Vsetín zakončil základní část porážkou

Filip Bazala • 12.02.2012

Poslední zápas základní části před play-off odehráli vsetínští hokejisté proti Karviné. V první třetině měli domácí mnohem více ze hry, ale dokázali skórovat pouze jednou. Hosté z minima šancí vytěžili maximum a ve druhé části se dostali do vedení 3:1. Karviná poté přidala další branky do sítě Hromady a skleslý Vsetín už nedokázal reagovat. Valaši mají nyní šest dní na přípravu do vyřazovacích bojů, které pro ně odstartují v sobotu na ledě Prostějova.

2. liga - 43.kolo ne 12.2.17:30
SK Karviná
2:5(1:1, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 9. Zúbek (Vaněk, Sprušil), 55. Kozák (Farda) - 12. Moravec (Sznapka), 34. Ivan (Studený, Štefanka), 38. Hegegy (Luka, Ivan), 43. Mikšan , 46. Studený (Ivan). Rozhodčí: Škach - Kříž, Linhart. Vyloučení: 11:14 navíc Bajtek (VSE) - Novák (KAR) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 974. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:5, 2:5.
VHK ROBE Vsetín: Hromada - Spitzer, Bezuška, Farda, Heš, Hrčka (41. Mečiar) , Žabčík, - Zúbek, Vaněk, Sprušil - Korčák, Hruška O., Hruška P. - Kajaba, Bajtek, Kozák.
SK Karviná: Štefl (29. Iláš) - Tomis, Urbánek, Štefanka, Javín, Sznapka, Hegegy - Samiec, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Lemel, Studený, Holuša, Štubňa, Moravec, Orság, Ivan, Ciupa, Luka.

Utkání Vsetína s Karvinou začalo náporem domácího celku. Od úvodních vteřin si vytvořil převahu, střela Ondřeje Hrušky ale těsně minula Šteflovu svatyni a úspěchem pro VHK neskončila ani první přesilová hra utkání, hraná od třetí minuty. Domácí ale ve své aktivitě neustávali a brzy si vytvořili další šance. V sedmé minutě zastavilo Zúbkovu střelu Šteflovo rameno a o minutu později si na karvinskou posilu z blízka nepřišel ani Ondřej Hruška. V čase 9:00 již ovšem Štefl kapituloval. Vaněk sice z bezprostřední blízkosti nedokázal přehodit natažený beton brankářův, dorážející František Zúbek už ovšem dotlačil puk do sítě.

Do té doby pasivní hosté se pokusili o rychlou odpověď, Moravcovu štiplavou střelu ale brankář Hromada vyrazil a následná dorážka pouze orazítkovala tyč z boku. V čase 11:49 si ale branková konstrukce zahrála s hosty a na Lapači bylo vyrovnáno. Sznapkova rána od modré se od tyče odrazila k Davidu Moravcovi a ten měl před prázdnou brankou snadnou úlohu. V minutě čtrnácté se Vsetínu naskytla velká příležitost k návratu do vedení – více než minutová přesilovka pět na tři. Domácí ji sice strávili v útočném pásmu, Štefla v brance ale takřka neohrozili. Zbytek třetiny se dohrával pod taktovkou VHK, hosté ale zpřesnili defenzívu, postavili pevný blok na vlastní modré a svého soupeře pouštěli jen ke střelám z větší vzdálenosti, které Štefl s jistotou lapal. Po dvaceti minutách tedy svítilo na Lapači skóre 1:1.

V úvodu prostředního dějství pokračoval Vsetín v aktivní hře a už po pětatřiceti sekundách si Vaněk svým průnikem vynutil faul. Přesilovka VHK ale navázala na ty předchozí a Valachům se tudíž vůbec nevyvedla. Až chvíli po jejím skončení se šikovnou tečí prezentoval kapitán Vaněk, ta ale proletěla mimo branku. V pětadvacáté minutě se poprvé v periodě připomněl i útok Karviné, Ivanova dorážka ale zamířila těsně vedle. Nezdarem vzápětí dopadla i první hostující přesilovka v zápase. V čase 28:55 pak utkání skončilo pro Martina Štefla. Karvinský obránce totiž srazil svého protihráče přímo na svého brankáře a Šteflovo koleno tento nápor nevydrželo. Do branky tedy putoval David Iláš a nutno dodat, že dovedně navázal na kvalitní výkon svého předchůdce.

