Vstupenky online
Máte doma předměty spojené s historií vsetínského hokeje? | Aktuální počet prodaných permanentek: 203 (23.6.)

Rozhodla první třetina! Extraligové Vítkovice na Vsetín nestačily

Kristýna Zigmundová, Tomáš Kopecký • 08.08.2018

Vítkovice si sice v rámci přípravných zápasů poradily s celkem KHL Slovan Bratislava, na vsetínský tým ale recept hledaly marně. Ve 2. minutě se sice podařilo Kurovskému otevřít skóre zápasu, byli to ale Valaši, kdo se po trefách Theoreta a Jonáka dostali do vedení, které si udrželi po zbytek zápasu. U obou týmů nutno vyzdvihnout výbornou práci gólmanů, kteří se obrovskou měrou podepsali pod výsledné skóre.

Přípravné zápasy - přát. st 8.8.18:00
VHK ROBE Vsetín
HC Vítkovice Ridera
2:1(2:1, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Theoret (Kucharczyk), 5. Jonák (Teper, Pechanec) – 2. Kurovský (Roman). Rozhodčí: Smilek, Škrobák – Kovařčík, Hradil. Vyloučení: 5:8 + Lev (VIT) 10min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2848. Střely na branku: 31:29Průběh utkání: 0:1, 2:1.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Mikuš, Ondračka, Mäkinen, Rudl, Teper, Slováček, Holomek, Hryciow – Kopta, Kucharczyk, Theoret – Březina, Rác, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Vávra, Podešva, Šilhavý.
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Hrbas, Baranka, de la Rose, Krenželok, Šidlík, Černý, Trška, Výtisk – Kucsera, Lev, Schleiss – Kurovský, Roman, Tybor – Szturc, Stránský, Zdráhal – Olesz, Mahbod, Dej.

Typické přípravné utkání? To rozhodně ne. Fanoušci na zaplněném Lapači začali před utkáním zpěvem vsetínské hymny a od té doby mělo utkání náboj soutěžního zápasu. První extraligový tým, který se ve Vsetíně představil od letní přípravy 2009, rozhodně budil respekt, avšak Valaši se nezalekli ani nepříliš dobrého startu. Hned v čase 1:21 se totiž Ondřej Roman blýskl svou známou finesou a nečekanou přihrávkou zpoza branky vybídl ke skórování Daniela Kurovského. Účastníkovi Mistrovství světa juniorů 2018 stačilo pouze zasunout kotouč do odkryté klece.

Vsetín zareagoval záhy, a byl u toho v hlavní roli kanadský legionář Mitchell Theoret, který zažil povedenou premiéru na Lapači. Převzal kotouč, který v souboji vybojoval Radim Kucharczyk, a poté poslal puk neomylně nad vyrážečku k pravé tyči. Dolejš byl poprvé překonán.

Valaši byli po této brance nabuzeni a pokračovali v ostřelování hostující svatyně. Kombinaci v útočném pásmu zakončoval Mikuš, jehož nahození tečoval Kucharczyk do levé tyče. O chvíli později poslal Kuronen svou dělovku pouze do betonu. Netrvalo to však dlouho a zelenožlutí se mohli radovat podruhé. Vítkovická obrana zapomněla na Víta Jonáka, jenž stál úplně osamocen před brankou, převzal přesný pas od Luboše Roba, a poté zamířil do horních partií klece. Hosté mohli vyrovnat po Slováčkově nepřesné rozehrávce, kterou zachytil Roman, ale Gába vytáhl jeden ze skvělých zákroků. Modrobílí stupňovali tlak, agilní Schleiss našel dobře postaveného Výtiska, kterého lapačkou vychytal Gába. Švédský obránce de la Rose poté dokonce ranou od modré čářy zasáhl horní tyč. Celkový obraz hry byl ale vyrovnaný, rozhodně to nevypadalo, že by mezi oběma týmy byl rozdíl jedné soutěže.

Do druhé třetiny tedy Vsetín vstupoval s náskokem jedné branky, čehož si hosté byli vědomi a od úvodu začali velmi aktivně. Nejdříve se však musela rozfoukat mlha, která znemožňovala start této části hry. Utkání tak chvíli připomínalo veřejné bruslení, pak se i v poněkud obtížnějších podmínkách začalo znovu hrát.

