Vsetínští drželi vedení padesát minut

Jan Hrbáček, Kristýna Guricová • 23.08.2007

V s e t í n - Do posledního utkání Tipsport Hockey Cupu nastoupili vsetínští hokejisté znovu v improvizované sestavě s mnoha juniory. Ze starších hráčů nastoupili pouze Roman Stantien, brankář Radovan Biegl a výjimečně také kustod Pavel Augusta. Domácí vedli po čtrnácti minutách už 2:0, to když se trefili obránce Stříteský a krásným blafákem Erik Hrňa. Čisté konto sice vydrželo až do poloviny třetí části, ale hosté z Třince potom nasázeli do Bieglovy branky celkem pět gólů. S kým se Vsetín utká příště? To je zatím ve hvězdách.

- 6.kolo čt 23.8.17:00
HC Oceláři Třinec
2:5(2:0, 0:0, 0:5)
Branky a nahrávky: 6. Střítelský (Davídek), 14. Hrňa (Haschka) - 47. Martynek (Skořepa), 50. Korhoň (Zálešák), 53. Martynek (Výtisk), 59. Skořepa (Korhoň), 60. Steber (Stals). Rozhodčí: Mikula. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 937. Průběh utkání: 2:0, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Biegl (Jágr) - Kapr, Augusta, Farda, Nedbálek, Stříteský, Haschka, Holomek - Davídek, Stantien, J. Hruška - Hrňa, Podešva, Švaňhal - P. Hruška, Navrátil, Knebl - Nesrsta.
HC Oceláři Třinec: Vojtek (Boška) - Sekeráš, Malec, Bartoň, Výtisk, Kundrátek, Švarný, Kroupa - Štefanka, Zálešák, Peterek - Martynek, Steber, Hampl - Darzinš, Pavelek, Korhoň - Stals, Skořepa, Zeliska.
Vsetínští, hnáni skvělou diváckou kulisou, vstoupili do zápasu aktivněji a již od úvodních vteřin si vytvořili byť jen platonický tlak. Ve 4.minutě z něj však vzešla první přesilová hra po krosčeku jednoho z třineckých hráčů. V ní nejprve nebezpečně pálil Knebl, poté se do šance dva na jednoho dostali Hruška s Davídkem, ale puk se do branky nepodařilo dorazit ani dojíždějícímu Stantienovi, jenž v dobré pozici minul klec. Půl minuty před koncem této početní převahy se domácím naskytla příležitost zahrát si v 5 proti 3 a této výhody také využili, když v čase 5:40 napřáhl od modré Stříteský a jeho střelu tečoval jeden z třineckých obránců mimo dosah brankáře Vojtka (1:0). Vsetínské tento gól očividně povzbudil a tak i nadále dotírali na hostující branku. V 8.minutě se zcela osamocen řítil na gólmana hostí Jan Hruška, ale s jeho efektním blafákem si třinecký gólman poradil.

Zelenožlutí, zejména pak aktivní Knebl, i nadále pálili na třineckou svatyni. Tentýž hráč byl však o chvíli později vyloučen a Třineckým se tak naskytla příležitost ke zkorigování stavu. Podařilo se jim sice uzamknout Vsetín v jejich obranném pásmu, jejich střelecké pokusy však, stejně jako v celém dosavadním průběhu utkání, míjeli domácí klec ve značné vzdálenosti. A tak se ke slovu dostali znovu zelenožlutí, když si v čase 13:11 najel na nádhernou Haschkovu přihrávku Hrňa a po rychlém blafáku vymetl levý horní růžek Vojtkovy klece (2:0). V závěru třetiny dostali ještě domácí příležitost zahrát si další přesilovku, paradoxně si v ní však své doposud největší šance vytvořili Oceláři a to zejména když se dvakrát z úhlu řítili na Biegla, vsetínský gólman však těmto náporům odolal a do šaten se tak odcházelo za stavu 2:0 pro domácí.

