Dvoubrankové vedení nestačilo, Vsetín padl v Sokolově i podruhé

Jan Tajzler • 14.11.2022

Po reprezentační přestávce čekala na vsetínský tým dlouhá cesta do Sokolova. Na západě Čech toužili Valaši vrátit soupeři porážku z první čtvrtiny základní části. Tyto plány jim zprvu vycházeli dobře, když první trefu ve vsetínském dresu obstaral Daniels Berzinš a v přesilové hře na něj navázal Riku Sihvonen. Jenže po první třetině už padaly branky pouze do vsetínské klece. Sokolov ve druhém dějství vyrovnal a v závěrečné třetině dokonal obrat. Valachům v závěru nepomohlo trestné střílení ani hra bez brankáře. Podruhé v sezoně se tak ze Sokolova vracejí domů s prázdnou.

CHANCE LIGA - 20.kolo po 14.11.18:00
HC Baník Sokolov
3:2(0:2, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Vrhel (Vracovský), 36. Vracovský (Tomek), 45. Weinhold (Pohl, Kverka) – 8. Berzinš (Ondračka), 19. Sihvonen (Přikryl, Rob). Rozhodčí: Svoboda, Valenta – Beneš, Kokrment. Vyloučení: 8:6, navíc Tomi (Sokolov) 5 min, Berzinš (Vsetín) 5 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 503. Střely na branku: 26:30. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2.

HC Baník Sokolov: Zajíček – Jan Novák, Tomek, Pohl, Baláž, Weinhold, Rulík, Klejna – Vracovský, Kverka (A), Vrhel – Osmík, Zadražil, Berka – Jurčík (A), Rohan (C), Tomi – L. Stehlík, D. Novotný, Švec.
VHK ROBE Vsetín: Žukov – Kajínek, Jenáček, Ondračka, O. Němec, Smetana (A), Voženílek, Hryciow – Jonák (C), Přikryl, Rob – Hořanský, Lichanec, Berger – Sihvonen, Berzinš, Klímek – Štefka, Š. Bláha, Vítek (A).

Vsetín vstoupil do utkání na západě Čech aktivně, ale první vážnější brankovou příležitost měli hráči domácího Baníku. Rulík se snažil využít zaváhání ve vsetínském střídání a po přejetí útočné modré čáry vystřelil, Žukov puk vyrazil na hůl Stehlíka, ale proti koncovce z voleje v podání domácího hráče se stačil včas přemístit. Valaši otevřeli skóre po individuální akci Danielse Berzinše, lotyšský forvard ve službách Vsetína se dokázal prosadit přesnou střelou nad rameno brankáře Zajíčka, a připsal si tak premiérovou trefu v zelenožlutém dresu.

Navýšení vsetínského vedení mohl obstarat po výzvě Jenáčka Klímek, ale Zajíček dokázal proti jeho pohotové koncovce včas sklepnout betony. Před první sirénou se pak hostům z Valašska povedlo využít přesilovou hru. Puk zavezl do útočného pásma Rob, dlouho se o střelu hlásil Riku Sihvonen, Rob mu nakonec poslal puk na volej a Sihvonen zamířil přesně k tyči, čímž navýšil vsetínské vedení na rozdíl dvou branek.

Po výměně stran se Vsetín snažil navázat na výkon z první třetiny a znovu aktivně vstoupil do další fáze hry. Z aktivního forčekingu Lichance získal slibnou střeleckou příležitost Hořanský, na Zajíčka sice nevyzrál, ale vytěžil další přesilovou hru pro hosty. Vsetín však nedokázal nedisciplínu domácích potrestat a naopak svou vlastní pustil Sokolov do hry. Psal se čas 30:01, když první nabízenou početní výhodu Baník využil. Kverka poslal puk na hranici brankoviště zcela volnému Stanislavu Vrhelovi, toho napoprvé Žukov ještě vychytal, ale z následné dorážky už útočník Sokolova slavil úspěch - 1:2.

Kontaktní branka domácí tým nabudila a navzdory dalším vyloučením měli Západočeši více ze hry. Vyrovnávací trefu pak obstarali při hře 4 na 4, přihrávku Tomka zpracoval Tomáš Vracovský, s pukem si nabruslil na osu hřiště a přesnou střelou k tyči vyrovnal na 2:2. Vsetín se už ve zbytku druhé třetiny nedostal k vážnějšímu ohrožení Zajíčkovy klece, a před třetí sirénou tak v Sokolově platil vyrovnaný stav.

Vsetín mohl na startu třetí třetiny dostat zpět do vedení obránce Voženílek, když se po individuálním průniku dostal po pravém křídle až před Zajíčka, ale recept na domácího brankáře nenašel. Valaši pak znovu doplatili na nízkou disciplínu. Po vyloučení Štefky putoval za katr i obránce Němec a Sokolovu se naskytla možnost přesilové hry 5 na 3. Domácí nabízené výhody využili, když Žukova prostřelil pohotovou střelou Martin Weinhold a obrat byl na světě.

Vsetín se mohl vrátit do zápasu v přesilové hře, ale na rozdíl od domácích nebyl v početních výhodách tolik efektivní. Nabudit mužstvo se snažil v šarvátce Berzinš s Tomim, ale vítězství z pěstního souboje bylo jediným, které si Valaši nakonec ze Sokolova odvezli. Západočeši pak tahali čas při dalším vsetínském vyloučení. Zelenožlutí se v závěru sice dostali do mohutného tlaku, dokonce získali i možnost trestného střílení, ale Luboš Rob Zajíčka nepřekonal. K ničemu nevedla ani závěrečná power-play. Vsetín tak podruhé v sezoně podlehl Sokolovu stejným poměrem 2:3 a domů se vrací s nepořízenou.

Radim Kucharczyk (VHK ROBE Vsetín): „Asi máme zakleté druhé poloviny zápasů. Jak doma s Jihlavou, tak v Sokolově jsme vedli, proti Baníku dokonce 2:0. Myslím si, že kdybychom vstřelili třetí gól, hra soupeře by se rozpadla. Domácím jsme ale nabídli přesilovky a tou první se Sokolovští chytli. V početní výhodě pěti proti třem zápas de facto rozhodli. Měli jsme ještě slušný tlak v závěru, ze kterého pramenilo i trestné střílení. Naše šestice kluků soupeře zavřela v pásmu, několikrát to vypadalo, že vyrovnáme. To se ale nepodařilo, Sokolov už v závěru naše střely vyblokoval. Zápasy jdou rychle o sobě, nyní se v tom nesmíme víc patlat. Naopak se musíme dívat na středeční utkání s Prostějovem, kde to chceme urvat za tři body.“