V prvním dni Mistrovství se radoval Vsetín a Kometa Brno

Václav Trávníček • 28.03.2008

V s e t í n – První den Mistrovství je za námi. Diváci, kteří během pátku navštívili zimní stadion Na Lapači, měli možnost sledovat dva úvodní duely turnaje. V prvním přestřílel domácí Vsetín hosty z Českých Budějovic 7:5, ve druhém udolala brněnská Kometa rivala ze Sparty 5:3. „Musím říct, že tady panuje skvělá atmosféra. Všechno bylo od začátku parádní, včetně paní Jarmily Šulákové, která zpívala státní hymnu,“ řekl sparťanský trenér Jiří Kročák.

Hymnu zazpívala Jarmila Šuláková

Krátce po desáté hodině dopolední nastoupily účastnické týmy na ledovou plochu. Ředitel turnaje Alexej Jaškin v krátkém projevu představil jednotlivé z nich a oficiálně Mistrovství zahájil. „Jsem rád, že se tento turnaj koná právě ve Vsetíně,“ řekl místostarosta Lubomír Gajdůšek, který na Jaškina navázal. Poté se mikrofonu ujala zpěvačka Jarmila Šuláková, která zazpívala státní hymnu.

České Budějovice dokázaly utkání se Vsetínem pořádně zdramatizovat

První utkání Mistrovství obstaraly týmy domácího Vsetína a Českých Budějovic. Jihočeši vstoupili do duelu s nervozitou, kterou se jim podařilo setřást až v závěru. Už v deváté minutě vsítil první branku šampionátu domácí Grygar. Vsetínský útočník se radoval poté, co do branky hostů doklepl třetí dorážku. „První třetinu jsme začali dobře,“ liboval si trenér Vsetína Miroslav Kubo.

Vedení jeho svěřenců navýšil za půl druhé minuty Děrkas, když brankáře Dudáčka překvapil střelou zápěstím. Když pak svoji druhou branku v utkání přidal Grygar, odcházeli Vsetínští do šaten za velice nadějného stavu. „Soupeř na nás vlétnul od začátku. Vsetínští měli lepší pohyb na ledě, líp bruslili,“ shrnul důvody vysokého vedení Vsetína po první třetině českobudějovický trenér Václav Vacek, podle kterého se jeho tým vyrovnával s faktem, že přijeli na vrcholový turnaj.

Jeho protějšek Miroslav Kubo hovořil podobně, hlavně když vysvětloval důvody špatného úvodu druhé třetiny. Jihočeši se totiž dokázali do utkání vrátit velice brzy. Na začátku druhého dějství snížili na rozdíl jediné branky a z jasného zápasu udělali drama. „Zkomplikovali jsme si to vlastními chybami. Je špatné, když se musíme o výsledek obávat,“ poznamenal Kubo. „Škoda nepovedeného nástupu do druhé třetiny,“ zalitoval i vsetínský střelec Zdeněk Děrkas. Valaši tak s povděkem přijali zásah Adama Hořanského na 4:2, kterým znovu získali náskok více než jedné branky. Navzdory velkému počtu vyloučení se ukazatel skóre po druhém dějství zastavil až na stavu 6:2 pro Kubovu družinu.

Třetí část zahájili Českobudějovičtí zkrácenou přesilovkou, díky které se dostali do tempa. „Soupeř byl v téhle fázi utkání lepší,“ uznal vsetínský trenér Kubo. Hosté z jihu Čech dokázali využít chyby Vsetína a Pýchou a Suchánkem snížili na 6:4. „Měli jsme navrch,“ poznamenal Vacek. Valachům pomohl kontroverzní gól, kterým soupeři znovu odskočili. O co šlo? Hořanský v přesilovce napálil kotouč do výstroje gólmana, který po důrazu Vsetínských puk neudržel. „Nechci svádět vinu na rozhodčího, ale sedmý gól byl neregulérní. Já tu situaci neviděl, protože jsem něco vysvětloval na střídačce. Kluci mi ale říkali, že byl kotouč tečován rukou a hlavou,“ zlobil se Vacek.

Sedmý gól Vsetína se ukázal jako zlomový. České Budějovice sice stačily snížit na 7:5, ale to bylo z jejich strany vše. Přestože byli v závěru napínavého duelu aktivnější, body si už pohlídal soupeř ze Vsetína.

Vsetín: Bechný – Štefl, Hořanský, Mikula, Skalák, Tydlačka, Forch, Vašíček, Hryciow, Děrkas, Motloch, Kuchařík, Žabčík, Grygar, Abdul, Zetocha, Hajdík, Koutný, Mrnuštík, Ščotka.

České Budějovice: Dudáček – Zodiak, Holub, Hovorka, Jáchym, Malovec, Křikava, Kubeš, Macháček, Matoušek, Smejkal, Šafář, Šesták, Švamberk, Pýcha. Vopelka, Suchánek, Novotný, Werner.

