Vsetín poprvé v sezoně porazil Jihlavu a protáhl vítěznou šňůru

Jan Tajzler • 27.12.2022

Vsetínský tým po vánočních svátcích cestoval k úternímu utkání na led jihlavského azylu v Pelhřimově. Proti Dukle toužili Valaši poprvé v rámci letošního soutěžního ročníku uspět a do třetice s jim to přeci jen povedlo. Skóre bylo otevřeno až ve druhé třetině, kdy vsetínskou přesilovou hru využil Daniels Berzinš. Jihlava na první branku Vsetína ještě stačila zareagovat. Ve třetí třetině však zelenožlutí dokázali znovu odskočit a nakonec definitivně rozhodli v závěrečné power-play. Vsetín tak natáhl vítěznou sérii už na 11. zápasů v řadě, vůbec poprvé letos slaví i nad Jihlavou.

CHANCE LIGA - 32.kolo út 27.12.17:30
HC Dukla Jihlava
1:3(0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 32. Pořízek (Bilčík) – 28. Berzinš(Smetana, Rob), 51. Klhůfek (Voženílek), 60. Hořanský. Rozhodčí: Jaroš, Valenta – Horažďovský, Kotlík. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1495. Střely na branku: 31:21. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

HC Dukla Jihlava: Beran – Bilčík, Chvátal, D. Kolář, Dundáček, M. Jáchym, Vala, F. Kočí – Chlubna, Miškář, V. Brož – Harkabus (A), Skořepa (C), Jungwirth – Křehlík, Handl, Pořízek – Cachnín, Juda, Tecl.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Smetana (A), Krajčík, O. Němec, Jenáček, Voženílek, Ondračka – Klímek, Berzinš, Rob (C) – Hořanský, Š. Bláha, Klhůfek – Berger, Přikryl, Sihvonen – Pětník, Štefka, Vítek (A).

První vážnější příležitost v utkání si vypracoval domácí tým, když Skořepa uvolnil před brankou Vsetína Harkabuse, jeho úmysly však výborně četl brankář Žukov a pohotovým betonem zabránil bleskovému otevření skóre ze strany Dukly. Valaši se ozvali po kombinaci Roba s Ondračkou, druhý jmenovaný pálil z pravého kruhu, ale potřebný postřeh předvedl i domácí brankář Beran.

Možnost otevřít brankový účet zápasu pak po přesném pasu Němce dostal vsetínský útočník Štefka, ale v samostatném úniku nakonec přestřelil branku Jihlavy. Dukla poté dostala možnost dvou po sobě jdoucích přesilových her, Žukov musel řešit hlavně nebezpečnou střelu z hole Miškáře. Vsetín se ve vlastním oslabení dostal k šanci, puk vyvezl Bláha, brankář Beran proti němu vyjel daleko z brány a puk se dostal na hůl Klhůfka, který se okamžitě snažil trefit odkrytou jihlavskou bránu, ale na poslední chvíli domácího brankáře zastoupil Chvátal. První třetina tedy skončila bez branek.

Vsetín nastoupil do prostředního dějství aktivně a hned v prvních střídáních několikrát střelecky ohrozil jihlavskou klec. Dukla mohla Valachům udělit lekci z produktivity, když se na Žukova řítil Jungwirth, ale prostor mezi betony vsetínského strážce svatyně netrefil. Záhy měl slibnou střeleckou pozici Sihvonen, ale Beran držel domácí tým na nule.

Podobně jako Jihlava i Vsetín dostal příležitost dvou přesilových her v krátkém sledu. Tu první Valaši nevyužili, ale v čase 27:58 už slavili. Nahození Smetany usměrnil za záda Berana Daniels Berzinš, lotyšský útočník předvedl potřebný důraz na hranici jihlavského brankoviště a byl po zásluze odměněn.

