Vstupenky online

Nový juniorský trenér Jurík si klade vysoké cíle. A rád by získal ještě dva obránce

Václav Trávníček • 02.07.2009

Stal se čtvrtým trenérem vsetínských juniorů během čtyř let a stojí před ním velká výzva: vrátit mužstvo zpět do extraligy, z níž na jaře sestoupilo. „Jiný cíl mít ani nemůžeme, byť ta cesta k němu bude dlouhá a trnitá,“ uvědomuje si Juraj Jurík starší, čtyřicetiletý nováček na vsetínské lavičce. To jméno není fanouškům neznámé - v uplynulé sezóně oblékal zelenožlutý dres trenérův syn Juraj Jurík mladší. Oba dva mají české i slovenské občanství.

Trenére, jak jste se vlastně ocitl ve Vsetíně?
První kontakt proběhl loni v zimě. Trénoval jsem ve Zlíně čtvrté a páté třídy. Když přišel jednat o spolupráci sportovní manažer Alexej Jaškin, bavili jsme se i o tom, zda bych měl zájem někdy v příštích sezónách působit ve Vsetíně. Po skončení sezóny jsem od Zlína dostal nabídku, která mě nenaplňovala a ta vsetínská stále platila, takže rozhodování bylo jednoduché. Byl čas zvednout kotvy.

Z hlediště jste sledoval už některá utkání juniorů v baráži. Věděl jste už tehdy, že Vsetín převezmete?
Ještě úplně ne. Ale byli jsme s vedením v kontaktu. Na barážové zápasy Vsetína jsem se jezdil dívat jednak z profesního hlediska a potom i z osobního, když tam hrál můj syn.

Proč podle vás vsetínští junioři v baráži neuspěli? Sehrála rozhodující roli zranění?
Nechtěl bych to moc hodnotit, protože po bitvě je každý generál. Ale možná se trošičku podcenilo to, že mančaft nesbíral body. Předváděný hokej nebyl nejhorší, ale chybělo pravidelné bodování. Myslím, že kdyby Vsetín v základní části sbíral pravidelně body, mohl by se baráži vyhnout. Je škoda, že se kluky nepodařilo oživit jako se to povedlo u dorostenců. V baráži jsme doplatili na úzký kádr. Při zranění dvou tří hráčů nebyl v mužstvu potenciál je nahradit, proměnit šance a dát branky. Myslím, že pak rozhodl zápas v Šumperku. Byl jsem se tam podívat, takže jsem ho viděl na vlastní oči. Vedli jsme 2:1 a prohráli 2:3 v prodloužení. Ten zápas jsme měli vyhrát…

Je pro vás výzva vrátit juniorku zpět do extraligy?
Určitě. Už jenom proto, že juniorský hokej měl ve Vsetíně dlouhodobě dobré výsledky. Tím, že se dostal o ligu níž, by mohl trošku tratit. Mladí kluci byli zvyklí, že budou hrát juniorskou extraligu, což pro ně byla motivace. My jim ji chceme vrátit zpět, byť si uvědomujeme, že cesta k tomu bude dlouhá a trnitá.

Petr Hromada zůstane i nadále brankářskou jedničkou. Krýt záda mu bude navrátilec Adam Kurtin

Kdy jste mančaft přebral?
Se začátkem letní přípravy. Sešli jsme se na začátku května.

Jak letní přípravu hodnotíte?
Osobně jsem s podmínkami i s přístupem kluků velice spokojen. A v mnohém jsem byl překvapen. Co jsem slyšel, tak oproti loňsku nám byly vytvořeny kvalitní podmínky. Měli jsme dvakrát týdně tělocvičnu, jedenkrát fotbalové hřiště a dvakrát týdně jsme využívali posilovnu vedle zimního stadionu. Chodili jsme také běhat na atletický ovál a do lesů. To, co jsme si s asistentem Pavlem Augustou naplánovali, se nám podařilo v plné míře naplnit. Vyšlo nám i počasí, takže jsme nemuseli improvizovat. Horší to trošku bylo s docházkou. Především v květnu…

…kdy hráči doháněli studijní resty.
Spousta jich má individuální plány, někteří do školy moc nechodí, takže to museli tak všelijak doklepávat, dělat dorovnávací zkoušky a hráči ročníku 1989 se chystali na maturitu. Ale potom v červnu už to šlapalo tak, jak mělo. Podobné je to asi ve všech oddílech. Klukům se studijní resty ke konci školního roku nahromadí a pak je musí během měsíce vyřešit.

Nakolik jste museli řešit změny uvnitř týmu? Jaká je jeho kostra?
Tvoříme ji za pochodu. Momentálně nepočítáme s Vávrou a Pořickým. Skončili u nás Šimurda s Fardou, stejně jako můj syn Juraj, který se zkouší prosadit ve Slovanu Bratislava. Martyčák šel zkoušet štěstí do Třince a Surovčík do Zlína. Z hostování se naopak vrátil Zbranek. Jinak je kostra týmu stejná jako v minulé sezóně. Tvoří ji ti, kteří dohrávali baráž, to znamená i někteří z dorostenců. Chtěl bych, abychom hráli na tři pětky, maximálně na dvacet hráčů. Tomu byla přizpůsobena i letní příprava.

V nadcházející sezóně už nebude vsetínským juniorům soupeřem Kometa Brno, ale Kometa Úvoz

Loňská gólmanská jednička Hromada dostal příležitost u A-týmu a kádr starších dorostenců opustil Patrik Nechvátal. Jak tedy vypadá situace na brankářském postu?
Začal s námi trénovat Adam Kurtin, který byl na hostování ve Valašském Meziříčí. Hromada bude trénovat jak s námi, tak i s A-týmem. Tam bude dostávat šanci, ale věřím, že většinu zápasů odchytá za nás. S Musilem, který dělal Hromadovi loni náhradníka, už nepočítáme.

Rýsuje se nějaká akvizice z partnerského Zlína?
To zatím nevíme. Rádi bychom nějaké beky, ale uvidíme, jak dopadne juniorský draft. Vím, že někteří hráči ze Zlína mají namířeno do Kanady a jsou to povětšinou obránci. Budeme o tom ještě jednat, ale každopádně bych ještě jednoho nebo dva beky rád získal. Musíme se na to teď zaměřit.

S jakými soupeři plánujete přípravné zápasy?
Změříme síly s Hodonínem, Havířovem a slovenskými celky Trenčínem, Skalicou a Ružinovem. Snažili jsme se přípravná utkání naplánovat tak, aby nám vycházely dva zápasy za tři dny. Stejně tak budeme hrát v sezóně.

Máte přehled o soupeřích z prví ligy? Jaká bude jejich síla?
Abych se přiznal, zatím moc přehled nemám. Viděl jsem pouze loni zápas Orlové v Kroměříži. Do naší soutěže spadl Šumperk a Třebíč a do extraligy se v baráži neprobojoval Havlíčkův Brod. Myslím, že tohle budou asi tři nejkvalitnější mužstva, se kterými budeme bojovat o příčky nejvyšší. Máme ostrý start, dvojutkání doma právě s Třebíčí a Šumperkem. Když budeme mít ale mužstvo zdravé, neměl bych z toho strach. Měli bychom hrát na špičce soutěže a bojovat o první místo. Nižší cíle si dávat nemůžeme.

Autoři fotografií: 1. hokej.zlin.cz, 2. a 3. hc-kometa.cz, 4. Martin Kubiš

Další mezisezónní rozhovory s trenéry:

Luboš Jenáček (starší dorost)

banner pod článkem