Závěr sezóny na výbornou, starší dorost přehrál Rytíře Kladno

Radek Bařina • 28.02.2015

Výborný poslední víkend sezóny mají za sebou starší dorostenci VHK. Zatímco včera bez problémů porazili PZ Kladno a zajistili si extraligovou příslušnost na příští sezónu, dnes si vyšlápli na mnohem silnější kladenský tým – Rytíře. Ani jednomu celku už v utkání o nic nešlo a nulový tlak blahodárně zapůsobil především na domácí hráče. Ti předvedli jeden z nejlepších výkonů v sezóně a favorizovaného soupeře přehráli 5:3. Velmi dobře zachytali brankáři Bechný a Herman, hattrickem se se svou dorosteneckou kariérou rozloučil Petr Lainka.

ELSD - 16NS so 28.2.12:15
5:3(1:0, 2:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 9. Lainka (Tydlačka, Kovář), 22. Lainka (Tydlačka, Kovář), 38. Lainka (Kovář), 49. Augustin (Weintritt J., Janošek), 59. Bártek (Dubnický) – 23. Patyk (Keszi, Chládek), 54. Keszi (TS), 59. Patyk (Keszi, Okegawa). Rozhodčí: Libiger – Novák, Smilek. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 72. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:3, 5:3.
VHK ROBE Vsetín: Bechný (31. Herman) – Bártek, Weintritt J., Augustin, Vítek, Nadymáček, Rýpar – Toman, Dubnický, Lainka, Humplík, Tydlačka, Gharibyar, Weintritt M., Španko, Kovář, Janošek
Rytíři Kladno: Stahl – Havelka, Malý, Šíma, Balcar, Chládek, Smrž – Řepka, Patyk, Okegawa, Keszi, Čermák, Janeček, Hrabík, Borkovec, Kubík, Pejchal.

Poslední kolo nadstavbové části svedlo dohromady celky, kterým už o nic nešlo. Vsetín si již o kolo dřív zajistil extraligovou příslušnost pro další ročník, Kladno mělo jistý postup do play-off ze třetí příčky nadstavbové skupiny B. Možná i proto byl od prvních minut na Lapači k vidění zajímavý hokej hraný v rychlém tempu. Po zahřívacím úvodu to byli hosté, kdo se chopil iniciativy. Hned dvě dobré příležitosti během jediného střídání si vypracoval Patyk – v té první ovšem nezvládl bekhendové zakončení, ve druhé mu gólu radost překazil vsetínský bek, který z brankové čáry odpálil puk, který proklouzl Bechnému mezi betony.

V osmé minutě předvedl krásnou kličkovanou Janeček, zakončil však pouze do tyče a ihned po následném protiútoku toho hosté dvojnásob litovali. Jejich nedůrazu před brankou totiž využil Petr Lainka, který se chopil neposedného puku a uklidil jej k pravé tyči hostující svatyně. Vstřelená branka Valachy nakopla a v následujících minutách chybělo málo, aby jejich náskok vzrostl na 2:0. Tomanova série dorážek ale skončila na betonech pozorného gólmana a stejně dopadlo i Janoškovo pohotové zakončení z bezprostřední blízkosti.

Příliv domácích šancí ukončila polovina první třetiny. Valaši se totiž v rychlém sledu dopustili dvou prohřešků proti pravidlům a Rytíři si tak zahráli minutu v pěti proti třem. Šancí na srovnání ale pohrdli, přes vytrvalý tlak totiž domácího brankáře takřka neohrozili. Hra se poté uklidnila, s blížícím se koncem třetiny se ale přeci jen začala projevovat hostující touha po vyrovnání. V jejich největší šanci si šikovný Janeček vychutnal obránce, tváří v tvář Bechnému ale přestřelil a do kabin tak domácí odcházeli s vedením 1:0.

Druhou třetinu zahájili domácí přesilovkou. Ta trvala pouhých čtyřicet vteřin. Pak totiž Kovář s Tydlačkou připravili střeleckou pozici pro Petra Lainku a ten na bližší tyč překonal Stahla. Z dvoubrankového náskoku se ale domácí neradovali dlouho. O necelou minutu později totiž rychlonohý Kesci přistrčil puk Petru Patykovi a nejviditelnější hostující hráč prudkou střelou po ledě pokořil Bechného.

V dalších minutách se hra přelévala ze strany na stranu, na skutečně zajímavou příležitost si ale diváci museli počkat do 28. minuty. Stálo to však za to! Po chybě domácí defenzívy se Rytíři ve dvou řídili na nebohého Bechného. Janeček těsně před gólmanem poslal puk Patykovi, Bechného skvělý zákrok betonem však hostující jedenáctce překazil radost ze druhé trefy v utkání. Pro Bechného byl tento zákrok zároveň hvězdným rozloučením se starším dorostem, o dvě minuty později totiž přepustil místo v brance náhradníku Hermanovi.

Ten se hned po minutě na hřišti zaskvěl reflexivním zákrokem proti další střele Patyka. Zajímavý souboj Patyka s domácími brankáři poté pokračoval v minutě 37. Tentokrát prudce pálil z levého kruhu, Hermanovy betony však stály přesně tam, kde stát měly. A tak zatímco Petr Patyk souboj s gólmany prohrával, Petr na druhé straně řádil dál. Ve 38. minutě to totiž byl znovu Petr Lainka, kdo vsetínské přečíslení přetavil bekhendovou střelou po ledě ve třetí gól v kladenské síti a zároveň ve svůj hattrick. Minutu před koncem třetiny ještě Hermanova lapačka vychytala Hrabíka, do kabin proto hosté odcházeli za stavu 1:3.

Třetí třetina sice začala šancí Kubíka, kterého po průniku domácí obranou vychytal Herman, jinak to ale byli Valaši, kdo v úvodu periody diktoval tempo hry. Pomohly jim k tomu i tři hostující fauly během čtyř minut. Vsetín si tak mohl vyzkoušet i přesilovku pět na tři a tu proměnil. Střela Patrika Augustina od modré zapadla nechytatelně nad rameno gólmana Stahla. S tříbrankovým náskokem v zádech pak domácí bez problémů kontrolovali průběh hry. S blížícím se koncem se však domácí nechali až příliš ukolébat a hosté toho rázem využili. Po ztrátě puku v útočném pásmu se dostal do brejku rychlonohý Vincent Keszi, byl faulován a nařízené trestné střílení pak kladenský hráč chladnokrevnou střelou proměnil.

Zpět na tříbrankový náskok mohl odskočit VHK v 56. minutě, Lainka ale svůj únik ke čtvrtému gólu nedotáhl. Z protiútoku se neradoval ani Patyk, který brejk zakončil bekhendem do Hermana. Přesto to byl právě Petr Patyk, kdo se v závěru postaral o drama. Dvě minuty před koncem si totiž vychutnal domácího obránce i gólmana a po zakončení pod víko to rázem bylo o gól. Vsetínu se ale povedla blesková odpověď. O tři čtvrtě minuty později vystřelil Michal Bártek z mezikruží a puk proletěl houštinou těl až do sítě. Vsetín se tak rozloučil se sezónou zaslouženou výhrou 5:3 nad Rytíři Kladno.