Sezóna 1995-96: Počátek Dopitovy éry

Mistrovský tým prošel před začátkem druhé extraligové sezóny řadou změn, z nichž nejvýznamnější byl příchod Jiřího Dopity z německého angažmá. Dopita měl za sebou vydařenou sezónu, o rok dříve na sebe výrazně upozornil v extraligovém play-off, kdy pomohl Olomouci k zisku titulu. Obranný val vyztužil Jiří Veber, z Německa přišel též útočník Aleš Polcar. Vsetín se rozloučil s Radkem Měsíčkem, Martinem Smetákem, Markem Tichým, Miroslavem Stavjaňou a Pavem Rohlíkem. Mužstvo čekala náročná sezóna i díky účasti v Evropském hokejovém poháru. Klub vstoupil do soutěže pod novým názvem HC Petra Vsetín.

Vsetín měl v domácí soutěži těžkou úlohu, skalp úřadujícího mistra byl pro všechny mužstva pochopitelně lákavý i v podobě výhry v základní části. I přesto se Mistr bez větších komplikací pohyboval na čelních místech tabulky a od poloviny základní části ji i vedl. Z tahanic o první místo a tím pádem nejlepší výchozí pozici pro play-off vyšla nakonec vítězně pražská Sparta.

V listopadu se na Lapači pořádala semifinálová skupina Evropského poháru, kdy na vsetínský led přijely bojovat o finálocou účast Rouenu (Francie), Lubľaně (Slovinsko) a Noweho Targu (Polsko). Domácí mužstvo ve skupině bez větších komplikací zvítězilo a postoupilo tak do finále, hranémna skolnku roku v Kolíně na Rýnem.

V silné konkurenci narazil Vsetín na reprezentanty severského hokeje. Finského mistra Jokerit Helsinky předcházela pověst nejlepšího evropského klubu, totéž se dalo říci i o švédském HV 71 Jönköpig. Z konfrontace odlišného pojetí hry vyšli lépe Skandinávci. Jokerit zvítězil 5:2 a HV 71 5:3, vsetínské místo vysněného finále čekala cesta domů. I I přes tento relativní neúspěch se Valaši zapsali do podvědomí evropského hokeje, zvláště výbornou organizací semifinálového turnaje.

Doma však čekala extraliga a s tím spojená obhajoba mistrovského titulu. Nástavbová část přinesla větší porci zápasů, po vzoru NHL se hrálo na čtyři vítězství. V čtvrtfinále si vsetínští na oko hladce poradili s Kladnem 3:0, 4:3 v prodloužení, 4:2 a 2:1. Semifinále jim přivedlo do cesty opět hokejisty z Českých Budějovic. A i v tomto případě se historie opakovala, Vsetín nepustil soupeři jediný zápas (4:0, 5:2. 3:2 a 4:1) a bez ztráty jediného utkání podruhé v řadě postoupili do závěrečných bojů o titul Mistra extraligy. K očekávanému finále se Spartou však nedošlo, v dech beroucím druhém semifinále ji vyřadil v poměru 4:2 na ambiciózní tým Litvínova.

Až v prvním finálovém duelu vzala za své dosavadní neporazitelnost. Díky výbornému taktickému výkonu Litvínova prohrávají vsetínští brankou 21 vteřin před koncem zápasu 2:1. Tímto však Litvínov řekl své poslední slovo. V dalších utkáních už dominovali hráči Vsetína. V následujících třech duelech zvítězili 8:1, 6:1, 4:1 a k obhajobě titulu se chytali před svými fanoušky na Lapači. Poslední krok nebyl vůbec lehký, ale dvě trefy Jaškina znamenaly výhru 2:1 a daly tak závdavek k mohutným oslavám, při kterých se stadion otřásal v základech. Poprvé v české historii play-off tak Mistr dokázal obhájit titul.

Sestava 1995-96: Čechmánek, Pešat - A.Stavjaňa, Jaškin, Pavelec, Augusta, Srdínko, Veber, Jakeš, Kuboš, Vrla - Tomek, Vlach, Stantien, Dopita, Sršeň, Mařák, Polcar, Galkin, Barus, Zima, L.Jenáček, I.Padělek, D.Hruška, Forch, D.Tesařík