Domácí generálka na play-off, v pondělí přijede Kolín

Jan Tajzler • 27.02.2022

Poslední domácí utkání v základní části přivede na vsetínský Lapač kozly z Kolína. Středočeši v napjatém závěru bojují o pozice v předkole play-off a zároveň také o vyhnutí se play-down. Poslední výsledky naznačují, že Kolín dělá ve pro to, aby udržel nejen prvoligovou příslušnost, ale také nakoukl do vyřazovací části. Vsetín si může už v pondělí zajistit druhé místo, Valaši drží solidní formu, když ovládli posledních pět duelů v řadě. Poradí si Vsetín i s bojovným soupeřem z Kolína? Utkání startuje v pondělí od 17:30.

Partner utkání:

Zúčastní se Kolín vyřazovacích bojů?

Kolín hraje v Chance lize druhou sezonu a letos dokonce chvíli atakoval i elitní šestku. Kozlové se nacházejí v napjatém tabulkovém pásmu, Přerov se Sokolovem už si hlídají přímý postup do čtvrtfinále, ale od 7. místa po 14. místo je rozdíl pouze pětibodový. Pondělní soupeř vsetínských hokejistů aktuálně drží 11. místo se ziskem 72 bodů, tedy pouze s jednobodovou ztrátou na 7. Prostějov, ale zároveň čtyři body za Kolínem číhá Šumperk s Ústí nad Labem, které se budou snažit do poslední chvíle vyhnout sérii v play-down, která ke trojici již sestupujících klubů pošle do třetí nejvyšší soutěže ještě jeden.

Kozlové mají poměrně velkou sílu v ofenzívě, na jeho soupisce najdeme třetího nejlepšího střelce soutěže Jana Veselého (25+19), už léta má Kolín oporu v Davidu Šafránkovi (18+21). Nejlepším nahrávačem týmu je pak se 24 asistencemi a k tomu i 8 brankami Zdeněk Král. Co se týče přesilových her, je Kolín na 9. místě před Vsetínem, sice je to jen o jeden stupínek, ale kozlové jsou v početních výhodách lepší hned o tři procentní body, když využili 19,76 procent nabízených přesilových her.

Z obránců umí útočnou činnost mimořádně podpořit Zdeněk Čáp (6+14), v Kolíně se mezi opory obrany zařadil také Ján Niko, jenž v loňské sezoně bojoval proti Vsetínu v předkole play-off za Vrchlabí. Nejužitečnějším zadákem je s osmi plusovými body René Piegl. V brankovišti Kolín vystřídal rekordní počet mužů, už sedm brankářů se během základní části protočilo ve střežení kozlí klece. Na důležitý zápas ve Vsetíně by Kolínští mohli využít díky spolupráci s extraligovým Hradcem Králové Henriho Kiviaha, který má solidní čísla i v nejvyšší soutěži, v rámci Chance ligy drží úspěšnost nad 92 procenty s průměrem inkasovaných branek 2,69. V posledních duelech však zaujímá modrý půlkruh Georgy Kuzněcov s úspěšností zákroků 92,19 procent a průměrem 2,57.

Potvrdí Vsetín dominanci na domácím ledě?

Následující řádky se vsetínským fanouškům budou číst dobře. Vsetín je dvě kola před koncem základní části nadále nejlepším týmem soutěže hrajícím na domácím ledě, aby tuto pozici uhájil, bude muset potvrdit nedobytnost Lapače v pondělním souboji s Kolínem. Zároveň jsou zelenožlutí aktuálně v nejlepší formě ze všech týmů soutěže, když v posledních pěti duelech zaznamenali 14 bodů, o ten jeden bod je připravilo pouze Vrchlabí. Nejdůležitější však bude pro Valachy udržet 2. místo, které může v případě vítězství bez ohledu na ostatní výsledky pojistit již proti Kolínu.

Poslední tým který doslova odnesl vsetínskou formu byly sestupující Benátky nad Jizerou. Liberecká farma sice otevřela skóre, ale Valaši ještě do první sirény získali dvoubrankový náskok. Postupně skóre navyšovali a ve středočeském městečku skórovali celkem osmkrát. Skvělý zápas prožil Roman Půček, jenž se blýskl prvním hattrickem v mužské kategorii a navrch přidal i asistenci, vsetínský odchovanec tak zaokrouhlil letošní zisk kanadských bodů na rovných 20. Zápas se povedl i Michalu Gagovi, ten byl u vyrovnávací trefy a pak právě díky přihrávce Půčka proměnil šikovně samostatný únik, Gago útočil rovněž na hattrick, ale nakonec si připsal třetí bod v zápase za asistenci, momentálně má vsetínský štírek 6 branek a 12 asistencí. Trenéry určitě těší fakt, že branky padají také hráčům mimo elitní formaci.

Letošní vzájemné souboje dokázal Vsetín ovládnout a potvrdit proti kozlům roli favorita. Nejprve se hrálo na Lapači, kde Valaši zvítězili přesvědčivě 7:1. Odveta v Kolíně byla zároveň prvním utkáním nového roku 2022. Vsetínští v zápase ztráceli 1:3, ale díky skvěle třetí třetině otočili výsledek ve svůj prospěch a po výhře 5:3 odvezli ze Středočeského kraje všechny body. Podaří se Vsetínu porazit Kolín i potřetí?

Sestavy v minulém kole:

Vsetín: Gába – Ondračka, Hryciow, Buchta, Smetana, Říha, Š. Jenáček – Rob, Vlach, Jonák – Hořanský, Berger, Březina – Vítek, Pitule, Gago – Klímek, Kucharczyk, Půček – Venkrbec.

Kolín: Kuzněcov (11. Sajdl) – Kukla, Piegl, Niko, Pinkas, Čížek (A), Čáp, Zorko – Král (A), David Šafránek, Jankovský – Veselý, Miškář, Sklenář – Ouřada, Štohanzl, Krejčík (C) – Pajer, Morong, Síla.