Poprvé od finále play-off se Vsetín střetne s jihlavskou Duklou

Jan Tajzler • 27.09.2022

Chance liga pokračuje nabitým program dál. Ve středu čeká na celky druhé nejvyšší soutěže již třetí zápas v horizontu pěti dnů. Vsetín čeká další výzva, po zápasech v Porubě a Zlíně míří znovu na půdu ambiciózního celku a to do jihlavského azylu v Pelhřimově. Půjde o vůbec první setkání loňských finalistů. Mezitím prošly oba celky jistými změnami, speciální bude utkání určitě pro Maxima Žukova či Petera Lichance. V první řadě však půjde o další důležité body. Souboj Dukly a Vsetína odstartuje ve sváteční podvečer od 16:30.

Dukla se po nepovedeném startu rozjíždí

Jihlavský tým vstoupil do nové sezony jako úřadující mistr Chance ligy, když ve finále play-off přehrál v poměru 4:2 na zápasy právě Vsetín a podruhé v řadě se tak stal pro tým z Valašská tím osudným. V baráži však tým z Vysočiny nedokázal výrazněji vzdorovat extraligovému Kladnu a návrat do vyšší soutěže se tak odkládá. Navíc se v Jihlavě museli přestěhovat do azylu. Tamní stadion by měl být zdemolován a nahrazen novou moderní víceúčelovou arénou. Jenže i zde se zatím netuší, kdy se tak stane. Krize spojená s válečným konfliktem a prudkým vzestupem cen dopadají i na projekt jihlavské arény. Zatím tak není jisté, kdy se Dukla vrátí domů. Mezitím bude využívat azyl v Pelhřimově a Jindřichově Hradci.

Jihlava se po úspěšné sezoně rozloučila i s brankářem Maximem Žukovem, který dal přednost konkurenčnímu Vsetínu. Pro Duklu se jistě jedná o velké oslabení, právě Žukov byl strůjcem úspěchu posledních dvou sezon, jeho brankářské umění Valachy doslova deptalo jak v semifinále 2021 tak i finále 2022. Dalším jihlavským hráčem který se rozhodl pro přestup na Valašsko je útočník Peter Lichanec. Smlouvu v Olomouci si vysloužil loňský objev play-off Matouš Menšík. Naopak Jihlavě vypomohou díky střídavým startům útočník Jiří Fronk a obránce Lukáš Mareš.

Tým Viktora Ujčíka začal pozvolna, když v prvním domácím utkání uhrál bod proti ostravské Porubě, které podlehl 2:3 po samostatných nájezdech. Následoval jediný zápas, ve kterém Dukla nedokázala bodovat, stalo se tak ve Frýdku-Místku (1:3). Pak přišla další porážka v samostatných nájezdech, tentokrát Jihlava podlehla v Jindřichově Hradci Zlínu (1:2). Pak už se ale dostavila vítězná radost. Úspěch přineslo Jihlavským putování po Olomouckém kraji. Nejprve Jihlava brala první tři body v Šumperku (4:1) a v pondělí uspěla také v Prostějově (4:2). Nyní by ráda přidala i první domácí výhru proti Vsetínu.

Jihlavě zatím bodují posily do útoku. Otakar Šik zaznamenal 3 branky a 1 asistenci. Výborně se zatím jeví i angažování Petra Beránka, který přišel z Prostějova a jednu sezonu strávil také na Lapači, v Jihlavě zatím po pěti duelech drží bilanci 1+3. No a již zmíněná posila Jiří Fronk dokázala během jediného utkání zapsat hned 3 asistence. Na povedenou sezonu by mohl v jihlavské obraně navázat Daniel Kowalczyk (0+3). Brankoviště po Žukovovi převzal Adam Beran, který si zatím v jihlavském dresu počíná výborně, když úspěšnost zákroků drží nad 93 procent a průměrně inkasoval pouze 1,73 branky na zápas.

Udrží Vsetín neporazitelnost i proti Jihlavě?

Byly časy, kdy Jihlava patřila mezi oblíbené soupeře vsetínského týmu. Tyhle doby jsou pryč. V loňské základní části platila výhoda domácího prostředí, která se však nepotvrdila v rámci play-off, i díky tomu Vsetín nakonec finálovou sérii s Duklou ztratil. Nyní je tu však nová sezona, oba celky jsou přeci jen trochu jiné, to ale nic nemění na atraktivitě těchto soubojů. Přeci jen značky Vsetína a Jihlavy mají v českém hokeji pořád silný zvuk, což dokázala i nedávná finálová série, která zaplnila stadiony jak na Valašsku tak i Vysočině.

Vsetín pojede do Pelhřimova hájit stoprocentní bilanci v rámci letošní základní části, kdy ještě neztratil ani bod. Valachy zatím táhne Luboš Rob (3+4) společně s brankářem Maximem Žukovem, který vytáhl svou úspěšnost zákroků nad 96 procent a průměrně inkasoval pouze 1 branku. Nutno připomenout, že Vsetín inkasoval v sezoně poutě 5 branek, z toho 3 byly v oslabení.

Poslední tým který odnesl vsetínskou formu byl Frýdek-Místek. Rysi přitom na Lapači po dvou třetinách drželi jednobrankové vedení. Valachy nastartovala až přesilovková trefa Jana Bergera, aby vzápětí skóre otočil Adam Hořanský. „Za dobu, co působíme v první lize, jsem takový začátek ještě nezažil. Doufám, že tuto sérii natáhneme, jak jenom to půjde. Nálada v kabině je výborná. Nyní nás čekají dva těžké zápasy venku, věřím, že domů zase přivezeme body a bude se nám dařit i nadále,“ přeje si střelec vítězné branky proti Frýdku-Místku a člen první útočné formace.

S přibývajícími úspěchy se na Valachy přeci jen soupeři budou víc a víc soustředit. Jak si Vsetínští povedou na Vysočině proti Jihlavě? Odpovědi začnou přicházet ve středečním podvečeru. souboj s Jihlavou na pelhřimovském ledě odstartuje již v 16:30.

Sestavy v posledním kole:

Jihlava: Beran – Mareš, Bilčík, M. Jáchym, Kočí, Kowalczyk, Haman, Dundáček – Čachotský (A), Skořepa (C), Harkabus (A) – Beránek, Miškář, Šik – Cachnín, Juda, Fronk – Handl, Seman, Pořízek

Vsetín: Žukov – Hryciow, O. Němec (A), Ondračka, Smetana (A), Říha, Jenáček, Voženílek – Hořanský, Lichanec, Jenyš – Rob, Klhůfek, Klímek – Sihvonen, Přikryl, Jonák (C) – Š. Bláha, Berzinš, Berger.