Senzace! Starší dorost bere tři body proti Vítkovicím!

Jan Tajzler • 27.09.2013

Zlepšený výkon starších dorostenců se projevil na hře již minulý týden ve Zlíně, ale asi jen málokdo by si na zelenožluté vsadil před utkáním proti Vítkovicím, které před utkáním vedli tabulku východní skupiny bez jediné porážky. Ostravský celek se poprvé musel sklonit proti Vsetínu. Valaši se ujali vedení ve druhé třetině, hosté však v závěrečné periodě srovnali, utkání však rozhodl Petr Strmiska a zařídil pro Vsetín vůbec první a velecenné tři body.

ELSD - 9.kolo pá 27.9.16:30
HC Vítkovice Ridera
2:1(0:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky:24. Hohl (Abdul), 52. Strmiska (Grygar, Abdul) – 48. Malina (Jáchym). Rozhodčí: Obadal – Goňa, Smilek. Vyloučení: 5:8 navíc Hořanský 10 min. ZHK. Využití: 1:0. V oslabení: . Diváci: 75. Střely na branku: 44:34. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1
VHK ROBE Vsetín: Gerža – Metelka, Haničák, Ščotka, Lejska,Hohl – Rýpar, Hořanský, Světlík, Lainka, Abdul, Mikula, Janošek, Tydlačka, Grygar, Dobiáš, Strmiska.
HC Vítkovice Ridera: Wanecki – Šendera, Puzič, Krenželok, Fajkus, Charvát, Čechman, Krčmář – Beneš, Malina, Stoklásek, Korec, Spratek, Jáchym, Stupka, Volný, Hartmann, Stránský, Horvát.

Zatím suverenní tým extraligy staršího dorostu Vítkovic vstoupil do utkání jako uragán a hned ve 14. vteřině mohly otevřít skóre zásluhou Jáchyma, jeho nepříjemnou střelu však zlikvidoval Gerža. Domácí si vzali slovo ve třetí minutě. Nenápadné nahození Janoška propadlo Waneckimu mezi betony, naneštěstí pro vsetínské, kotouč jen o milimetry skončil mimo branku. O úvodní branku zápasu se mohlo postarat duo vítkovických Stupka - Beneš, druhý jmenovaný však ani nadvakrát nedokázal propasírovat puk do poloodkryté branky. Svižný hokej nahoru-dolů pokračoval i nadále. Na straně Vsetína se do dobrých pozic dostali jak Lainka tak Grygar, bohužel ani jeden si na Waneckiho nepřišel. Díky rychlému tempu hry přišly na řadu i fauly, jako první usedl na lavici hanby Ščotka, jeho trest však nedoběhl dokonce, neboť se nechal vyloučit vítkovický Stránský a síly na ledě se vyrovnaly. Ve zkrácené přesilovce si zelenožlutí vytvořili drtivý tlak, jako u Verdunu pálil od modré Ščotka, ale jeho rány lapal skvěle chytající Wanecki. Pozadu ovšem nezůstával se svými zákroky ani brankář Vsetína, který se blýskl především v 18. minutě, když fantastickým semaforem zlikvidoval pokus Beneše. Překvapivě vyrovnaná první třetina tak skončila bez branek.

Úvod druhé třetiny zahájili Valaši zkrácenou početní výhodou, která jim však nevyšla podle představ, a nedokázali se prosadit do výraznějších pozic. Ihned po srovnání sil na ledě zahrozil na druhé straně Stránský, jeho dělovkou ukryl Gerža ve své výstroji. Možná klíčová chvíle utkání přišla ve 24. minutě. Vsetínský forvard Abdul si po své individuální akci vykoledoval faul a v následné přesilovce jeho projektil dorazil do sítě Dominik Hohl - 1:0. Šanci na srovnání dostali Vítkovičtí v následujících minutách, kdy měli dvakrát k dispozici výhodu jednoho hráče v poli navíc, avšak díky poněkud laxnímu přístupu k těmto situacím si nedokázali na dobře bránící Valachy přijít. Naopak mohli děkovat svému brankáři Waneckimu, který zlikvidoval několik slibných šancí domácího celku. Ubráněné dlouhé oslabení nakoplo vsetínské hráče k ještě lepšímu výkonu. Druhý zářez mohl přidat po přihrávce Abdula Grygar, ale trefil pouze boční síť. Vzápětí mohl vyrovnat Stupka, který v samostatném úniku na Geržu nevyzrál. Na konci druhé části si zahráli zelenožlutí ještě přesilovku, v níž doslova svého soka drtili, bohužel ani dvouminutový zámek ke vstřelení druhého gólu nestačil. V posledních vteřinách si ještě vsetínský kasař vychutnal Stránského, a podthrl tak kvalitní výkon domácího týmu ze druhé třetiny.