Jihlava se nechtěl smířit s jednobrankovým mankem a přeci jen zařadila vyšší rychlostní stupeň. Nakonec našla odpověď v čase 31:27, kdy se po pravém křídle protáhl až před vsetínskou branku Radek Pořízek a tak trochu šťastnou trefou z nulového úhlu vyrovnal, brankář Žukov si totiž puk srazil vlastní rukou do branky. Zbytek prostředního dějství se nesl ve znamení bojovného hokeje a i po dvou třetinách platil na zimním stadionu v Pelhřimově vyrovnaný stav.

Start do třetí třetiny měl aktivnější domácí tým, kapitán Jihlavy Skořepa obdržel puk do slibné pozice v mezikruží, Žukov však stačil na svého bývalého spoluhráče včas reagovat. Vsetín měl šanci díky postupu Bergera, který prudce vypálil v útočném pásmu, s jeho prudkou ránou si však nakonec Beran poradil. Klíčový okamžik utkání přišel v čase 50:11, po nahození Voženílka sklepl kotouč ze vzduchu Pavel Klhůfek a obnovil jednobrankové vedení Vsetína.

Valaši se snažili poctivě bránit získaný náskok, Jihlava se marně snažila dostat do vážnější příležitosti, ale nakonec přeci jen ještě domácí hráči obstarali chvíle vzrušení pro diváky zápasu. Nejprve mohl vyrovnat znovu Pořízek, na Žukova si ale nepřišel. Přiblížit Valachy ke tříbodovému zisku mohl Sihvonen, mezi dvěma bránícími hráči nakonec protáhl brankáře Berana, který jeho prudkou ránu zachytil do lapačky.

Pak už přišel závěr utkání a jihlavská hra bez brankáře, která trvala téměř dvě minuty. Nápor Jihlavy byl navíc podpořen vyloučením vsetínského obránce Ondračky. Slibné příležitosti měli znovu Pořízek a poté Harkabus, ovšem jejich střely postrádaly přesné parametry. Definitivní rozhodnutí o 11. vsetínském vítězství v řadě obstaral Adam Hořanský, který přes celé kluziště zamířil do odkryté branky Dukly. Vsetín tak poprvé v sezoně Jihlavu porazil a upevnil své postavení na čele prvoligové tabulky.

Karel Nekvasil (HC Dukla Jihlava): Do první třetiny jsme vstoupili dobře, šli jsme do toho mnohem více bojovně, než Vsetín, a tím jsme se dostávali do šancí. Měli jsme tam dvě přesilovky, které jsme nesehráli úplně špatně, nějaké střely jsme tam měli, ale Max to pochytal. Ve druhé třetině jsme trochu pomohli Vsetínu v tom, že jsme přestali rozdávat puky z obranného pásma a nebyli jsme schopni dostat se do útočného pásma, takže Vsetín na nás tlačil a ve druhé třetině byl lepší. Třetí třetina byla vyrovnaná, bylo to pouze o tom, kdo ten gól dá. Zdálo se, že to půjde do prodloužení, bohužel jsme dostali dva tečované góly. V předbrankovém prostoru ohledně tečí byl Vsetín lepší. A poté v powerplay, i když jsme se do šancí dostali, tak nám to vždy skočilo, při zpracování i při střele z první, kdy už jsme si mysleli, že to skutečně bude gól. Oba gólmani podali skvělý výkon, dnes byl bohužel Vsetín podle mě šťastnější. Byl to opravdu vyrovnaný zápas, kterému by možná remíza slušela, ale oni dali o gól víc, poté při powerplay další, a vyhráli.

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): V první třetině si myslím, že na tom Dukla byla lépe, trochu to zavřela. Ve druhé třetině jsme zas byli o něco lepší my. Ve třetí třetině to bylo o tom, kdo ten gól dá. Kdyby ho dala Dukla, tak by to dopadlo spíše pro domácí, ale ten gól jsme dali my. Poté v závěru tam měli ještě pár střel, už to vypadalo, že ten gól dali, ale Žukov to tam měl a gólem do prázdné už se to jen potvrdilo.