z trestné lavice a spěchali pomoct kamarádům do obranného pásma, dala Jihlava po teči a dorážce gól. Takže dvouminutová snaha těch pár statečných, které jsem v oslabení točil, přišla vniveč. Nicméně ta branka přišla tři minuty před koncem. Když jsem viděl odhodlání a bojovnost našich kluků, věděl jsem, že mají hráčské i morální kvality na to, aby si výsledek už pohlídali. To se podařilo a my brali tři body. Domů se nám jelo velmi dobře.“

V pátek přivítáme Kometu. To je velká výzva!

„Je to taková vzpruha a motivace na páteční zápas, kdy na domácím ledě vyzveme Kometu. Hrozně se na to těšíme, protože to bude naše letošní premiéra na Lapači. Bude to výzva, protože Brno nás v přípravě dvakrát porazilo a podle mého názoru bude patřit ke špičce soutěže. My ale rozhodně nedáme kůži lacino. Budeme se snažit hrát náš hokej, budeme bojovat. Nechceme, aby kluci jenom odpalovali puky a zbavovali se jich. Snažíme se, aby byli hráči schopni si nahrát, jít do kombinace, zkrátka aby dávali do hry kus české chytrosti. Proto se snažíme u nich rozvíjet individuální dovednosti, aby byli dobří a nezalekli se podstoupit souboje jeden na jednoho. Jihlava byla perfektně fyzicky nadupaná, měla tam urostlé kluky, ale potěšil mě komentář jejich trenéra. Řekl, že jsme hráli bojovný a zároveň chytrý hokej.“

Potřebujeme vyztužit obranu, snad se to vyřídí i papírově

„V podstatě jsme s prvním dvoukolem spokojeni. Mít čtyři body po úvodních dvou kolech, odehraných navíc venku, to je myslím slušný výsledek. Teď nesmíme usnout na vavřínech a šlapat dál naplno. Chceme sbírat dál bodík k bodíku, aby nám neutekl někdo nad námi a zároveň abychom se netopili někde dole. Věřím, že se tak nestane. Rádi bychom však vyztužili obranu, které určitě pomůže Standa Báchor, který se vrátí po nemoci. Z Nového Jičína by nás měl posílit Milan Gajdoš, s nímž se to snad vyřídí papírově i v Praze. Chci, aby obrana nestála na třech čtyřech hráčích, protože kluci mladších ročníků si na extraligu staršího dorostu stále ještě zvykají. Ale to je přirozené, jejich výkon půjde určitě během sezóny nahoru.“