Vstupenky online

Valaši či Slezané? Rozhodující zápas v Opavě rozhodne o semifinalistovi!

Dominik Tobola • 04.03.2014

To, co si všichni vsetínští fanoušci po nepovedeném startu do čtvrtfinálové série přáli, je tady! Napínavou a velmi zajímavou přetahovanou mezi Opavou a Vsetínem rozhodne pátý zápas, který rozdá karty pro další vývoj sezony. Jeden celek bude mít prostor uvažovat na příštím ročníkem či dovolenou a druhý bude dále žít svůj sen o postupu do finále potažmo baráže o první ligu. "Po výhře vždycky člověk sílu najde. Myslím, že v tom máme navrch," přemýšlel o psychické výhodě po nervy drásajícím thrilleru Jan Podešva. Takže, Slezsko nebo Valašsko?!

Základní část a play-off. To jsou dvě rozdílné soutěže, které dávají dohromady jednu ligu, v tomto případě českou třetí nejvyšší skupiny Východ. Rozdílné proč? V základní části není v každém utkání vyvíjen na jednotlivé týmy takový tlak, což o vyřazovací části zdaleka neplatí. Tento tlak se dá ještě umocnit. Na pátou. Přesně tato pořadová číslovka určuje další a poslední utkání série mezi Slezanem Opava a Valašským hokejovým klubem Vsetín. Druhý jmenovaný klub si toto utkání vynutil dvěma vítězstvími v řadě. Na Zimním stadionu města Opavy se ve středu rozhodne o postupujících nebo naopak smutnících.

Ohlédnutí zpět. Co zatím rozhoduje?

1. Výkony brankářů na obou stranách

Zatímco Dušan Šafránek v opavské kleci je jasnou volbou pro trenéry Suchánka s Dobošem, jejich protějšci Hlobil s Weintrittem se mohou spolehnout na vynikající brankářskou dvojku. Po dvou porážkách se namísto Petra Hromady postavil mezi tři tyče Lukáš Plšek. Vsetínská pětatřicítka poté prodala své zkušenosti z extraligy naplno. Nejprve pomohl svému týmu vstát z mrtvých na ledě Opavy, aby poté vychytal domácí vítězství po nájezdech.

Dušan Šafránek na druhé straně je tedy sice jasnou jedničkou, ovšem první tři utkání neodchytal ve své kůži. Proč? Inkasoval na svůj průměr velké množství branek. Jeho kvalita však málem pro Vsetín přišla v nepravou chvíli. Čtvrtý zápas držel nulu až do osudné 56. minuty, kdy ho překonal Michal Žák. V nájezdech se pak po vzoru bekhendového blafáku Martina Procházky prosadil junior Dominik Pokorný, čímž určil rozhodující utkání na ledě Opavy. Který ze zkušených brankářů se bude radovat na konci?

2. Opavská produktivita? Máme se co učit

Ano, to je nejspíše hlavní gró vyrovnaného stavu série mezi oběma celky. Shrneme-li si to stručně. První a druhé utkání znamenaly vždy brzké vedení Vsetína o dvě branky, na což ovšem dokázala opavská družina velmi rychle a efektivně reagovat. Ani v jednom případě se nejednalo o srovnání stavu po nějakém dlouhém tlaku. Byl k tomu zapotřebí především tlak do branky, na ní nahozené kotouče a také hrubé chyby vsetínské obrany.

Převedeme-li si to do statistické teorie, vyjde nám tento výsledek: Celkový poměr střel ze čtyř utkání činí 124:91 ve prospěch VHK, tudíž má valašský zástupce o 33 střel více, přičemž má na kontě pouze o jednu branku více. Právě tento fakt dělá z Opavy celek tak nebezpečný.

3. Fanoušci jsou ozdobou, i v hledišti je k vidění skvělá bitva

O vsetínských fans je netřeba dlouze mluvit. Jejich výkony už od dob extraligového šílenství ve valašské metropoli snesou ta nejvyšší měřítka. Pondělní utkání na Lapači budiž důkazem, zelenožlutý stadion se podle očekávání otřásal v základech. Vždy se mluví o šestém hráči na ledě, s čímž se dá bezvýhradně souhlasit.

