Základní část končí! Vsetín jede bojovat o druhé místo do Šumperku

Jan Tajzler • 01.03.2022

Maraton zápasů ve kterých mužstva soupeřila o bodové zisky je u konce. Ve středu končí dlouhodobá fáze Chance ligy neboli základní část, která určila už tři sestupující celky do 2. ligy. Následuje vyřazovací část a zároveň také play-down, které určí čtvrtého sestupujícího a účastníka baráže. Středeční soupeř Vsetína Šumperk má minimální naději, aby se play-down vyhnul, přesto hraje alespoň o výhodu domácího prostředí. Vsetínští absolvují poslední prověrku před startem čtvrtfinále play-off a ve hře je konečné 2. místo v tabulce. Souboj Šumperku se Vsetínem startuje od 18:00.

Draci živí minimální naději na udržení

Šumperk je jedním z mála týmů, který dokázal na Lapači uzmout kompletní tříbodový zisk. Drakům se to povedlo na startu roku 2022 a od té doby byl podobně jako další soupeři v těsném kontaktu jak s přímým postupem do čtvrtfinále tak i účastí v play-down. Zatím to vypadá, že Draci budou muset hájit svou prvoligovou příslušnost právě v play-down, ovšem minimální naděje ještě pro severomoravský celek existuje. Pokud se totiž Šumperku podaří nad Vsetínem zvítězit za tři body a Poruba nezaboduje v Kolíně, budou Draci zachránění, neboť oproti Porubě i Ústí nad Labem mají lepší vzájemné zápasy. Ve hře je také výhoda domácího prostředí pro případný play-down, série se hraje na čtyři vítězné zápasy, Šumperk by momentálně začínal venku, protože ústecký Slovan čítá náskok dvou bodů, takže Draci stále hrají v posledním kole o hodně.

Draci v závěru základní části měli a stále také mají náročný los. Bodovou sérii drželi od skalpu Litoměřic (5:0), bodovali na Slavii, doma porazili Benátky nad Jizerou a cenné dva body vezli i z Kolína. Pak ale přišel finiš, ve kterém Šumperk tentokrát favority nezaskočil. Třebíči podlehl na domácím ledě nejtěsnějším možným rozdílem a odhodlání nestačilo Drakům ani v Jihlavě, kde padli 1:5. Poslední nadějí je tedy porazit dalšího favorizovaného soupeře ze Vsetína.

Šumperk se může opřít o výrazné individuality. V jeho řadách nastupuje třetí nejproduktivnější hráč soutěže Tomáš Vildumetz (15+32), mezi nejlepší střelce Chance ligy se znovu dle očekávání zařadil Lukáš Žalčík, jenž nastřílel 24 branek. Mezi nahrávači pak vyniká Denis Kindl, který je druhým nejlepším prvoligovými asistentem, když svým spoluhráčům připravil 33 přesných nahrávek. O ofenzívní síle Draků tak nelze pochybovat.

Z obránců umí útočnou činnost týmu podpořit další z mnoha klubových odchovanců Tomáš Drtil (5+22). Branku umí trefit také Martin Pěnčík (5+12). Nejužitečnějším mužem je pak bránící Jakub Březák s 11 kladnými body v hodnocení +/-. Brankoviště Draků střeží talentovaný Vojtěch Mokry, který si v letošní sezoně připsal nejvíce zásahů ze všech prvoligových brankářů, aktuálně pochytal už 1197 střel, průměrně inkasoval 2,53 branky na zápas a úspěšnost zákroků má na úrovni 92,43 procent, je tedy velkou oporou svého týmu.

Vybojuje si Vsetín konečné 2. místo?

Vsetín v pondělí přišel o vítěznou sérii, když na Lapači podlehl houževnatému Kolínu těsně 1:2. Valaši stačili v utkání proti Středočechům pouze vyrovnat na 1:1, když faul na Hořanského potrestal v penaltě Luboš Rob a vstřelil tak 23. branku v sezoně. Hráč se stejným číslem na zádech se nyní pokusí na šumperském ledě dotáhnout Vsetín na 2. místo, které zaručuje jak výhodu domácího prostředí ve čtvrtfinále tak i v případném semifinále.

Valaši nebyli v letošní sezoně základní části na ledech soupeřů tak dominantní jako v prostředí Lapače, nicméně své postavení z první poloviny dlouhodobé fáze razantně vylepšili a momentálně jsou v tomhle ohledu na 4. místě, když venku vyhráli 13 zápasů, na druhou stranu však odešli i 10x poraženi. V Šumperku bude Vsetín znovu čelit soupeři, který hraje prakticky o všechno, o poslední naději jak se vyhnout nevyzpytatelnému play-down. Vsetín může skončit na 2. místě v případě jakéhokoliv vítězství, v opačném případě se bude muset spoléhat na zaváhání Třebíče, která ztrácí na Valachy dva body a v případě rovnosti bodů by skončila před Vsetínem díky lepším vzájemným zápasům. Nejhůř může vsetínský tým obsadit 3. místo, Jihlava už totiž základní část dohrála právě v duelu se Šumperkem.

Souboj Draků s Valachy odstartuje na šumperském ledě ve středu od 18:00, utkání můžete jako vždy sledovat v přímém přenosu na portálu hokejkatv.cz nebo kontrolovat průběh u textové reportáže na onlajny.com. Pokud ale chcete vidět počínání svého týmu přímo, pak můžete už bez jakýchkoliv omezení vyrazit na sever Moravy. Počínaje novým měsícem totiž veškerá omezení návštěvy hokejových utkání vůči covidu-19 padla.

Sestavy v posledním kole:

Šumperk: Mokry – Pěnčík, Drtil, Rutar, Hrachovský, Březák, Řezáč – Vildumetz, Kindl, Žálčík – Vachutka, Kohút, Kratochvíl – Furch, Šilhavý, Šuhaj – Antoníček, Macuh, Spratek – Horký.

Vsetín: Gába – Jerofejevs, Ondračka, Smetana, Buchta, Hryciow, Říha – Jonák, Vlach, Rob – Březina, Berger, Hořanský – Půček, Kucharczyk, Klímek – Apolenář, Š. Jenáček, Vítek.