Generálka se vydařila. V atraktivním zápase zdolal Vsetín Porubu

Radek Bařina • 08.09.2020

Vítězstvím zakončili hokejisté VHK Vsetín přípravu na nový ročník Chance ligy. Úterní utkání s Porubou přineslo rychlý a pohledný hokej. Hosté se sice záhy ujali vedení, Valaši však ještě do přestávky dokázali skóre zásluhou dvou tref Vojtěcha Šilhavého otočit. V polovině zápasu sice vyrovnal Kanko, poslední trefa ale patřila Vsetínu, když ve 37. minutě vsítil vítěznou branku Antonín Pechanec. Hráči Poruby si sice ve třetí třetině vynutili převahu, výborný David Gába ovšem vyrovnání nepřipustil. Valaši tak slaví vítězství 3:2.

Přípravné zápasy - Příprava út 8.9.18:00
HC RT TORAX Poruba 2011
3:2(2:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Šilhavý (Hořanský, Hryciow), 14. Šilhavý (Štach, Pechanec), 37. Pechanec (Kudělka, Bartko) – 4. Žovinec (Sikora, Teper), 29. Kanko (Brodek, Pastor). Rozhodčí: Kovařčík, Škrobák – Novák, Horažďovský. Vyloučení: 4:6, navíc Vítek (VSE) 10 minut OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1020. Střely na branku: 22:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.

VHK ROBE Vsetín: Gába – Hryciow, Smetana, Kudělka, Bartko, Štach, Jenáček, Ondračka – Kloz, Machač, Gajarský – Březina, Pechanec, Gorčík – Hořanský, Šilhavý, Vítek – Půček, Zeman, Klímek.
HC RT TORAX Poruba 2011: Muštukovs – Teper, Žovinec, Voráček, Kozák, Urbanec, Slavík, Pastor, Rudl – Sikora, Jáchym, Pořízek – Stloukal, Korkiakoski, Endál – Káňa, Hudeček, Novikov – Brodek, Kanko, Toman – Hlinka.

Do generálky mezi Vsetínem a Porubou vstoupil o chlup aktivněji domácí celek. Byli to ovšem hosté, kdo se ze své první vážnější šance prosadil. V rychlé akci na jeden dotek dostal přesný pas na útočnou modrou rozjetý Dušan Žovinec a tváří v tvář Gábovi zakončil nechytatelně nad ramenou. O necelou minutu později už to mohlo být o dva góly, tísněný Endál ale v krkolomné pozici nedokázal zakončit do odkryté brány.

Takřka z protiútoku se Valaši dočkali vyrovnání, když Vojtěch Šilhavý zamířil z pravého kruhu přesně nad rameno gólmana Muštukovse. O chvíli později byli Valaši blízko vedoucí brance. Zeman dostal od Půčka přesný pas do jízdy, jeho zakončení z mezikruží ale zastavila vyrážečka hostujícího muže s maskou.

Další minuty přinesly vyrovnaný hokej. S přibývajícími minutami to však byli Vsetínští, kdo hrozil častěji a ve třinácté minuty za to byli odměněni vedoucí brankou. Znovu to byl Vojtěch Šilhavý, kdo na mezikruží ze vzduchu tečoval šikovné nahození Štacha a Muštukovs byl bez šance.

Poruba mohla odpovědět v přesilové hře po vyloučení Kudělky. Nejvážněji zahrozila ze spolupráce dvou hvězdných posil. Korkiakoski nabil křižným pasem Endálovi, jeho střelu z voleje ale dokázal Gába vykopnout. V samém závěru třetiny si přesilovku zahrál i Vsetín a také on byl blízko jejímu využití. Zblokovaná střela se odrazila přímo na hůl Pechance, jeho zakončení do poodkryté brány ale dokázali obránci hostů srazit mimo tři tyče. Do kabin přesto odcházeli spokojeněji domácí hráči.

Pohledný hokej pokračoval i ve druhé dvacetiminutovce. Větší šance však dlouho k vidění nebyly. Až ve dvacáté osmé minutě byla Poruba blízko vyrovnání a to hned dvakrát. Nejprve po přihrávce zpoza brány napálil Sikora tvrdou ranou horní tyč a o pár sekund později ztroskotal tentýž hráč na skvělém zákroku Gáby. O minutu později už se ale hosté dočkali. U Gábou vyražené střely byl nejdříve Petr Kanko, který v souboji na brankovišti přetlačil obránce a uklidil puk za bezmocného gólmana.

Vsetín přidal na aktivitě, k získání ztraceného náskoku ale nevedla ani přesilovka, která se VHK vůbec nepovedla, ani tvrdá střela agilního Šilhavého. Jeho ránu po křídelním průniku zastavil Muštukovs. Přesto nakonec do kabiny odcházeli domácí s náskokem. V další početní výhodě v minutě třicáté sedmé nahazoval Antonín Pechanec puk zpoza brány a hosté si ho nešťastně srazili do vlastní svatyně. Po čtyřiceti minutách tak držel Vsetín těsný náskok.

Na startu třetí dvacetiminutovky si Poruba zahrála v početní výhodě. Dobrou šanci na vyrovnání v ní měl Jáchym, ztroskotal však na Gábovi. Stejně dopadl ve čtyřicáté čtvrté minutě i Žovinec se svou dělovkou z vrcholku kruhu. I v dalších minutách hosté hýřili aktivitou, Valaši však odolali i proti tutovce Korkiakoskiho. Ten se pokusil na Gábu vyzrát rychlou kličkou, na gólmanovu lapačku si však nepřišel. Lépe se nevedlo v polovině třetiny ani Stloukalovi, jehož zakončení z bezprostřední blízkosti zastavila pro změnu Gábova vyrážečka. A když už se v 55. minutě zdálo, že je Gába překonaný, pomohla mu po Brodkově dorážce z úhlu levá tyč.

Vsetín toho ve třetí třetině směrem dopředu příliš nevymyslel, do šancí se nedostal ani ve dvou přesilovkách, sázka na hlídání těsného náskoku se jim však nakonec vyplatila. V posledních šedesáti vteřinách sice hosté zamkli při power-play Valachy v jejich obranném pásmu, vyloženou šanci si ovšem nevypracovali. Generálku na novou sezónu Chance ligy tak ovládl Vsetín, který v pohledném a vyrovnaném zápase zdolal Porubu 3:2.