Vsetín zahájil závěrečnou třetinu pokračující přesilovou hrou, ale domácí v početní výhodě nedokázali vyvést z míry vítkovického brankáře Waneckiho. Valaši se však prezentovali aktivním výkonem, ve 46. minutě byli diváci svědky individuální akce vsetínského Abdula, který se dokázal prodrat skrz obranné linie soupeře, ale Waneckiho svatyni ohrožoval už z příliš ostrého úhlu. Vítkovické vyrovnání však přeci jen přišlo, v čase 47:15 vyhrál Jáchym buly a poslal kotouč na Vlastimila Malinu, jemuž se povedlo puk procedit za Geržova záda – 1:1. Po vyrovnávací brance dostali Vítkovice další možnost přesilové hry, ale v té si největší šanci vytvořili domácí, konkrétně to byl Abdul, který se znovu vydal na výlet do vítkovické ofenzívy, aby se důležitým zákrokem blýskl vítkovický brankář a podržel naděje hostů. Vsetínští mladící následně produkovali útočný hokej, který vítkovickým obráncům dělal potíže.

Kýžená branka se na Lapači slavila v čase 51:45, kdy se vsetínskému útočnému komandu povedlo zcela demontovat obranné řady vítkovických a kotouč dopravil do branky důrazný Petr Strmiska – 2:1. Kdo čekal, že se Valaši uchýlí k bránění hubeného náskoku byl na omylu, zelenožlutí i nadále zlobili vítkovického lídra a Wanecki měl plné ruce práce, když musel čelit přečíslení dva na jednoho, na jehož konci vypálil ostrou ránu Grygar, vítkovický brankář se pohotově přemístil a držel naděje svého týmu. Čas neúprosně běžel a v závěrečných dvou minutách se hosté odhodlali ke power play, v početní výhodě šesti proti pěti však Vítkovice nic nevytvořili, naopak si museli pomoct faulem, a i když to zkusili bez brankáře i v oslabení, nebylo to už nic platné.

Vsetín si tak připsal velice důležité tři body, je to vůbec poprvé, co se Hlobilovým svěřencům povedlo v nové sezoně vydolovat vítězství v základní hrací době. Ve Vítkovicích se smiřují s první porážkou v sezoně, která však přišla až v 9. Kole, a Ostravané tak nadále vládnou východní skupině RAKO extraligy staršího dorostu.

Viktor Hlobil (Vsetín): Z naší strany to dnes bylo hodně povedené utkání, ale uznávám, že Vítkovice byli hokejovější. Naši kluci dnes potvrdili zlepšené výkony z minulých zápasů, kdy to nasazení a bojovnost je nepostradatelná pro naši hru a dnes si kluci ověřili, že se dá porazit i nejlepší tým soutěže a potvrdili si, že vyhrát se dá s každým, pokud k tomu přidají bojovnost a maximální nasazení na hraně svých možností. Doufám, že se k tomu odrazíme a budeme pokračovat ve hře, kterou jsme dnes nastolili. Chtěl bych poděkovat celému mužstvu, od brankáře až po posledního náhradníka si celé mužstvo zaslouží pochvalu.

Pavel Hulva (Vítkovice): Těžko se mi hledají slova po prohraném zápase. Nejsme spokojeni, ale musím uznat, že domácí hráli bojovně. My jsme nevyužili náš nástup, kdy jsme měli v prvních střídáních nějaké šance, ale nedali jsme je a myslím, že domácí přidali více srdíčka a vyhráli zaslouženě.