Výborně! Valaši zvládli šlágr s Prostějovem a upevnili 2. místo v tabulce

Jan Tajzler • 17.01.2024

Vsetínský tým v rámci 39. kola Chance ligy hostil na Lapači celek Prostějova. Utkání slibovalo atraktivní bitvu dvou ofenzivně laděných celků, což obraz hry potvrdil. Slibné brankové příležitosti se rodily na obou stranách po celý průběh základní hrací doby. Efektivnější byl Vsetín, který se dvakrát prosadil již v první třetině. Jestřábi sice ještě před první sirénou kontrovali, ale jak se později ukázalo, bylo to z jejich strany vše. Valachy pak ve třetí třetině uklidnil kapitán Erik Hrňa.

CHANCE LIGA - 39.kolo st 17.1.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
3:1(2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Smetana (Š. Jenáček, Kern), 20. Larsen (Rob, Klhůfek), 47. Hrňa – 20. Jáchym (J. Veselý, Jiránek). Rozhodčí: Horák, Cabák – Štofa, Štěpánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2158. Střely na branku: 27:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

VHK ROBE Vsetín: Žukov – Smetana (A), Š. Jenáček, Hryciow, Staněk, Kojo, Larsen, Ondračka – Jonák, Klhůfek, Rob (A) – Holec, Dědek, Hrňa (C) – Hořanský, Kern, R. Půček – Machala, Kratochvil, Šuhaj.
LHK Jestřábi Prostějov: Štipčák – Hanousek, Poledna, Pohl, Drtil, Forman, Kubeš – Z. Doležal, Vlach, Illéš – Jiránek (A), Jáchym (A), J. Veselý – Fronk, Venkrbec (C), Slanina – V. Burian, Ostřížek, Hašek – Maruna.

Valaši se snažili od prvních minut dostat do náporu a za aktivní pohyb byli brzy odměněni. V čase 4:33 po úspěšném vhazování Kerna poslal na modré čáře Jenáček puk Ondřeji Smetanovi, vsetínský zadák kotouč nahodil a ten nakonec propadl až za záda Štipčáka v brance Jestřábů. Hosté dostali brzy možnost vyrovnat v přesilové hře, ale v oslabení byl nebezpečný Vsetín. Nejprve Jonák v přečíslení adresoval puk na hranici brankoviště Půčkovi, druhý jmenovaný ale usměrnil těsně nad. O pár vteřin později se do samostatného úniku dostal Hořanský, který to zkusil bekhendovým blafákem, ale nezamířil přesně.

Přesilovou hru dostal k dispozici také Vsetín, do slibné příležitosti se po souhře mezi Jonákem a Robem ze druhé vlny dostal obránce Larsen, ale prostějovský brankář na poslední chvíli vytáhl pohotový zákrok betonem. Následovala druhá početní výhoda Jestřábů, ale opět ve vlastním oslabení zahrozili Valaši, Hořanský se rozjel vstříc Štipčákovi z levého křídla, ale radost mu tentokrát zmařila orazítkovaná tyčka. Jestřábi pak přeci jen v početní výhodě zahrozili, Jáchym zpoza branky našel Fronka, který pálil ve slotu z voleje, včasný přesun však předvedl brankář Žukov, který domácí podržel ve vedení.

Pro osud utkání byla klíčová 20. minuta hry. Vsetín nejprve odskočil do dvoubrankového vedení, když se i podruhé prosadil obránce. Výzvu Roba přijal Mads Larsen, jenž nechytatelnou střelou propálil obranu Jestřábů i Štipčáka. Zvýšený náskok Vsacanů však trval pouze 22 vteřin. Povedený protiútok Jestřábů znamenal kontaktní branku, když Jiránek přihrávkou od mantinelu uvolnil Veselého, který se neukvapil a ještě vylepšil pozici Tomáši Jáchymovi, jenž dokonal pohlednou souhru hostů.

Prostřední dějství divákům na Lapači brankovou radost nepřineslo, avšak o zajímavé momenty na obou stranách nebyla nouze. Nejprve byl aktivní Prostějov, Hanákům se podařilo během druhé třetiny vícekrát sevřít Valachy v obranném pásmu. Hašek vyzýval k vyrovnání Buriana, ale zkušený forvard trefil jen masku vsetínského brankáře. Slibná příležitost se pak dostavila ve 24. minutě při další početní výhodě Jestřábů, Jan Veselý měl po zmatku ve vsetínském brankovišti před sebou prázdnou branku, ale nedokázal puk usměrnit, u jeho druhého pokusu předvedl klíčovou práci bránící Jenáček.

Šance si přichystal také vsetínský tým, pohledná byla souhra mezi členy prvního útoku, Jonák našel na hranici brankoviště Roba, který se snažil špičkou čepele pouze puk usměrnit, k jeho smůle však trefil přesouvajícího se brankáře Jestřábů. Ve 33. minutě pak při přesilové hře Klhůfek dokonale uvolnil opět Luboše Roba, ale ten v klíčové chvíli promáchl. Vsetín byl blízko navýšení náskoku v závěru druhé třetiny, prostějovská obrana nejprve nepohlídala únik Jenáčka a mohla být ráda za to, že vsetínskému zadákovi v klíčové chvíli sjel puk z čepele hole. Holec při dalším okénku v defenzívě Prostějova už zakončil, byl ale Hanouskem zasažen do obličeje a rozhodčí nařídil trestné střílení. K tomu se rozjel vsetínský obránce Larsen, snažil se najít prostor mezi betony, ale Štipčák jeho úmysly včas přečetl.

Na startu třetí třetiny byl Prostějov blízko srovnání, Pohl nabídl výbornou pozici Veselému, ale tomu ani tentokrát nebylo přáno kotouč uklidit za záda Žukova. Na druhé straně se individuální akcí prezentoval Hrňa, ale jeho čas měl teprve přijít. Za nedlouho měl blízko k první brance ve vsetínském dresu Šuhaj, ale i jeho únik dokázal Štipčák zneškodnit. Ve 44. minutě byla na světě další obrovská příležitost hostů, tentokrát mohl z hranice brankoviště vyrovnat Vlach, ale ani jemu nebylo přáno a po jeho neúspěchu se neprosadil i další útočník se vsetínskou minulostí Jakub Illéš.

Na obou týmech byla vidět snaha brankový účet zápasu navýšit, bylo znát, že se setkaly opravdu ofenzivně laděné celky. Vsetín se nakonec vrátil do dvoubrankového náskoku. Ve 47. minutě forčekoval rozehrávku Jestřábů Holec a přinutil Hanouska k nepřesné přihrávce na Illéše, toho dokonale využil Erik Hrňa, který si od mantinelu navedl puk na pravý kruh a střelou na vzdálenější tyč vsítil svou čtvrtou branku ve vzájemných duelech s Jestřáby.

Prostějov měl možnost pomýšlet na vyrovnání v další přesilové hře, ale vlastní vinou se o ni špatným střídáním připravil. Vsetín pak zvládl závěr utkání a už nedopustil ani zdramatizování duelu. Díky tříbodovému zisku navýšili Vsacané náskok na 2. místě na rozdíl sedmi bodů, a mohli tak oslavit první domácí vítězství v roce 2024.