Nařídit trestné střílení? To jsem od pana rozhodčího ani nečekal, řekl naštvaný Podešva

Michal Veselý • 04.01.2009

V a l. M e z i ř í č í – Opravdu zajímavý zápas sehráli hokejisté VHK na ledě meziříčských Bobrů. Fanoušci čekali nelítostnou bitvu, ale to, co se dělo na ledě i v hledišti, překonalo i ty nejdivočejší představy. Takové utkání zelenožlutí letos ještě nehráli. Hned od začátku měla hra náboj a už ve čtvrté minutě byla k vidění první potyčka za brankou Plška, ze které si odnesli pětiminutový trest a vyloučení do konce zápasu vsetínský Zavrtálek a domácí Krisl. Po zápase jsem na přání kouče Hlobila poprosil o pár postřehů útočníka Martina Podešvu, který je jinak spíše tichým hráčem, v sobotní večeru se ale na své poměry slušně rozmluvil. Hlavně o výkonu rozhodčího Kusého. Vsetínští sice na ledě Valmezu prohráli 4:2, za svůj bojovný výkon se však stydět nemusí.

Valašské derby začalo úvodním vhazováním a hned bylo zase přerušeno zhruba na deset minut. Příznivci vsetínských barev zaházeli polovinu hřiště konfetami. „Těm konfetám na ledě na začátku zápasu jsem se musel smát,“ usmál se jedinkrát při rozhovoru centr Podešva. Vzápětí se vrátil k utkání. „Myslím, že jsme byli lepší, hlavně v první třetině. Bylo to jinak vyrovnané, ale měli jsme malinko více ze hry. Ale Valmez potvrdil, že je zkušený tým a umí tu branku dát,“ uznal vsetínský forvard kvality soupeře. S tím se nedá než souhlasit. V první části to však vypadalo, jakoby se oba týmy domluvily, že do prázdné branky se góly dávat nesmějí. „Vypadalo to tak, ale určitě jsme si to neřekli. Byla to asi smůla nebo neumění, jedno z toho, nevím,“ litoval Podešva promarněných šancí v úvodní třetině. „My jsme se na začátek zápasu připravili dobře, věřili jsme si. Chtěli jsme tady urvat nějaké body, minimálně po bodu jsme sahali,“ dodal.

A kde viděl mladý útočník příčiny porážky? Našel dvě: zahozené šance a opravdu tragický výkon rozhodčího. „Makali jsme celý zápas, rozhodlo to proměňování šancí, teda spíše to neproměňování. A nezvládli jsme třetí třetinu,“ řekl. K výkonu rozhodčího Kusého měl několik výhrad, po celý rozhovor používal neustále ironické oslovení „pan“ rozhodčí. „Já myslím, že pan rozhodčí zápas absolutně nezvládl. Jednoznačně nás poškodil. Největší chybu vidím asi v tom, když jsme hráli v šesti, náš hráč faulován a z protiútoku jsme dostali branku. Soupeř měl být vyloučen, ale sudí to nechal hrát. Dostali jsme branku a bylo hotovo,“ poznamenal Podešva. Dvakrát byl šikovný útočník zfaulován, když ujížděl sám na Krumpocha, ale ani jednou se zkřížené ruce nad hlavou sudího neobjevily. „Já jsem v obou případech zakončil. Ale abych se přiznal, od tohoto pana rozhodčího jsem ani nečekal, že by trestné střílení nařídil.“ Hráč, který leží na zádech, může jen těžko může zakončit, pravidla už byla změněna.

Co si naopak útočník Podešva pochvaloval, byla spolupráce s Václavem Klabačkou a hokejovým „dvojčetem“ Erikem Hrňou. „Vašek Klabačka je stejně jako my technický hráč, který víc nahrává, než střílí. Sedli jsme si a klape nám to,“ chválil třetího do party Podešva. Šikovná trojka patřila k nejlepším na ledě, v přesilovkách ale trošku překvapivě na ledě mnoho prostoru nedostala. „Dneska jsme těch přesilovek moc neodehráli, zahráli jsme si jednou proti třem a jednou proti čtyřem, moc jsme tam nechodili,“ všiml si centr třetí řady. Zato v oslabení si Podešva s Hrňou zahráli hodně.

A jak se líbila vsetínské dvacítce vyhecovaná atmosféra valašského derby? „Během zápasu jsem atmosféru nevnímal, ale když jsme vjeli na led, tak to bylo super, diváci výborní,“ uzavřel ve Vsetíně populární Poděs.