Vsetín obrátil vývoj zápasu a porazil profesorsky hrající Spartu

Václav Trávníček • 09.09.2006

V s e t í n - Utkání jako noc a den sehráli během pátku a soboty vsetínští hokejisté. Zatímco z Pardubic se včera Valaši vraceli s osmibrankovým přídělem, dnes roznesli Spartu doslova na kopytech. V úvodní části sice měl pražský mistr navrch – vstřelil úvodní branku zápasu – ale pak převzali otěže duelu do svých rukou Vsetínští. Ti rozhodli ve druhé třetině, kdy vsítili čtyři góly a prakticky rozhodli o výsledku. Velkou výhodou se ukázaly být precizně zvládnuté přesilovky, ve kterých se Zelenožlutí prosazovali nejvíce. Dvěma zásahy se blýskl veterán Rob, výborné utkání sehrál také slovenský křídelník Marek Grill.

- 2.kolo so 9.9.17:00
HC Sparta Praha
4:1(0:1, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 21. Hrabal (Stantien), 23. Demel (Hrabal), 30. Rob (Horák), 37. Rob (Dubec) - 5. Sivek (Hlinka). Rozhodčí: Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 14:14, navíc Berzinš (Vsetín) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 3372.
VHK ROBE Vsetín: Štefl - Hrabal, Kučný, Galvinš, Horák, Bolf, Štach, Bobček - Demel, Stantien, Grill - Dubec, Sakrajda, Rob - Škoda, Berzinš, Kraus - Davídek, Sabol, Duba.
HC Sparta Praha: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Tabaček - Sivek, Hlinmka, Hlaváč,- Kratěna, Lanhghammer, Ton - Netík, Podlešák.

*
Žlutozelené hvězdy:
1. Luboš Rob
2. Josef Hrabal
3. Roman Stantien
— podle redakce hc-vsetin.cz
Vsetín nastoupil do utkání s respektem. Už v první minutě sice z levého kruhu pálil Grill, ale první šance zápasu dopadla lépe pro hosty. Prudká rána slovenského útočníka však byla jedním z mála, co Valaši v první části předvedli. Už v páté minutě se po Hlinkově asistenci trefil sparťanský rychlík Sivek a jeho tým vzal otěže duelu pevně do svých rukou. Vedení mohl zvýšit Netík, který obkroužil Šteflovu bránu a pokoušel se domácího gólmana překvapit bekhendem zezadu. Mladík ve vsetínské bráně se blýskl zásahem proti Kratěnovi, jenž na modré útočné vypíchl kotouč Sakrajdovi a mířil mezi Šteflovy betony.

Chybující vsetínský křídelník kontroval ranou od modré, ale Salfický čisté konto udržel. Největší šanci domácích zaznamenali deset vteřin před první sirénou duo Demel, Hrabal. Druhý jmenovaný však finální Demelovu přihrávku těsně před Salfickým minul. Tato šance ale zřejmě nastartovala Valachy do druhé části, kde šestinásobný mistr zápas dokonale obrátil.

Do té totiž zelenožlutí vlétli jako uragán. Jedenadvacet vteřin po vhazování zaclonil před sparťanským brankářem Stantien a Hrabalova přesně mířená rána znamenala srovnání skóre na 1:1. O dvě minuty později – při dvojnásobné přesilovce domácích – rozjásal vsetínské tribuny bojovník Demel. Důrazný útočník za Salfického záda doklepl Hrabalovu dělovku od modré a ledová plocha měla rázem nového pána. Jestliže v úvodní třetině dominovala Sparta, druhá část patřila jednoznačně Vsetínu.

V polovině utkání nejprve Salfickému pomohla tyčka, potom nastaly chvíle pro veterána Luboše Roba. Při hře pěti proti třem vyslal ránu do protipohybu hostujícího gólmana a domácí vedli o dvě branky. Čtvrtý zásah pak přidal někdejší českobudějovický vůdce po Krausově pasu. Proti Robově dělovce byl Salfický bezmocný. Vsetínského Šefla prověřil jedovkou Černošek, ale neuspěl. Hosté ve druhé části marně hledali recept na vyrovnání nebo alespoň zkorigování nepříznivého stavu.

Na přelomu druhé a třetí části hráli hosté čtyřminutovou přesilovku, když na trestné lavici seděl vsetínský Kučný. Sparta si vypracovala několik brankových příležitostí, ale Martin Štefl stále držel vsetínské vedení. Nejprve jej zkoušel překonat Netík, když zápěstím vypálil z mezikruží, ale vsetínský gólman situaci zachránil vpravdě čechmánkovským zákrokem. Hostující obraně zatápěla hlavně první pětka Vsetína. Ve velké šanci se zaskvěl Vladimír Škoda. Domácí posila z Českých Budějovic propasovala puk až za Salfického záda, ale kotouč za brankovou čáru nedoputoval.

Sparťanský brankář pak ze svého arsenalu musel vytáhnout několik bravurních zákroků. Neprosadil se Hrabal, Grill, ani Sakrajda, který minul prázdnou branku. Spojnici tyčí sparťanské klece pak trefil Luboš Rob, jemuž tak o několik centimetrů unikl hattrick. Vsetín tak profesorsky hrající Spartu udolal 4:1.

Marian Jelínek (Sparta): Jakákoli slova z mých úst by zněla jako alibi, zápas jsme hrubě nezvládli a můžeme soupeři jen pogratulovat a fanouškům se omluvit za předvedený výkon. Prvních 8 minut nebylo špatných, ale gól, co jsme dali, nám paradoxně trochu uškodil. Pak nastala lehkovážnost, šli jsme s výkonem dolů, hráči si možná mysleli, pod vlivem toho včerejšího debaklu Vsetína, že soupeř nebude kousat. Druhá třetina byla jednoznačně v režii soupeře a ta utkaní rozhodla, Vsetín dal všechny čtyři branky. Pak jsme ještě měli přesilovku, ve které kdybychom dali gól na 4:2, tak by to bylo opět jiné, ale je to jen kdyby a soupeř zaslouženě vyhrál.

Rostislav Vlach (Vsetín): Po včerejším zápase jsme to chtěli dnes odčinit. Dneska nemám k výkonu žádné výtky, byl to perfektní výkon a jsme rádi za tři body. Včera jsme hráli na 4 pětky, chtěli jsme trochu ušetřit síly na dnešní zapas, protože jsme věděli že oba budou těžké. To byl hlavni důvod, že jsme dnes hráli jen na 3 pětky, kluci byli v tempu a podali solidní výkon.