Starší dorostenci poprvé bez bodu

Radek Bařina, Václav Trávníček • 02.10.2010

Úspěšná série skončila. Vsetínští starší dorostenci v sobotu nestačili na houževnatého soupeře z Havířova a na domácím ledě prohráli 2:3. Přitom utkání mohli rozhodnout už během první třetiny, ale nedokázali využít několik šancí. Ve druhé dvacetiminutovce nechali jít celek od polských hranic do vedení a ač se jim podařilo dvakrát vyrovnat, napotřetí se to Valachům nepovedlo. Jenáčkův výběr tak poprvé v sezóně nebodoval.

ESD - 11.kolo so 2.10.14:00
2:3(0:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: Branky a nahrávky: 40. Janeba, 57. Gajdoš (Tobola) - 21. Juhász (Křibík, Deutsch), 40. Dýrr (Majda, Szewieczek), 58. Diviš (Juhász Ryška). Rozhodčí: Škach - Hejda, Velinský. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 93. Střely na branku: 42:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
VHK ROBE Vsetín: Kohn - Neuwirth, Daněk, Pokorný, Štrbík, Hradil, Ptáčník M., Stodůlka, Žák, Vašíček, Kohout, Kývala, Janeba, Báchor, Brida, Gajdoš, Tobola, Štědrý.
AZ Havířov: Tomšů - Kuchař, Křibík, Juhász, Diviš, Deutsch, Pasker, Vyčesaný, Glos, Ryška, Čintala, Matějek, Patrman, Szewieczek, Majda, Kostelník, Carbol O., Flamík, Dýrr.

Bez elitního útočníka Ondřeje Slováčka a obránce Vítězslava Pelce nastoupili starší dorostenci VHK Vsetín do domácího utkání s Havířovem. Možná právě tento fakt zapříčinil, že úvodní dvacetiminutovka svou kvalitou výrazně zaostávala za zápasy, které doposavad byly na Lapači, v rámci extraligy staršího dorostu k vidění. Hosté z Havířova nastoupili do utkání velice opatrně, čímž jen přispěli k nezáživné podívané úvodních minut. Již ve 3. minutě si sice hosté zahráli přesilovku, přes dlouhý pobyt v útočném pásmu Kohna příliš neohrozili.

Hra se topila ve spoustě nepřesností. Oba celky si sice vytvořily několik nadějných příležitostí, ty však ve finální fázi ztroskotaly na nepřesné přihrávce či špatném zpracování. Brankáře tak zahřívaly pouze propagační pokusy ze střední vzdálenosti. V 10. minutě ovšem domácímu muži s maskou řádně zatrnulo. Puk se po nahození ze středního pásma těsně před brankovištěm nepředvídatelně odrazil od ledu a Kohn měl co dělat, aby paží vytáhl touš těsně nad branku. Vsetín si svou asi nejvážnější příležitost vytvořil v samém závěru prvního dějství, kdy Kývala usměrňoval z blízka puk na branku, Tomšů byl ale na místě. Vyrovnaná první dvacetiminutovka tak skončila 0:0.

Havířovští v kabině pochopili, že dnešní Vsetín je rozhodně k poražení a toto zjištění začali naplňovat již po 37 vteřinách hry. V přečíslení dva na jednoho si vyměnili puk Křibík a Juhász a druhý jmenovaný z blízka prostřelil Kohna (0:1). Vsetín mohl kontrovat o dvě minuty později, Kohout, tváří v tvář brankáři ale se svou kličkou neuspěl. O chvíli později pálil nebezpečně Ptáčník, jeho pokus ale Tomšů zastavil a Daňkova dorážka zamířila mimo. V zápětí si Valaši zahráli v početní výhodě. V té nejprve zahrozil hostující Vyčesaný, v pozici před brankou osamoceného střelce, mu ale v rozhodující chvíli sjel puk z hole. Domácí si pak vytvořili přesilovkový tlak, branku však nevstřelili.

S přibývajícími minutami se hra Valachů přeci jen začala zlepšovat a domácí si pozvolna vynutili převahu. Stodůlkovu dorážku z úhlu ale zastavilo břevno a velký nápor první domácí formace zase odvrátil výborně chytající Tomšů. Ke konci třetiny otupily tlak Valachy dva fauly. Právě v početní nevýhodě se ale Vsetínští půl minuty před druhou sirénou dočkali vyrovnání. Po faulu na unikajícího Janebu bylo nařízeno trestné střílení a sám postižený si s jeho exekucí poradil na výbornou. Před brankářem několikrát zamíchal kotouč a pak jej poslal nechytatelně pod víko (1:1). Z vyrovnání se Valaši radovali rovných 12 sekund. V končící přesilovce AZ totiž zapomněli před brankou dva hostující hráče proti jedinému obránce. S první dorážkou si ještě poradil Kohnův beton, dorážka číslo dvě již ale byla pro Dýrra hračkou (1:2). Po druhém dějství tak Havířov držel jednobrankový náskok.

Třetí třetinu odstartovala šance domácího Toboly, jemuž však při pokusu o kličku brankáři dezertoval puk. O několik minut později se do úniku dostal domácí Kohout, jeho střelu ale brankář vyrazil ramenem. V pokračující akci nahodil od modré puk Žák, jeho pokus prolétl houštinou těl a otřel se o tyč branky AZ. I v dalších minutách pokračoval tlak domácích, Havířovští ale důraznou a dobře pracující obranou nepouštěli Valachy do nebezpečných pozic.

Až v 54. minutě to před hostující brankou opět výrazněji zahořelo. Hradilovu střelu od modré dorážel z blízka Pokorný, z otočky ale trefil pouze boční konstrukci branky. V 55. minutě nabídli hráči AZ Havířov Vsetínu přesilovku, a když už se zdálo, že se bez větších potíží ubrání, přišlo domácí vyrovnání. Gajdoš napřáhl od modré a jeho utěšená rána se otřela o tyč, načež zapadla za záda bezmocného Tomšů (2:2). Když navíc na sklonku 57. minuty museli Havířovští zastavit pronikajícího Pokorného jen za cenu faulu, zdálo se, že Vsetínští minimálně prodlouží sérii zápasů, v nichž bodovali. Jenže chyba lávky. Po hrubce na útočné modré ujel v oslabení Juhász, jeho pokus ještě Kohn dokázal vyrazit, z druhé vlny dorazivší Diviš ale, s díky, doklepl puk do prázdné branky (2:3).

Vsetínští vrhli všechny své síly do útoku a v 59. minutě byl Daněk blízko vyrovnání. Branku za ležícím Tomšů ale trefit nedokázal. Samotný závěr už si houževnatý Havířov pohlídal. Odvrátil i dvacetisekundovou domácí power-play a za svou bojovnost byl po závěrečné siréně odměněn vítězstvím. Stal se tak prvním týmem, který v letošní sezóně dokázal připravit vsetínské starší dorostence o všechny body.