Ve čtyřiatřicáté minutě přišel nejspíš klíčový moment zápasu. Domácí hráli přesilovku, díky mizernému střídání ale Karvinou pustili do přečíslení dva na jednoho a ti s touto příležitostí naložili na výbornou. Studený předložil touš Marku Ivanovi a ten neomylně napálil odkrytý kout branky. O dvě minuty později navíc opaření domácí krátce po sobě dvakrát faulovali a zkušení hosté přesilovku pět na tři se štěstím zužitkovali. Alexandr Hegegy poslal z rohu prudkou přihrávku do brankoviště a přemisťující se Hromada si puk srazil do klece. Závěr třetiny sice dohrávali domácí v přesilovce, nevymysleli v ní ale zhola nic a do kabin tak odcházeli s dvoubrankovým mankem.

I do třetí periody sice Valaši vstoupili aktivně s očividnou snahou o zvrat, ta však již po dvou minutách dostala povážlivou trhlinu. Osamocený David Mikšan napálil od modré puk na bránu, jeho pokus se otřel o hokejku domácího beka a neomylně zamířil mezi betony brankáře. Hned poté Valaši nezužitkovali další přesilovou hru, i když tentokrát měli i smůlu – Bezuškovu dorážku totiž zastavil Iláš ve spolupráci s bekem, až na poslední chvíli. V čase 45:03 Karviná podruhé ve třetině vystřelila na bránu – a podruhé skórovala. Václav Studený přejel útočnou modrou, vypálil a puk, po odrazu od tyče, zamířil do sítě nebohého Hromady.

Zbytek duelu byl rozkouskován množstvím vyloučení. Ve čtyřiapadesáté minutě se tak Vsetínu znovu nabídla možnost dvojnásobné přesilovky a tentokrát už se domácí radovali. O další z mnoha kuriózních branek zápasu se postaral Jiří Kozák, jehož přihrávku si karvinský bek srazil bruslí do branky. Dvě minuty před sirénou ještě tribuny pobavila bitka mezi Zúbkem a Novákem, změny ve skóre se již ale diváci nedočkali, přestože hosté dohrávali zápas v přesilovce pět na tři. Díky výhře 5:2 se Karviná znovu vrátila na první příčku tabulky. Vsetínu se naopak generálka na play-off nevyvedla.

Viktor Hlobil (trenér Vsetína): „V dnešním utkání nešlo ani tak o body, jako o to, abychom se připravili na play-off a vyhráli kvůli fanouškům. Bohužel nám to nevyšlo, Karviná potrestala naše chyby. První třetinu jsme kromě dvojnásobné přesilovky nehráli špatně, ale právě tuto početní výhodu jsme nevyužili. Ve druhém dějství jsme zaznamenali spoustu faulů, snad polovinu třetiny jsme odehráli v oslabení. To nastartovalo soupeře, který využil přesilovky. Nás naopak přesilovky sráží. Pokud však chceme uspět v play-off, nemůžeme takhle hrát. Musíme se daleko více vyvarovat vyloučení a zefektivnit vlastní početní výhody. V play-off bude rozhodovat každá maličkost.“

Aleš Flašar (trenér Karviné): "Byl to hodně těžký zápas. Vsetín má velmi kvalitní tým a my jsme tu hlavně chtěli, po zbytečných výpadcích v předchozích zápasech, uhrát alespoň dva body, abychom si pojistili druhé místo. Nakonec vezeme tři, takže jsme spokojeni. Rozhodovaly hlavně kvalitní výkony našich gólmanů, oba byli dnes fantastičtí, ale nemůžu zapomenout na celý mančaft - kluci bojovali, byli obětaví, jejich výkon byl kompaktní a možná jsme i měli větší chuť po vítězství."