Jackovy zápisky #4 – Za vyhrané derby se Zlínem si kluci zaslouží pochvalu

Václav Trávníček • 04.10.2010

Série skončila. Starší dorostenci VHK desetkrát za sebou bodovali, úspěšnou šňůru jim ukončil až Havířov, který tuto sobotu porazil Valachy na Lapači těsně 3:2. Předtím ale svěřenci trenéra Luboše Jenáčka dokázali zvládnout trojici domácích utkání a urvat tři body na ledě Komety Brno. „Kdyby mi na startu sezóny někdo řekl, že po jedenácti kolech budeme mít na kontě třiadvacet bodů, nevěřil bych mu. Kluci si za dosavadní utkání zaslouží pochvalu.,“ řekl kouč Jenáček ve čtvrtém díle Jackových zápisků.

Vítězství proti Třinci nás nakoplo

„Měli jsme před sebou tři utkání v řadě na domácím ledě. Našim cílem bylo získat z devíti možných bodů alespoň šest. Za to bychom byli rádi. Je totiž strašně těžké někoho třikrát za sebou porazit. Myslím si, že jsme sehráli dobrá utkání. S Třincem jsme otáčeli stav z 0:1 po dvou třetinách na 2:1. Troufnu si říct, že jsme měli velkou převahu. Oceláře jsme přehrávali, jenom jsme nebyli schopni dát branku. V poslední třetině se k nám otočilo štěstí čelem a my vyhráli 2:1. Myslím si, že tohle vítězství nás dost nakoplo. V dalším zápase jsme přejeli Jihlavu 7:0. Jezdilo nám to, kluci dávali pěkné góly a tím, že jsme se několikrát trefili už v první třetině, bylo utkání takové uvolněnější. Všechno směřovalo k úterý, kdy nás čekalo prestižní derby se Zlínem.“

Vyhrané derby? Kluci si zaslouží pochvalu

„Zlín se nám v loňské sezóně porazit nepodařilo. Dvakrát jsme je měli doma na lopatě, pokaždé utkání došlo až do nájezdů a my pokaždé prohráli. Ve Zlíně jsme dvakrát jednoznačně prohráli. Tentokrát jsme chtěli konečně zvítězit. Myslím si, že soupeř byl velmi dobrý. Utkání bylo vyrovnané a chvílemi jsme možná i tahali za kratší konec. Byla to taková přelévaná. Vždycky se nám podařilo zareagovat na branku soupeře. Po inkasovaném gólu na 0:1 jsme hned vyrovnali na 1:1 a posléze na 2:2. Po pěkné akci Pepíka Daňka s Ondrou Slováčkem dal Martin Ptáčník branku na 3:2. Na konci utkání ujel Martin Kývala a zvýšil na 4:2. Bylo to naprosto vyrovnané. Tomáš Kohn podal vynikající výkon a myslím si, že předčil zlínského gólmana. Všichni kluci si zaslouží pochvalu.

Rozhodující branky nám dávala první lajna, která nabrala dobrou fazónu. Na začátku sezóny jsme si říkali, že by právě první formace měla rozhodovat zápasy a kluci to teď potvrzují. To samé se přeneslo do utkání proti Kometě Brno, ve kterém Martin Ptáčník vstřelil hattrick.“

Ptáčníkův hattrick a nedařilka proti Havířovu

„V Brně jsme sehráli velmi dobré utkání. Tím, že jsme vedli, jsme měli zápas pod kontrolou. Soupeř se snažil, tlačil a nehrál špatně. Nám to ale lepilo a dali jsme góly. To byl rozdíl oproti sobotnímu utkání, kdy jsme narazili na Havířov. Museli jsme se obejít bez Ondry Slováčka a Víti Pelce, kteří dostali důvěru a odjeli s A-týmem do Nového Jičína. Sám jsem byl zvědavý, jak se to na mužstvu podepíše. Hodnotí se mi to těžko, protože jsme poprvé v sezóně prohráli. Ale jak se říká – žádný strom neroste do nebe. Někdy to přijít muselo. Je škoda, že to přišlo zrovna doma. Nechci říct, že jsme Havířov měli rozhodně porazit, protože Azet má kvalitní mančaft a stejně jako my se bude chtít poprat o první čtverku. Mne mrzelo to, že jsme prohráli na domácím ledě. A vlastními chybami. Minimálně na remízu jsme měli, ale trestuhodně jsme prospali první třetinu. Nemohli jsme se do toho dostat. V průběhu utkání jsme začali hrát líp, ale na body to nestačilo. Musíme se z toho poučit a nadechnout se k dalším utkáním.

Jsme za třetinou soutěže. Kdyby mi na startu sezóny někdo řekl, že po jedenácti kolech budeme mít na kontě třiadvacet bodů, nevěřil bych mu. Kluci si za dosavadní utkání zaslouží pochvalu. Snaží se, hrabou, bojují. Jde o kluky ve věku šestnácti a sedmnácti let, hokej se pořád učí. Chyb se samozřejmě nevyvarují, stejně jako se jich nevyvarují dospělí hráči v extralize nebo v kterékoliv jiné soutěži. Hokej je zkrátka hra chyb. Dobrý hráč bude z toho, kdo se ze svých chyb dokáže poučit a neopakuje je dokolečka.“

Vyhlížíme novou sérii

„Deset utkání bez porážky po šedesáti minutách bylo hezkých, ale to je za námi. Teď se musíme snažit začít novou sérii. Myslím, že by to mohlo fungovat. Tým je především zdravý charakterově, kluci drží hodně pevně při sobě. Dělají dobrou partu, dobrý kolektiv. Jsem rád, že se nám to podařilo dát dohromady už během soustředění ve Velkých Karlovicích a pak v letní přípravě a přes zájezdy do Brumova. Mezi hráči jsou dobrá pouta a já myslím, že jsou spolu rádi. To je pro mne potěšující zjištění, protože se na tom dá dobře stavět. Kluci navíc chtějí trénovat, chtějí se zlepšovat. Soutěž je strašně vyrovnaná, každý může porazit každého a osmdesát procent zápasů končí rozdílem o gól nebo nerozhodně. Ještě to bude velmi zajímavé. Tím, jak jsme to rozjeli, už nemůžeme mít jiný cíl, než hrát o první čtverku. Rádi bychom se umístili mezi prvními čtyřmi a dotáhli na Lapač týmy jako je Sparta, Slavia, Pardubice a další. Určitě to bude ještě zajímavé.“