Vstupenky online

Rodiče s dětmi se hlásí průběžně, těší Forcha. Druhákům přibyly zápasy

Helena Hegeďová • dnes

U nejmenších hokejistů a hokejistek VHK panuje spokojenost. "Máme koho trénovat a hlavně se nám poslední roky děje to, že se nám rodiče s dětmi hlásí průběžně i mimo hokejové nábory," pochvaluje si trenér přípravky a druhé třídy Libor Forch. V přípravce vsetínského klubu v minulé sezoně trénovalo 83 dětí a povedly se také nábory nebo již tradiční akce v mateřských školách. Nabitou sezonu měli také druháci, tedy hráči ročníku 2017, kteří pravidelně obráželi turnaje. Sezonu zakončili v Roudnici nad Labem a cestou na sever Čech se zastavili také v Praze, kde se postavili proti pražské Spartě.

Libore, povedlo se v minulé sezoně práci s dětmi ve VHK posunout zase o něco dál?
V klubu působím už mnoho let právě u těch nejmenších. U nás je to konkrétně přípravka zelení, kde jsou ty nejmladší a začínající děti, přípravka žlutí pro pokročilejší a 2. třída, což letos byli hráči ročníku 2017. Uvědomuju si, že s tak malými dětmi je to velmi náročná práce a většinou ji nikdo nechce dělat. Metodicky zjednodušeně to mám rozděleno tak, že se zelenými si hlavně hrajeme a snažíme se v nich probudit radost z pohybu na ledě, žluté začínáme učit fungovat v hokejovém kolektivu, disciplíně a základům hokeje a v kategorii 2. třídy se děti učí hlavně techniku bruslení, seznamují se s hokejem a prostě mít rád hrát hokej.

A jaká byla sezona?
I když si myslím, že vždy může být lépe, jsem se sezonou spokojený, protože co se týče počtů máme celkově v přípravce 83 dětí ve čtyřech ročnících, a z toho těch nejmenších ročníku 2021 je sedm dětí. 

"V letošní sezoně jsme absolvovali deset turnajů a potkali jsme se napříč republikou s mnoha týmy."

Z čeho plyne vaše spokojenost?
Máme koho trénovat a hlavně se nám poslední roky děje to, že se nám rodiče s dětmi hlásí průběžně i mimo hokejové nábory. Také máme informace přímo od rodičů, že jsou s naší prací s dětmi spokojení.

Byla tato sezona v něčem jiná než ty předchozí?
Jak už jsem řekl, u přípravky jedeme ve stejném duchu jako v jiných sezonách, jen se přizpůsobujeme výkonnosti a vyzrálosti dětí. V kategorii 2. třídy jsme v letošní sezoně přidali k tréninkovým jednotkám větší počet zápasů, ať už tréninkových nebo turnajových. V letošní sezoně jsme absolvovali deset turnajů a potkali jsme se napříč republikou s mnoha týmy. Například Kladno, Sparta, Třinec, Přerov, Karlovy Vary, České Budějovice a podobně. Ve všech zápasech jsme zanechali velmi dobrou hokejovou stopu vsetínského klubu. Výsledkem je, že už teď máme zajímavé nabídka na turnaje v další sezoně.

Jaký máte z účastí na turnajích pocit?
Děti absolvovaly každý měsíc jeden turnaj, a to převážně doma na Kapce, ale také jsme byli v Kopřivnici, v Brumově a na závěr sezony jsme přijali pozvání do Roudnice nad Labem. Místní klub měl připravený skvěle obsazený turnaj. A právě tohoto turnaje jsme využili i k výletu do Prahy a sehráli tam zápas s dětmi se Sparty. Musím říct, že jsme se shodli s trenéry ze Sparty, že to byl skvělý zápas.

Jak se dětem na takových akcích líbilo?
To je asi otázka spíš na děti, ale z fotek, které jsem posílal je zřejmé, že byly nadšené. Taky to vždy souviselo s jejich dobrým umístněním na turnajích.

Je tam vidět soutěživost?
Skoro každé dítě má v sobě soutěživost a chuť vyhrávat. Je jenom třeba to v nich rozvíjet a zdravě podporovat.

"Asi teď budu mluvit za všechny hokejové trenéry, ale naším největším přáním je, aby nám rodiče uvěřili, že právě suchý trénink je pro hokejový rozvoj jejich dětí zásadní."

Je něco, co vás překvapilo?
Ne, asi nic. Jen se mi stále potvrzuje, že když dětem ukážu, že je mám rád, že je chci něco naučit, že s nimi udělám srandu, ale chci po nich disciplínu, funguje to a je jim to blízké.

Jaké jsou plány na léto?
Od 5. května jsme připraveni zahájit off ice přípravu všech kategorií a pro kategorii 2. třídy a starší i v kombinaci s tréninkem na ledě. Off ice příprava je u těchto dětí minimálně stejně důležitá jako trénink na ledě. Asi teď budu mluvit za všechny hokejové trenéry, ale naším největším přáním je, aby nám rodiče uvěřili, že právě suchý trénink je pro hokejový rozvoj jejich dětí zásadní. Čím šikovnější bude dítě na suchu, tím rychleji se bude učit všem dovednostem na ledě. Právě proto se každým rokem snažíme hlavně na toto téma pořádat semináře pro rodiče. Bohužel toto je ale zrovna téma, ve kterém se moc neposouváme, ač se snažíme.

Jak je na tom obecně spolupráce s rodiči?
Komunikace s rodiči probíhá hlavně prostřednictvím klubového informační systému KIS, ale samozřejmě je to jen jeden z komunikačních kanálů. Za mě je pořád nejdůležitější osobní jednání. Vzhledem k počtu dětí, o které se starám, a počtu rodičů, kteří nejsou bývalí hokejisti a neznají vše o potřebách malého hokejisty, taky komunikuju s rodiči prostřednictvím SMS, e-mailu a taky různých komunikačních sítí a snažím se pomáhat s informacemi, které pro své malé hokejisty potřebují. 

Zapojujete rodiče i aktivně?
Ano, co se týče společných aktivit, a asi by jich mohlo být i více, se nejvíc povedl společný stanovištní trénink rodičů a jejich dětí, kde si mohli společně zatrénovat a rodiče si vyzkoušet všechny dovednosti, které se právě jejich děti učí. Měl jsem na tuto společnou akci spoustu kladných ohlasů a to mě přimělo v tom pokračovat a rozšiřovat škálu nápadů.

Čím budete chtít v příští sezoně zaujmout v náborech, aby děti hokej bavil? A čím zaujmout rodiče, aby dali dítě zrovna do VHK, když už se pro hokej rozhodnou?
Jak už jsem řekl, chci aby za nás trenéry mluvila naše práce. A samozřejmě budeme držet trend, kdy se jako klub VHK už minimálně sedm let snažíme chodit cvičit za dětmi do mateřských škol ve Vsetíně a zlepšovat pohybové dovednosti dětí. Jednoduše chceme, aby se děti rády hýbaly.

A s jakým výhledem jdete do příští sezony?
S naším heslem - Pojď hrát hokej za Vsetín!