Vítkovice kooperovaly v útočném pásmu Vsetína a snažily se dlouhou kombinací vyzrát na domácí obranu. Dopomohla jim k tomu i přesilová hra. V ní byl blízko ke skórování Rastislav Dej, který z mezikruží ve 22. minutě přestřelil. Když už modrobílí trefili prostor tří tyčí, stál tam připravený Gába. Tak tomu bylo po pokusech Zdráhala i Romana. Vsetínští mohli navýšit své vedení v 29. minutě, kdy v přesilovce před Vávrou zívala prázdná brána po nabídce od Holomka, z levé strany ale trefil pouze boční oblouk. Hosté měli po vysoké holi Kucharczyka k dispozici čtyřminutovou přesilovou hru, ale ani tu nedokázali využít. Valaši trpělivě čekali v bloku a v prvním příhodném momentu vyhazovali kotouče ven z obranného pásma. Trškův projektil od modré zlikvidoval Gába, stejně jako si poradil s nečekanou tečí De La Rosovy pumelice od modré čáry. Když se v předbrankovém prostoru neprosadil ani Roman, šlo se do kabin stále za stavu 2:1.

Na začátku třetí třetiny musel být Gába znovu v pozoru, když k němu směřoval de la Rose, ale nedokázal propasírovat puk za jeho záda. Následovaly perné chvilky - Vítkovice svíraly svého soupeře v obranném pásmu, Valaši však tuto situaci přežili bez úhony a nadále podnikali útočné výpady. Na konci jednoho takového byl Pechanec, jenž sám před Dolejšem nedokázal najít mezeru v postoji gólmana soupeře. 2848 natěšených diváků mohli uzemnit Lev s Oleszem, avšak především prvního jmenovaného vychytal Gába přesnou lapačkou.

Rozhodnout mohl na dvakrát Rob, nejdříve po akci z pravé strany, a poté i z mezikruží, avšak tentokrát nechal vyniknout Daniela Dolejše. Očekávaný tlak hostů byl pozdržen kvůli trestům Szturce a Lva, domácí dokonce dostali příležitost zahrát si krátkou přesilovku pět na tři, avšak nenaložili s ní ideálně. Největší možnost měl naopak Olesz, který v úniku bekhendovým blafákem nepokořil Gábu. Poté se faulem provinil Hryciow a nabídl hostům početní výhodu, která byla ještě zvýrazněna o hru bez brankáře. Romanův pas zpoza vsetínské svatyně nezužitkoval Schleiss, v následném velkém boji se pak zelenožlutí ubránili. Vsetínští se mohou radovat z druhého vítězství, naopak Ridera poprvé v přípravě neuspěla.

Ohlasy k utkání

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): V druhém přípravném utkání nás čekal kvalitní soupeř. Podmínky a led, na kterém se hrálo byly těžké, nicméně i přesto si myslím, že zápas svůj účel splnil. Fanoušci opět vytvořili vynikající atmosféru a odehráli jsme před nimi poměrně slušné utkání.

Jakub Petr (HC Vítkovice Ridera): Náš záměr byl přesně takto odehrát dva zápasy po sobě. Věděli jsme, co nás tady čeká. Hlavně pekelné prostředí, kterým je Vsetín známý. Z mého pohledu byla nejhokejovější první třetina, kde jsme šli do rychlého vedení, což nás ale možná trochu ukolébalo. Druhá část byla hodně rozkouskovaná a z trenérského pohledu se nabízelo stáhnout hru na tři formace, aby se tým udržel v tempu, ale to v této fázi sezóny určitě dělat nechceme. A ve třetí bylo hodně vyloučení, otevřeli jsme hru a vytvořili jsme si zase obrovské množství šancí. Tím ale, že jsme začali hrát trošku neorganizovaně v defenzivní části, tak i vsetínští tam měli několik vyložených šancí. Z tohoto pohledu to byl zápas golmanů, kteří podali skvělý výkon. Na závěr pogratuluji domácím k vítězství, protože do zápasu šli se sezónním tempem a byla na nich vidět obrovská vůle po vítězství. V tom nás dneska předčili a to vítězství si zasloužili.