Abychom ovšem neopomněli fanoušky druhé tábora. Ti překvapují. Není totiž zvykem, aby na opavském stadionu bylo tak rušno a plno. Kotel domácích se snaží mimo domácích i právě na utkáních mezi zdmi legendárního stánku, kam pokaždé vypravili početnou skupinku sympaticky fandících příznivců. Dosavadní čtyři utkání navštívilo celkem 6180 diváků. Slušné, nemyslíte?

4. Vyrovnanost a sehranost obou týmů

"Opava má dlouhodobě stabilní tým, její hráči mají dobré přesilovky, protože se dobře znají, ale to se dá vlastně říct i o nás." Tato slova má na svědomí Petr Hromada před startem celé série. Stal se prorokem. Na ledě je vidět, že oba celky vědí, v čem spočívá jejich síla a kvalita. Oba týmy mají velmi slušně propracovanou defenzivní složku hry. Rozdíl je vidět především v útočném pojetí. Vsetín rád a často kombinuje na území svého protivníka, Slezan se spoléhá sice na kratší pobyty, o to však nebezpečnější.

S tímto vším souvisí také rozložení sil na určitý počet formací. Duo Hlobil, Weintritt praktikuje časté nasazování čtvrté formace, jejich protějšci se tomuto prvku naopak vyhýbá. Hra Opavy stojí na třech lajnách. V pátém zápase bude aktuální stav sil a zdraví hrát prim na obou stranách.

Jan Podešva: Po výhře člověk vždycky najde sílu

Odehrál dvě třetiny, měl jednu šanci a šance na postup vidí velmi optimisticky. Jan Podešva po zápase mluvil o pondělním utkání a také přemýšlel o tom rozhodujícím na ledě Slezanu Opava.

Máte za sebou velmi těžké utkání jak na psychické, tak fyzické síly. Jak jej hodnotíte?
Ano, byl to pro nás težký zápas, protože jsme věděli, že musíme vyhrat, abychom sérii vrátili do Opavy, což se nám povedlo. Podařilo se nám pár minut před koncem srovnat. V nájezdech už to byla loterie a my jsme konečně měli více sportovního štěstí než v prvním či druhém utkání. Zaplať Pánbůh zato, že to tak dopadlo. Jedeme se porvat do Opavy o postup do semifinále. Čekáme na to dlouho, lidi ve městě žijí hokejem. Doufám a věřím, že to zvládneme. Přál bych to všem.

Co bude v posledním zápase důležitý faktor úspěchu?
Velmi důležité bude, abychom neustoupili od nastoleného systému. Musíme tomu věřit a hrát na 200 % procent. Nesmíme dělat hloupé fauly, disciplína je jeden z hlavních faktorů. Zkrátka hrát svoji hru a nezaspat začátek utkání. Bude to hodně o první brance.

Jak jste na tom se silami? Na Opavě byla únava velmi znát. Je to velmi náročné, že ano?
Samozřejmě je to těžké na psychiku i na fyzičku. Ale to je play-off. Opava to hraje na tři pětky, zatímco my rozkládáme hru na čtyři, když to jde. V tomto máme navrch, si myslím. Navíc, po vítězství člověk vždycky sílu najde.

Pozvánka směrem k fanouškům zní?
Věřím, že Vás přijede hodně. V obou minulých utkáních jsme tam měli takřka domácí atmosféru. Věřím, že uspějeme a budeme se radovat v co největším počtu z postupu.

Předpokládané sestavy:

Opava: Šafránek (Plánovský) – Kysela, Vrabel, Galvas, Tichý, Kukol, Mosler, Pavelek – Herman, Vítek, Polok, Vlašánek, Kocián, Wolf, Černý, Baďura, Svoboda, Chalupa.

Vsetín: Hromada (Plšek) – Hurtík, Vrba L., Žák, Vrba F., Báchor, Tichý – Kajaba, Vaněk, Ambruz – Hruška, Ševčík, Mikšovský – Zúbek, Podešva, Vítek – Kývala, Daněk, Tesařík.

banner pod článkem