Do druhého dějství vstoupili Třinečtí mnohem aktivněji a uzamkli Vsetín před vlastní bránou. Ve 22.minutě se ani na několikrát nedokázal z bezprostřední blízkosti prosadit Stals, vykoledoval si však faul Stříteského. Přesilovkové obléhání branky Třineckými však k ničemu nevedlo. Ve 28.minutě Nedbálek nešťastně zastavil puk rozjetému třineckému útočníkovi, ale jeho pokus z bezprostřední blízkosti fantom ve vsetínské kleci vykryl. O chvíli později si přesilovou hru zahráli znovu hosté, na Biegla v ní nebezpečně dotíral zejména Skořepa a těsně před koncem tohoto oslabení, zachránila domácí svatyni tyč, po akci Hampla. Po té měli výhodu jednoho muže v poli Vsetínští, ale jedinou výraznější šanci si dokázali připravit pouze oslabení hosté, kdy po příhře zpoza brány zblízka pálil Zálešák.

V této fázi hry měli hosté takřka drtivou převahu, zatímco zelenožlutí se do obranného pásma Ocelářů dostávali jen sporadicky. Třinec se však stále snažil překonávat urputnou a obětavou defensivu Vsetína a když už se mu to přece jen povedlo, stál jim v cestě za gólem vsetínský šaman Biegl. Obraz hry se nezměnil ani při další početní převaze domácích, v nichž nejen že se Vsetín vůbec nedostal k ohrožení třinecké klece, naopak zmatená domácí obrana nechala v klidu zblízka střílet hned tři Oceláře. Biegl však byl stále připraven na svém místě a po druhé třetině tak na ukazateli svítil opět stav 2:0.

Poslední část začala stejně, jako probíhala část druhá, tj. tlakem Ocelářů. O trvalejší nápor se však hosté v rozmezí 42. - 46.minuty připravili vlastními fauly. V těchto přesilovkách si již Vsetínští počínali nebezpečněji než ve 2.třetině, k vážnějšímu ohrožení Vojtkovy klece se však nedostali. Hned po skončení přesilových her přece jen udeřilo, avšak paradoxně na druhé straně, když Skořepovu střelu skrytou v mlze zastavila až Bieglova tyčka a pro dorážejícího Martynka nebylo problém dorazit puk do odkryté klece (2:1). O tři minuty později domácí obranu překvapil pohotovou příhrou zpoza branky Zálešák a pomohl tak Korhoňovi k poněkud lacinému gólu, když ten protlačil puk Bieglovi mezi bruslemi (2:2). V 53.minutě pak přišel rozhodující moment zápasu, když při napadání zbytečně fauloval Davídek a jeho vyloučení Třinečtí bleskurychle potrestali, když po střele Výtiska tečoval Martynek za bezmocného Biegla (2:3).

Vsetín vrhl všechny své síly do útoku a velká šance na vyrovnání se mu otevřela v 55.minutě, kdy si po faulu Malce a Stalse, mohli zahrát 1:09 v početní převaze 5:3. Skórovat se jim však nepodařilo. Závěrečné minuty zápasu tak na zhoršující se ledové ploše připomínali spíše vodní pólo než utkání v ledním hokeji, což se znatelně projevilo na kombinaci, mnohdy i na pohyblivosti hráčů obou celků. Jakékoliv vsetínské snahy pak utnul v čase 58:16 Skořepa, když se jeho přihrávka v akci dva na jednoho odrazila od nešťastného domácího obránce zpět na jeho hůl a podél přesouvajícího se Biegla už nebylo problém zasunout puk do odkryté klece (2:4). Rezignovanou zelenožlutou obranu pak ještě v poslední minutě dorazil Steber, když propálil Biegla mezi betony.

V posledním zápase skupiny si tak Vsetín připsal, vzhledem k průběhu utkání, až příliš krutou prohru 2:5. Po utkání se pak na ledě rozpoutal „Vsetín forever“ karneval, do nějž se po chvíli zapojili i samotní vsetínští hráči. Teď nezbývá než jen doufat, že toto utkání nebylo pro vsetínské hokejisty na dlouhou dobu poslední…