Další osud Vsetína? Jasno bude do konce týdne

Václav Trávníček • 23.08.2007

V s e t í n – Horký brambor. K tomuto druhu zeleniny po tepelné úpravě by se dal v současné době přirovnat vsetínský hokej. Není v ničí kompetenci. Zmizí Valašsku jeho největší chlouba? Přihlásí se šestinásobný mistr do krajského přeboru? Odpovědět na tyto otázky zatím nedovede nikdo. Jisté však je, že by se situace měla vyřešit co nejdříve, vsetínský klub prohlásil, že by chtěl mít jasno do konce tohoto týdne. Znamená to v podstatě několik cest, kterými se lze vydat dál. Pojďme si je shrnout.

UVNITŘ: ROZBOR

Situace vsetínského klubu není lehká. Arbitrážní komise svazu, která dala zapravdu APK, de facto pohřbila naděje zelenožlutých na nejvyšší soutěž. Jisté tedy je, že nejúspěšnější klub samostatné české ligy poputuje o soutěž nebo několik soutěží níže. Konkrétně mohou nastat tyto varianty:

1. VSETÍN BUDE ZAŘAZEN DO 1.LIGY. Jak? Jsou dvě cesty. První možností je, že Vsetín koupí prvoligovou licenci od některého z nynějších prvoligistů. To se může přihodit v situaci, kdy se některému z účastníků druhé nejvyšší soutěže vyprázdní pokladna, případně se do 1.ligy dostane postupem mužstvo, které nemá ambice v ní působit. Otázkou zůstává, zda se v současné chvíli - tj. 23.srpna - najde klub, který by chtěl svoji účast prodat. Tato soutěž totiž startuje už za chvíli. Není bez zajímavosti, že si prvoligové kluby situace Vsetína úzkostlivě všímají. Například vedení hokejové Třebíče nebo Sarezy Ostrava dokonce vydala na oficiálních stránkách klubů zprávy, v níž jasně dávají najevo, že licenci prodat nechtějí.

Druhou možností, jak se postavit po bok Komety Brno nebo Sarezy Ostrava, je požádat o dodatečné zapsání do listiny účastníků. Ihned po vyloučení Vsetína z extraligy se pro tuto variantu vyslovil ředitel nejvyšší soutěže Stanislav Šulc a včera jeho slova podpořila dokonce i APK. "Rozhodli jsme tak s ohledem na to, že by mohlo dojít k zániku seniorského hokeje ve Vsetíně a navíc je tam na vysoké úrovni i mládež," nechal se slyšet Šulc. Kamenem úrazu však zůstává fakt, že zatímco extraligu řídí APK, druhou nejvyšší soutěž má ve své kompetenci Český hokejový svaz. APK tedy nemá žádný vliv na to, jak se svaz zachová. Nicméně zařazení Vsetína do první ligy zůstává zatím nejdiskutovanější možností.

2. VSETÍN BUDE ZAŘAZEN DO DRUHÉ LIGY. Tato varianta je v podstatě analogií dodatečného zařazení do první ligy. Nicméně 2.liga stojí pochopitelně kvalitativně níž. Fanoušci by se tak mohli těšit alespoň na první regulérní valašské derby Vsetín – HC Bobři Valašské Meziříčí.

3. VSETÍN SE PŘIHLÁSÍ DO KRAJSKÉHO PŘEBORU. Jestliže by vedení šestinásobného mistra rezignovalo na možnost dostat se do vyšší soutěže, nebo kdyby se mu to přes veškerou snahu nepovedlo, museli by se Vsetínští spokojit pouze s krajským přeborem – nejnižší to soutěží v kraji. Namísto Sparty, Slavie či Pardubic by se tak kluzištěm Na Lapači proháněli hráči Uherského Hradiště, Nedvědice či Rosic. Nicméně tradice valašského derby by byla i tentokrát zachována, neboť tuto soutěž hraje sousední Rožnov pod Radhoštěm. Samozřejmě pokud by tyto dva týmy byly ve stejné skupině.

4. VSETÍN PŘEDÁ CELOU VĚC CIVILNÍMU SOUDU. Riskantní věc s rozsáhlými následky pro celý český hokej. Valaši se mohou odvolat k civilnímu soudu, požádat jej o předběžné opatření a čekat, jak se situace vyvine. Znamenalo by to stop extraligy, stejně jako prodloužení vsetínské agonie a prodloužení dalšího exodu hráčů do jiných mužstev. Nejméně jistá varianta vývoje.

Kterou cestou se zelenožlutí vydají, by mělo být jasné do konce týdne, alespoň podle několikerých vyjádřeních klubu. Do té doby nezbývá než čekat. A třeba přijít podpořit vsetínské hokejisty v jejich dnešním domácím utkání s Třincem.