V repríze finále se opět radovala Kometa

Utkání plné paradoxů. Tak by se dal charakterizovat střet loňských finalistů Komety Brno a pražské Sparty. Přestože měli v první části Pražané výrazně navrch, účet zápasu otevřela Kometa. Útočník Adam Zbořil se uvolnil přes sparťanské obránce a pohotovým bekhendem rozjásal hráče v modrém. Sparta si pak na Zbořila dávala pozor. „Bylo to těžké, většinou se na mě stahovali dva soupeřovi hráči,“ řekl brněnský kapitán.

V polovině třetiny hrála Kometa dvojnásobnou přesilovku, ale využít se jí nepodařilo. Náprstkovi svěřenci pohrdli i následnou přesilovkou 5 na 4. Sparta byla ve velkém tlaku, ale neprosadil se ani Hrabec v patnácté minutě, ani Išchoev o dvě minuty později.

Ve druhé části se Kometa osmělovala čím dál víc a byli to její hráči, kteří měli více ze hry. Přesto se Sparťanům podařilo srovnat. Tomášek si narazil s Hrabcem a ukázkově vyřešil situaci dna jednoho. Nerozhodný stav netrval ve druhé třetině dlouho. Kometa nejprve zužitkovala tlak, když se prosadil Račický, načež na 2:2 srovnal Polesný. „Hráli jsme pozorně v obraně, dobře ve středním pásmu. Ale i přesto jsme dostali laciné góly. Ty byly dílem nezkušeností, dílem tím, že brankář nebyl tak jistý, jako v celé uplynulé sezóně,“ řekl trenér Sparty Jiří Kročák.

O zlatou helmu by však mohl usilovat Pavel Jenyš, který poslal Kometu do vedení 2:3 po krásné akci: Na útočné modré dostal puk od Zbořila, drzou kličkou obešel obránce a nekompromisně zakončil. Stejný hráč se postaral i o další gól, kterým Kometa odskočila už na 2:4. „Ten gól byl rozhodující. Pak byl už soupeř na kolenou a nezvedl se,“ řekl kapitán Zbořil. Jeho tým ještě stihl odskočit na 5:2, ale nakonec přece jen zůstalo u rozdílu dvou branek. Poslední gól do brněnské sítě zaznamenal Hrabec, nicméně jeho zásah už vítězství Komety neohrozil. „Vítězství je odrazem celoroční dřiny, kterou jsme od zisku loňského titulu letos s dětmi prožili. Byl to velice vypjatý zápas,“ poznamenal brněnský trenér Miloš Náprstek.

„Odehráli jsme parádní utkání. Je škoda, že nám v závěru chybělo více štěstí. Ale Brno bylo dnes lepším soupeřem,“ zakončil Sparťan Kročák.

Sparta: Pircchalaišvili – Alferi, Brejcha, Černoch. Duchoslav, Durdil, Hozák, Hrabec, Hrdlička, Išchoev, Keller, Kolář, Koževnikov, Lojka, Major, Polesný, Sladkovský, Tomášek, Vacek.

Kometa: Jekel – Machorek, Zbořil A., Štancl, Svoboda, Weiss, Švejda, Nossek T., Jenyš, Zacha, Voškeruša. Nossek R., Zbořil J., Korbička, Garčic, Boltvan, Vávra, Tichý, Vlček, Račický.

Momenty dne

Divácká kulisa. Turnaj navštívilo několik stovek fanoušků, z nichž mnozí cestovali do Vsetína třeba až z Prahy. Pro srovnání: Extraligové utkání mezi Zlínem a Vítkovicemi navštívilo za Sirákovem ten samý den přesně 180 diváků.

Morava kralovala. V obou utkáních se radovaly moravské celky, čeští zástupci Sparta a Moutnfield vyšli bodově naprázdno.

Mistr nezaváhal. Kometa Brno dokázala zopakovat výkon z loňského finále a opět porazila Spartu Praha. Tentokrát 5:3.

20. Přesně tolik branek padlo během prvního dne Mistrovství. Dočkají se diváci v neděli šedesátky?

Jarmila Šuláková. Známá folklorní zpěvačka otevřela turnaj zpěvem státní hymny. Událost asi málo opakovatelná.

Předchozí články o Mistrovství:

Trenér Kubo před začátkem Mistrovství: Individuality máme, ale požaduji týmový výkon! (27.3.2008)

Průvodce Mistrovstvím republiky šestých tříd (26.3.2008)

Mistrovství republiky přešlapuje za dveřmi. Potvrdí Vsetín roli favorita? (23.3.2008)

O zlatu pro šesťáky se rozhodne ve Vsetíně (9.3.2008)