Sezóna 2000-2001: Derniéra šestého titulu

2003-2004 V průběhu letní přípravy počítal kádr vicemistrů hlavně ztráty. Po sedmi letech se s výsostnými barvami Vsetína rozloučil brankář Roman Čechmánek, jehož si v draftu vybrala a následně i podepsala Philadelphia. K očekávaným změnám došlo i v útočných řadách, kde již nebyl zájem o služby Pavla Patery a Martina Procházky, na jih Čech se vrátil Bělohlav a do Znojma byl uvolněn Zbyněk Mařák. Mistrovskou Spartu posílil obránce Zábranský.

Nová jména neměla až na zkušeného zadáka Milana Nedomu takový zvuk: Ján Lipiansky ze Slovanu Bratislava měl za sebou jednu nevyvedenou sezónu v Karlových Varech, Veselý, Sochor a Jantovský byli sázkou na mládí. Větší prostor se otevřel před odchovanci a hráči z juniorky, v přípravě na sebe upozornil především mladíček Jiří Hudler.

Ožehavým tématem zůstávala až do startu nového extraligového ročníku otázka prvního brankáře. Vsetín se nakonec dohodl s Jaroslavem Kamešem, který předchozí sezńu proseděl na lavičce Eisbärenu Berlin. V těžké pozici po Čechmánkovi obstál ze ctí. Neméně napínavé bylo nekonečné vyjednávání o nové smlouvě Jiřího Dopity. Vsetínský kapitán měl před sebou výhodnou nabídku od Floridy, své další setrvání na Vsetíně podmiňoval vyrovnáním pohledávek vůči zbytku týmu. K dohodě nakonec došlo v hodině dvanácté, pouhé dva dny před startem soutěže. 2003-2004Omlazený tým, kde v centru třetí pětky dostával stabilně prostor šestnáctiletý Jiří Hudler, začínal sezónu pozvolna. V tabulce neklesl pod pátou příčku, stabilní forma provázela opory Dopitu, Tesaříka či Stantiena. Nicméně, mužstvo dlouho hledalo svou tvář a k pohodovému hernímu projevu mělo daleko. V polovině soutěže přejela Vsetín na domácím ledě Slavia (1:6) a vedení sáhlo ke změně na trenérském postu. Asistenta Venkrbce vystřídala staronová tvář: charismatický Jan Neliba, do té chvíle kouč slovenského Martina.

Změny proběhly i v kádru. Vynikajícím tahem se ukázalo angažování Jiřího Burgra, brilantní technik rychle zapadl do herního systému. Po příchodu zkušeného ex-vítkovického Luďka Krayzla nezbylo v náhle nabitém kádru místo pro Hudlera, který byl v lednu poslán na hostování do Havířova.

Prohraný zápas se Slavií se ukázal jako zlomovým. Vsetín poté nastartoval k trháku, kterým se ve 41.kole vyšvihl na první místo v tabulce a do konce základní části jej neopustil. Získal 99 bodů, o sedmnáct více než druhé Znojmo. 2003-2004Hned ve čtvrtfinále se vsetínští potřetí v play-off setkali s rivalem ze Zlína, který se na osmé místo propadl jen kvůli pokaženému závěru soutěže. Aspirant titulu si s houževnatým soupeřem užil nejednu krušnou chvilku, o výhře 4:2 na zápasy rozhodla na zlínském ledě přesná trefa Jiřího Burgra v prodloužení. Ve vyrovnaných duelech nakonec rozhodly větší zkušenosti na straně Vsetína.

Obdobný styl náročného fyzického pojetí hry vyznával i semifinálový soupeř vsetínských, pražská Slavia. Tým trenéra Růžičky si na Vsetín hodně věřil, v základní části s ním prohrál pouze jednou. Úvodní střetnutí však bylo jednoznačně v režii Vsetína, který bezchybným výkonem dokráčel k vítězství 4:0. V následujícím duelu Slavia zabrala a o druhé domácí výhře rozhodl Vsetín až brankou Jána Pardavého dvě minuty před koncem zápasu.

2003-2004Valaši skvěle rozehráli i třetí zápas v Praze, po gólech Pardavého a Kucharczyka směřoval zdánlivě k snadné výhře. Jenomže v druhé polovině utkání čtyřikrát inkasovali a do sedla se vyšvihli slávisté, kteří zpočátku dominovali i čtvrtému semifinálovému duelu. Ještě na začátku třetí třetiny vedli nad bezkrevným Vsetínem 5:2. V krizovém okamžiku však Vsetín ukázal sílu. Do sirény srovnal, a v prodloužení zmařil naděje Pražanů na pátý zápas Pardavý.

Ve finále se Vsetín stejně jako v předešlém ročníku setkal se Spartou. Mistrovský celek měl za sebou krušný rok, kdy o svém postupu do play-off rozhodl až v posledním kole základní části. V nástavbové soutěži si ovšem vedl výborně, snadno přešel přes Litvínov a Vítkovice. Vsetín urval v prvním finále vítězství až v prodloužení, kdy rozhodl kapitán Dopita. Vsetín výborně rozjel i druhý zápas, rychle vedl 3:0. Sparta ale dokázala vstát z mrtvých a utkání otočit; před dvěma zápasy v Praze měla zdánlivě všechny trumfy v ruce.

2003-2004>Vsetín ale ve vypjatém momentu opět prokázal obdivuhodnou odolnost. Veden nezadržitelným Dopitou, který poslal do sparťanské klece čtyři puky, porazil Spartu na jejím ledě 6:3. Sedm minut před koncem třetí části následujícího duelu vypálil zpoza obránce Burger a zlomil nerozhodný stav ve prospěch vsetínského mužstva. Vedení ještě pojistili Veselý a Stantien a mistrovský pohár se po roční přestávce opět vrátil na Valašsko.

Sestava 2000-2001: Kameš, Pešat - R.Tesařík, Srdínko, Jaškin, Nedoma, Zubíček, Kuboš, Spitzer - Tomajko, Dopita, Pardavý, O.Veselý, Burger, Lipiansky, Stantien, Paroulek, Hudler, Krayzel, Sochor, Kucharczyk, Jantovský, Vampola, R.Kovář