Vsetín porazil Prostějov, rozhodla třetí třetina

Radek Bařina, Kristýna Guricová • 24.02.2010

Vítězství v poměru 5:3 vybojovali hokejisté VHK v domácím utkání s Prostějovem. Do zápasu přitom nevstoupili příliš dobře a již po pěti minutách prohrávali. V dalším průběhu hry se ovšem výkon domácích zlepšil a ti ještě do přestávky otočili skóre ve svůj prospěch. Ve druhé třetině se sice Prostějovu hned dvakrát podařilo smazat vsetínský náskok, na čtvrtou branku domácích z úvodu třetího dějství již ovšem odpovědět nedokázali a Valašsko tak opouštějí s prázdnou.

- 40.kolo st 24.2.17:30
LHK Jestřábi Prostějov
5:3(2:1, 1:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Tesařík J.(Hrňa, Vaněk), 19. Korčák (Knebl), 28. Ondráček (Hrňa, Tesařík), 45. Ondráček (Mokrejš), 57. Hrňa (Mokrejš, Bořura) - 5. Piluša (Stejskal), 27. Smejkal (Piecha, Jedlička), 30. Stejskal (Piluša). Rozhodčí: Kusý. Vyloučení: 7:10 navíc Korčák (VSE) 5 + do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 915. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Plšek - Bořuta, Zavrtálek, Tesařík J., Matula, Farda, Vodák, Šimek, - Ondráček, Plachtovič (21. Sýs), Mokrejš - Hrňa, Sakrajda (21: Mikeš), Vaněk - Knebl, Korčák (47. Klabačka), Tesařík D.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář - Jedlička, Zientek, Paška, Kolibár, Pozděna, Duba, Smejkal, Piecha, Stejskal, Piluša, Kováč, Brynecký, Bordowski, Zábranský, Berčák, Matějka, Skácel.

Středeční duel mezi Vsetínem a Prostějovem začal poklidně a dříve než se hráči stihli pořádně rozehrát, vyfasoval domácí Sakrajda dvě minuty za sekání. Jestřábi si tak mohli zahrát první přesilovku, avšak za celé dvě minuty se jim podařilo vymyslet pouze lehké nahození od modré. Na svou první branku i přes to hosté z Prostějova příliš dlouho čekat nemuseli - v čase 4:11 tečoval z hranice brankoviště, Stejskalovu střelu od modré, přímo pod víko Jan Piluša (0:1). Zhruba o dvě minuty později se nedovoleným zákrokem provinil také jeden z hostí a hru v početní převaze si tak vyzkoušeli také domácí, i přes pár slibně vypadajících šancí se jim však branku vsítit nepodařilo.

Zhruba od poloviny první dvacetiminutovky převzali otěže hry do rukou Valaši. Všechny příležitosti, které si však dokázali vytvořit, končili na pozorném Sedlářovi v prostějovské kleci. Vsetínskou převahu umocnila ještě přesilovka, kterou sice žlutozelení nevyužili, kýženého vyrovnání se ale dočkali těsně po jejím vypršení. V čase 15:07 se od modré napřáhl Jan Tesařík a přes klubko těl před brankou propálil kotouč za bezmocného gólmana hostí – 1:1. To však ještě nebylo vše, co Vsetínští do konce třetiny předvedli. Když poslal Knebl zpoza brankoviště šikovnou přihrávku Korčákovi před branku a ten napálil touš z první, měnil se stav utkání po třetí (2:1).

Úvodní minuty druhé dvacetiminutovky byly poznamenány vyloučeními na obou stranách. Do největší šance se dostal při té domácí Mokrejš, který ze dvou metrů napálil tyč Sedlářovy svatyně. Když se ve 25. minutě vylučovalo znova a na ledě se hrálo ve čtyřech na obou stranách, propracoval se k domácí svatyni Smejkal, který krásně zvedl puk a i s pomocí břevna zavěsil. Na Lapači tak bylo znovu srovnáno (2:2). Hostům však radost z remízového stavu vydržela pouhých 81 vteřin. Proti Sedlářovi se totiž prosadilo trio Tesařík J. – Hrňa – Ondráček a to, když druhý jmenovaný poslal Ondráčkovi přihrávku na opačnou stranu brankoviště, a ten i z velkého úhlu zavěsil (3:2).

Jestli radost Jestřábů trvala jen chvíli, ta vsetínská byla ještě kratší – Prostějovu stačila pouhá minuta k tomu, aby znovu srovnali – z akce 2 na 1 pálil na Plška Martin Stejskal, jeho střelu napoprvé brankář domácích ještě vyrazil, octl se však na zemi a pro prostějovského útočníka tak dorážka do odkryté klece nebyla problém (3:3). Ve druhé polovině třetiny se hra přelévala ze strany na stranu, oba týmy si dokázali vytvořit ať už vážnější či méně vážné šance, plynulost hry tak narušovaly pouze vyloučení.

Hned v prvních vteřinách závěrečné části spálili své obrovské šance Mokrejš s Hrňou, po té však přišel zákrok Korčáka, který dostal za napadení trest na pět minut + do konce utkání. Dohromady s tím byl však vyloučen i jeden z hostů a opět se tak hrálo ve čtyřech na obou stranách. Toto rozložení sil znovu více vyhovovalo domácím – v čase 44:25 se do samostatné akce vypravil Ondráček, kterému se brankář Sedlář položil na zem a zlínská posila trefila odkrytou horní polovinu branky – 4:3. Prostějovu však stále zbývaly zhruba 3 minuty přesilové hry. Nutno však podotknout, že Vsetínští po zbytek dlouhé přesilovky dobře bránili, a když už se Jestřábi přeci jen k něčemu dostali, stál jim v cestě dobře chytající Plšek.

Ani po konci pětiminutového oslabení však nebylo prostějovským hrám konec. V 49. Minutě totiž na trestnou lavici putoval Vaněk, a aby trestná lavice nevychladla, sedl na ni i tři minuty po něm Daniel Tesařík. Jestřábům však přesilovky pranic nevycházeli, domácí tak tyto dlouhé minuty ve čtyřech přečkali prakticky bez problémů. Naopak v 55. Minutě putoval za katr Paška, a když minutu po něm vyhodil Piluša kotouč do hlediště, naskytla se Valachům další dvojnásobná přesilovka. Tu sice Vsetín nevyužil, těsně po jejím skončení ale našel Bořuta šikovným nastřelením hůl najíždějícího Hrni a domácí štírek usměrnil touš do Sedlářovy svatyně – 5:3. Závěrečné minuty již domácí bez problémů kontrolovali a Prostějov porazili dvoubrankovým rozdílem.

Juraj Jurík (VHK Vsetín):"Dneska to utkání nebylo vůbec pohledné, nedokázali jsme se dostat do tempa a hra byla hrozně rozházená a špatná, ale dali jsme 5 branek a vyhráli jsme a jsme šťastní za 3 body."

Aleš Tomášek (HK Prostějov):"Dneska jsme nastoupili proti těžkému soupeři. My už se nemůžeme dostat do play off a tak je těžké motivovat hráče, ale myslím si, že to byl slušný zápas i pro diváky. Bohužel jsme zase dostali góly v oslabení a zároveň jsme měli hodně přesilovek, které jsme nehráli dobře, možná kdybychom v nich skórovali, tak ten zápas mohl vypadat jinak. Musím pogratulovat Vsetínu k vítězství."