Valaši po bojovném utkání podlehli Orlům v samostatných nájezdech

Jan Tajzler • 10.01.2024

Ke druhému domácímu utkání Vsetína v novém roce přicestoval na Lapač cele HC LERAM Orli Znojmo. Jihomoravané přijeli na Valašsko povzbuzeni skalpem Poruby a o další body se chtěli ucházet na úkor dalšího favorita. Na první branku si fanoušci museli počkat až do prostředního dějství, kdy skóre ve vlastním oslabení otevřel Štěpán Bláha. Znojmo srovnalo krok do druhé sirény Janem Hruškou. Potřetí v sezoně souboj mezi Valachy a Jihomoravany nepoznal vítěze v základní hrací době, v samostatných nájezdech pak Orli vybojovali bonusový bod navíc.

CHANCE LIGA - 37.kolo st 10.1.17:30
HC LERAM Orli Znojmo
1:2sn(0:0, 1:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Š. Bláha (Kratochvil) – 38. Hruška (Bukač), rozh. náj. Hruška. Rozhodčí: Ondřej Šudoma, Tomas Šico – Jan Vašíček, Martin Tvrdý. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1720. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1.

VHK ROBE Vsetín: Žukov – Smetana (A), Š. Jenáček, Hryciow, Staněk, Kojo, Larsen, Ondračka – Jonák (C), Bērziņš, Rob (A) – Holec, Dědek, Klhůfek – Hořanský, Kern, Š. Bláha – Šuhaj, Kratochvil, Vaňo.
HC LERAM Orli Znojmo: Groh – Zahradníček, Bartko, E. Mareš, Bukač, J. Jenáček, Tejnor (A), Vala – T. Svoboda (C), Šťovíček, Jenyš – Beránek, Lichanec, Berger – Sklenář, Hruška, Matuš (A) – J. Sedláček, Čermák, L. Adámek.

Vsetínu se během první třetiny naskytla možnost hrát hned třikrát v početní výhodě, ale trápení Valachů po novém roce pokračuje i v této herní disciplíně. Slibnou příležitost měl při vyrovnaném počtu hráčů na ledě Holec, jenž se ihned po vhazování dostal do pozice na hranici levého kruhu, ale pozorného Groha neprostřelil. Znojmo zahrozilo kapitánem Tomášem Svobodou, jenž se opřel do kotouče v 6. minutě, Žukov se protáhl vyrážečkou a jeho ránu zneškodnil. Blízko ke skórování měli Orli v závěru prvního dějství, kdy Svoboda tentokrát překládal puk Šťovíčkovi, vsetínský brankář se ovšem roztáhl v brankovišti a betonem zabránil první inkasované brance. Po úvodních dvaceti minutách panoval na Lapači bezbrankový stav.

Ve druhé třetině už se fanoušci dočkali branek. Znojmu se vůbec nepovedla první nabídka početní výhody v utkání, Valaši výborně střežili již střední pásmo a po dobré práci Kratochvila se na levém křídle uvolnil Štěpán Bláha, který se rozjel vstříc Grohovi a prostřelil znojemského brankáře pod vyrážečku, pro vsetínského útočníka to byla 4. trefa v sezoně a celkově 3. branka, které Vsetín dosáhl při vlastním oslabení. Za Orly mohl vyrovnání obstarat Adámek, jenž dostal na záda bránícího Smetanu, Žukov byl ale znovu připraven domácí tým podržet.

Krátce před polovinou základní hrací doby dostal Vsetín další příležitost přesilové hry, ve vlastním oslabení ale mohl udeřit Šťovíček, který postupoval osamocen na Žukova, brankář Valachů ale opět zachoval klid a držel nadále čistý štít. Znojmo si pak podobně jako Vsetín nepomohlo ani v další přesilové hře, a to i přes to, že poslalo do hry pět útočníků. Vsetín mohl poslat do dvoubrankového vedení Dědek, vsetínský junior postupoval z levého křídla, ale ke štěstí znojemského brankáře orazítkoval tyčku. V čase 37:13 Orli přeci jen našli způsob jak překonat Žukova. Sklenář napadal vsetínskou rozehrávku a díky tomu se k puku dostal Bukač, jenž na ose hřiště uvolnil Jana Hrušku, zkušený znojemský útočník si zpracoval puk a po přesné střele vyrovnal.

Vsetín ustál další oslabení na přelomu druhé a třetí třetiny, aby záhy zkusil znovu své štěstí rovněž v početní výhodě. Blízko k překonání Groha měl Vít Jonák, jenž nejprve mířil z hranice brankoviště bekhendem a dostal se i k další dorážce, znojemský brankář však s vypětím všech sil udržel puk před brankovou čárou. Následně Znojmu opět pomohla branková konstrukce, kterou tentokrát trefil Klhůfek. Šance se pak střídaly na obou stranách, oba celky si ještě zkusily přesilovou hru, ale stejně jako ve dvou předcházejících vzájemných měření sil, i tentokrát zamířilo utkání do prodloužení.

Hned na startu nastaveného času Rob uvolnil přihrávkou z rohu pásma Holce, ten už měl před sebou jenom brankáře Groha, ale v klíčové chvíli mu kotouč sjel z čepele hole. Za hosty pak vystřelil z pravého kruhu Lichanec, jeho střelu Žukov vyrazil na hůl Matuše, který jen těsně minul tyčku vsetínské klece. I díky oběma brankářům tak utkání dospělo až do samostatných nájezdů.

Vsetín oproti sobotnímu rozstřelu v derby zahájil nájezdy slibně, když se v první sérii prosadil Šimon Jenáček. Znojmo ale bylo také při chuti a hned v první sérii kontroval Martin Šťovíček. Ve druhé sérii se scenář opakoval, za Vsetín uspěl Mads Larsen, za hosty pak srovnal krok Tomáš Svoboda. Zlom přinesla třetí série, Pavel Klhůfek totiž neuspěl a na druhé straně udeřil Jan Hruška, jehož nájezd se ukázal jako vítězný, neboť za Valachy už se neprosadil jak Roman Vaňo tak ani Jan Kern. Znojmo si tak na jih Moravy odvezlo bonusový bod navíc.