V repríze finále lepší Sparta

Aleš Koňařík • 21.09.2001

V s e t í n – Nasazení a entuziasmus pomohly Vsetínu držet krok s favoritem zápasu jen necelých dvacet minut. Za stavu 2:2 totiž neudržel Biegl střelu Tomajka a nedůsledně bráněný Novák posunul puk do odkryté branky. Do konce třetiny přitom chybělo jen dvacet vteřin. Ve zbytku utkání už Sparta profesorsky kontrolovala hru a navrch ještě přidala dva góly. V řadách poraženého mužstva na sebe opět upozornila třetí pětka, spolupráce Hudlera s Kucharczykem přinesla dvakrát plody v podobě dvou nádherných branek. K zisku bodů to ovšem nijak nepomohlo.

- 5.kolo pá 21.9.17:00
HC Sparta Praha
2:5
5. Kucharczyk (Hudler), 18. Kucharczyk (Hudler) - 6. Tomík, 9. Ptáček (Jiruš), 20. Novák (Tomajko), 29. Chabada (V. Novák, Jiruš), 45. Žemlička (Šrek, J. Hlinka). Třetiny: 2:3, 0:1, 0:1 Rozhodčí: Šindler - Český, Kostka. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 4382.
VHK ROBE Vsetín: Vsetín: Biegl - Hriňa, Polák, Kuboš, Štrbák, Šafařík, Němec - Vaic, Vlach, Demel - Veselý, Burger, Streit - Valko (21. Vampola), Hudler, Kucharczyk.
HC Sparta Praha: Sparta: Bříza - Ptáček, Šrek, J. Nedvěd, Srdínko, Jiruš, Zábranský - Tomík, J. Hlinka, Žemlička - Kašpařík, Broš, Tomajko - V. Novák, Bělohlav, Chabada.
V s e t í n – Nasazení a entuziasmus pomohly Vsetínu držet krok s favoritem zápasu jen necelých dvacet minut. Za stavu 2:2 neudržel Biegl střelu Tomajka a nedůsledně bráněný Novák posunul puk do odkryté branky. Do konce třetiny přitom chybělo jen dvacet vteřin. Ve zbytku utkání už Sparta profesorsky kontrolovala hru a navrch ještě přidala dva góly. V řadách poraženého mužstva na sebe opět upozornila třetí pětka, spolupráce Hudlera s Kucharczykem přinesla dvakrát plody v podobě dvou nádherných branek. K zisku bodů to ovšem nijak nepomohlo.

Úvodní dvacetiminutovka byla ódou na útočný hokej. Hráči obou mužstev, naladěni na ofenzivní notu, se střídali ve střeleckých pozicích a před oběma brankáři bylo velice rušno. Do vedení mohla jít záhy Sparta, osamocený Žemlička však v ten okamžik neměl puk pod plnou kontrolou a ležícího Biegla nepřehodil. Vsetín letos pokaždé dotahoval náskok soupeře a teprve v pátečním zápase prolomil toto prokletí zásluhou Kucharczyka. Hbitý útočník obelstil pohotovou kličkou do hřiště jak obránce Zábranského, tak nakonec i gólmana Břízu, kterému puk prolétl pod vyrážečkou. Radost z vedení si však domácí užili pouhých 18.vteřin. Zbrklou rozehrávku Poláka zachytil na útočné modré Tomík a střelou po ledě překvapil všechny, včetně brankáře Biegla. Následná přesilovka Vsetína byla neplodná a za pasivitu přišel trest z hole obránce Ptáčka. Vedoucí gól přiměl Spartu k větší útočné aktivitě, ale gól z ní nevytěžili. V 18.minutě naopak opět udeřilo duo Hudler – Kucharczyk, milimetrový pas Hudlera by bylo pro Kucharczyka hříchem nevyužít ke vstřelení branky.

Ještě před sirénou strhla Sparta zápas opět na svou stranu a od té chvíle opanovala led. Útočné snahy prvních dvou formací narážely jen a jen na pozornou defenzívu hráčů v černém a kombinačně se proti Spartě dařilo místy jen třetímu útoku. Neúnavný Kucharczyk zkoušel překvapit Břízu po objetí branky, tou dobou už ale na světelné tabuli zářil stav 2:4. Střelu Jiruše tečoval za Bieglova záda Martin Chabada a s postupujícím časem bylo zřejmé, že na podhled zkušenější hosté už drama nepřipustí. Vsetín se navíc trápil při přesilovkách, statická hra s minimem střelby nemohla na Spartu platit. Svou třetí společnou akci nedotáhli do konce Hudler a Kucharczyk, na druhé straně zahodil nájezd i reprezentant Hlinka.

Když poté v 45.minutě usměrnil do vsetínské brány puk Žemlička, dohrávalo se utkání v relativním poklidu, jenž až v závěru rozčeřila šarvátka Vampoly s Ptáčkem. Výkon Sparty jako by z oka vypadl rutinérským zápasům Vsetína v dobách největší slávy – koneckonců, v řadách vicemistra najdeme šest jmen, které kdysi hájily naše i barvy. Nakonec i mírně rozmrzelé publikum poznalo, že Vsetín na svého soupeře neměl a přes porážku se mužstvu děkovalo.

Václav Sýkora (Sparta): Počítali jsme s tím, že nás tu nečeká lehké utkání. Začalo se hodně svižně z obou stran. Na první branku domácích jsme dokázali rychle odpovědět, a začali být aktivnější v útočném pásmu. Podlehli jsme však pocitu, že můžeme hrát jen dopředu a zapomněli jsme na zadní vrátka. Naštěstí jsme dali ještě do konce třetiny gól na 3:2. Po zbytek zápasu jsme už hráli vzadu hodně pozorně a hra už pak nebyla taková, jako v úvodu. Z nenápadných akcí jsme vytěžili ještě dva góly a výsledek si už ohlídali.

Zdislav Tabara (Vsetín): Neměli jsme v tomto zápase co ztratit a mohli jen překvapit. Sparta byla jasným favoritem. Vyšel nám začátek, dali jsme vedoucí gól. Hosté však ukázali, co jsou za mužstvo a za chvíli stav otočili. Srovnali jsme sice, ale hned další střídání dostali gól. Mužstvo po tom šlo hodně do kolen nemělo již sílu na Spartu něco vymyslet. Utkání měli pod kontrolou a využili našich chyb. Soupeři gratuluji, ale ani my se za svůj výkon nemusíme stydět.