Vsetínská historie v obrazech - 4. díl

Václav Trávníček • 27.12.2009

Ve čtvrtém díle fotoseriálu Vsetínská historie v obrazech, v němž publikujeme exkluzivní a v digitální podobě doposud neviděné archivní fotografie, si připomeneme období, v němž se začala zlatá éra vsetínského hokeje. V sezóně 1993/94 vybojovali Valaši postup do extraligy a coby nováček ji ve svém premiérovém ročníku vyhráli. Prostřednictvím fotek tak vzpomeneme na hráče jako byl Rostislav Vlach, Tomáš Sršeň nebo trenéři Zdislav Tabara a Horst Valášek.

Jízdní řád fotoseriálu

1. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část I. (50. – 70. léta)
2. díl: Stavba a zastřešení zimního stadionu (60. - 70. léta)
3. díl: Legendární sestavy Zbrojovky, část II. (80. – 90. léta)
4. díl: Zlatá léta devadesátá, část I. (1993 – 1995)
5. díl: Zlatá léta devadesátá, část II. (1996 – 1998)

Tip 1: Fotky jsou rozklikávací. Klepnete-li na fotografii, otevře se vám v novém okně.

Tip 2: Vlastníte staré fotografie hokejového Vsetína? Můžete nám je poskytnout? Přispějte k většímu poznání historie nejpopulárnějšího sportu v regionu! Ozvěte se nám na adresu redakce.vsetin@gmail.com a získejte na oplátku drobný dárek z hokejového e-shopu Marken.

4. díl: Zlatá léta devadesátá, část I. (1993 – 1995)

1993. Trenérská dvojice Horst Valášek a Zdislav Tabara v šatně před tréninkem. Valášek trénoval Vsetín od roku 1993 a postoupil s ním do extraligy. Jako hlavní trenér vedl Valachy v prvních dvou extraligových sezónách, potom se rodák z Opavy přesunul do Zlína, kde pracuje dodnes. Valášek nejprve Berany trénoval, po čase se stal dokonce sportovním manažerem. Dnes působí u přípravky.

Jeho vsetínský parťák Zdislav Tabara zažil jako trenér Vsetína postup do nejvyšší soutěže v sezoně 1993-94. Coby Valáškův asistent vybojoval s HC Dadák v premiérové extraligové sezóně i mistrovský titul a se stejným partnerem první místo obhájili i o rok později. Získat titul se Zdislavu Tabarovi podařilo ještě čtyřikrát. Dvakrát s Janem Nelibou, jednou s Miroslavem Venkrbcem, v sezoně 1997-98 vedl celek sám.

Tabara stál na vsetínské střídačce nepřetržitě 12 sezon, což se žádnému z jeho extraligových kolegů nepodařilo. Ze Vsetína byl odvolán v průběhu neúspěšné sezóny 2004-05, ovšem vrátil se jako trenér juniorů o tři roky později. Po dlouhé a těžké nemoci zemřel Zdislav Tabara v lednu 2008. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1994. Antonín Stavjaňa při autogramiádě. Reprezentační obránce Stavjaňa posílil Vsetín v baráži o extraligu na jaře 1994 a zůstal zde až do roku 1998. Za tu dobu stihl ve službách Vsetína získat nejen čtyři tituly mistra republiky, ale i trofej pro nejlepšího obránce v roce 1997 (v jeho sbírce už třetí - 1987, 1995, 1997) a stal se nejlepším veteránem v sezóně 1997/98, po níž ukončil kariéru.

Jako trenér se do Vsetína vrátil v průběhu výlukové sezóny 2004/2005, kdy vedl tým společně s Janem Nelibou a Jiřím Režnarem, ale s tehdejším vedením se nerozešel v nejlepším. „Když manažera Štefla přejede auto, tak klub bude řídit kdo? Uklízečka?“ ptal se dnešní kouč Slovanu Bratislava. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1994. Tomáš Sršeň nastupuje k zápasu, za ním kráčí Josef Beránek. Sršeň byl jako hráč vyhlášeným bouřlivákem. Na ledě i mimo něj. Dnes je vlastníkem, sportovním manažerem a koučem druholigového

Uničova, se kterým nastupuje proti VHK. „Vždycky když jedu kolem Vsetína a vidím z dálky zimní stadion, usměju se a vzpomenu si na devadesátá léta. Byly to nejlepší roky mé hokejové kariéry. Získal jsem se Vsetínem pět titulů a byla tady výborná parta,“ vzpomínal po jednom ze vzájemných zápasů Sršeň, který má dodnes na Valašsku řadu přátel. „Ale stýkáme se víceméně jenom během sezóny, protože každý má svých starostí dost. Standa Pavelec s Lexou Jaškinem mají na starost práci ve Vsetíně, já zase v Uničově. Moc času není, ale vždycky rádi pokecáme, když se vidíme. Třeba po zápase. A dáme si nějakou tu slivovičku,“ usmíval se. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1994. Galkin gestikuluje na střídačce. Drobný útočník Andrej Galkin působil ve Vsetíně v letech 1994 – 1998. Sezónu 1998/1999 strávil v dresu Opavy, poté se přesunul zpět do Ruska. Rodák z Voskresensku získal na Valašsku čtyři mistrovské tituly, byl členem úderné elitní formace Beránek – Galkin – Sršeň a nejvíce řádil v Evropské lize v roce 1998. Devíti body (5+4) v šesti utkáních se rozhodující měrou podílel na bronzových medailích Vsetína.

Galkin hrál naposledy soutěž srovnatelnou s českým krajským přeborem za ruský tým HK Ryazan. Autorem fotografie je Julius Ficek.

1995. Kapitán Vlach a trenér Valášek na triumfální jízdě po stadionu s pohárem pro mistra republiky. Na jaře 1995 získal Vsetín první mistrovský titul, když finále proti rivalovi ze Zlína rozhodl legendární brankou právě kapitán Valachů Rostislav Vlach. V prodloužení rozhodujícího zápasu se za zlínskou brankou zmocnil puku, který zasunul mezi betony nic netušícího Jaroslava Kameše.

Na gól, jenž vešel do dějin, vzpomínal později k knize Hokejový svět Rostislava Vlacha: „Po bully byl kotouč nahozen do obranné třetiny Zlína. Jako střední útočník jsem měl za úkol napadat soupeřova obránce, přebírajícího puk. Byl to obránce Kowalczyk, který s ním zajel za vlastní branku, kde zůstala kaluž vody po předešlé úpravě ledu. Kowalczyk hledal spoluhráče, kterému rozehraje. V tom okamžiku se kotouč ve vodě zastavil. Byla to vteřina, možná dvě. Měl jsem k puku dost blízko. Získal jsem jej a blesklo mi hlavou, že bych mohl brankáře Kameše, který to vůbec nečekal, překvapit a dát gól. Zkusil jsem to mezi betony, puk prošel.“ Vlachův zásah odstartoval triumfální cestu zelenožlutých napříč devadesátými léty. Autorem fotografie je Julius Ficek.

Autorská práva

Na fotografie zveřejněné na www.hc-vsetin.cz se vztahuje autorský zákon a jakékoli jejich užití bez souhlasu eSports.cz s.r.o. je zakázáno.